ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Pentru ultima data...

Cand am fost prima data la aceasta locatie, in februarie, nu-mi imaginam ca urma sa revin tot anul acesta la Milano, si tot aici.

Am cautat eu cazare si prin alte parti, prin Bergamo, prin Como, prin Monza, insa mi s-a parut scump.

Exista un proverb: "Scumpul mai mult pagubeste si lenesul mai mult alearga". Cam asa am patit si eu.

Calatoria mea la Milano a fost intre 8 octombrie, (sambata) si 10 octombrie (luni). Bilete de avion la Ryanair, calatorie despre care am scris aseara.

Am ales aceeasi locatie, din comoditate: Stiam deja zona. Daca data trecuta am ajuns pe jos, noaptea, de la Gara Centrala, unde m-a lasat autobuzul de la Malpensa, de data asta am ajuns de la Porta Garibaldi, cu trenul, venind dinspre Bérgamo.

Am gasit toaleta foarte curata si gratis in Porta Garibaldi (in tren nu am avut curaj sa ma duc, ca deja era jegos trenul, in sine).

Am luat un abonament de 24 h, valabil pe toate mijloacele, am facut si cumparaturile in Carefour Expres si m-am bagat la metrou ca sa ajung la Centrale, de unde stiam eu ca daca iau tramvaiul 5, ma lasa chiar in fata locatiei.

Am ajuns in fata portii, am sunat, mi s-a deschis poarta si m-am dus la receptie. Era o chinezoiaca cu care m-am inteles intr-o combinatie de limbi. Dar, ne-am inteles perfect. Fata era angajata la receptie, mi-a cerut rezervarea... scria "platit" (am dat rezervarea cu factura, cea de la booking); Mi-am dat seama ca nu era cazul sa incep sa-i arat extrasul de cont de la banca, sa-i explic ca mi se retrasesera banii de doua ori. Mi-a dat cheia de la camera (aceeasi, 202), insa fara cheia de la poarta de la strada. I-am spus ca as vrea cheia, ca sa am siguranta ca nu stau pe trotuar (ca am mai vazut, data trecuta...). Mi-a dat-o! Mi-a atasat-o la breloc.

Am urcat in "camera mea", cea descrisa deja, in februarie.

Surpriza: in loc de scaunul normal de la birou, era un scaun de plastic, din ala... de terasa, de balcon, de plaja... orice, numai nu de birou.

Alta schimbare: un ventilator de birou, care era inutil. L-am luat, si l-am pus in coltul camerei, gandindu-ma ca aerul conditionat era de forma, probabil. Ce cauta ventilatorul ala???

M-a intampinat frigul in camera. Usa de la balcon era larg deschisa, cu toate ca erau vreo 12 grade la Milano. Caldura in calorifer nu era. Primul gest pe care l-am facut, a fost sa inchid usile de la balcon. Teribil de frig! M-am uitat sa vad cu ce sa ma invelesc: cuvertura, un cersaf si culmea culmilor, intre cearsaf si cuvertura era pusa bucata aia de protectie intre saltea si cersaf. O fi fost spalata, dar sa stii ca te invelesti cu ceva care a servit drept protectie pentru a nu murdari salteaua... Mie mi s-a facut greata, si am aruncat-o.

Televizorul era acelasi, insa nu mai puteam prinde decat Rai 1, Rai 2... pana la Rai 5, si alea cu mari probleme. Se intrerupea. Te enervai, si inchideai.

Semnal la wifi? O line amarata, care tot disparea. Deci, mai bine renuntai.

Zgomotul de masini, tramvaie, motociclete, eu nu l-am mai perceput asa de rau ca data trecuta. Insa eram foarte obosita. Am adormit franta, pe la 11 noaptea.

M-am trezit pe la 2 dimineata (ora lor, adica, mai putin cu o ora Romania). Ca sa ma duc la baie. Era OCUPAT!

Exista o singura baie (toaleta) pentru toate camerele. Este foarte frustrant. Te trezesti cand ti-e somnul mai dulce ca sa-ti rezolvi o problema, si astepti si iar astepti. Niciodata nu voi mai lua camera cu baie la comun.

Camera aceasta nu a mai costat ca in februarie. Probabil, si datorita evaluarii mele (pozitive).

Acum, m-a costat 152 de euros (76 de euros pe noapte), datorita furtului chinezesc: mi-au incasat si ei, si booking.

Astept sa vad ce spune banca, insa, chiar daca nu se rezolva, probabil le voi pune o pila buna chinezilor, la Finante (impozite, in Italia). Fiindca, nu am dormit chiar tot timpul cat am stat acolo. Am adunat eu niste hartii, inclusiv din registrul de functionare, si facturi de la banca ChinaPower, si contestaie de plata de impozit. Pai daca ei nu platesc ceea ce e inregistrat, ce sa mai zicem de furturi??? Cum a fost in cazul meu.

Eu sper sa rezolve BRD-ul.

In fond, eu am contestat a doua plata, cea "retrasa" de pe card, din cont, fara chitanta si nimic altceva.

Ce sa-i cer chinezoaicei de la receptie? O angajata! Sau chinezoaicei care facea curat¿ Erau simple angajate.

Am incercat sa mai trag cu urechea, in legatura cu patronul.

Trimis de cristina47* in 11.10.16 22:04:26
    Validat / Publicat: 12.10.16 00:36:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Alta camera. Asta avea si veioza, si oglinda.

[12.10.16 00:35:01]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=74320

[12.10.16 09:55:07]

@cristina47: Nu am ce sa comentez (ma cam amuz eu in barba insa si-ti doresc sa nu mai ai parte de surprize) si-ti acord un vot cu mare drag.

cristina47*AUTOR REVIEW
    [21.12.16 14:15:15]

@mishu: Si acum mi se face rau cand ma gandesc la hostalul ala. Mirosul cumplit de pizza cu ceapa de la cuptorul cu microunde, cand incercam sa-mi incalzesc paharul cu ness.

Sau "trusoul de la pat", sau scaunul acela de plastic care s-a rupt.

Nu vad insa, de ce tzutzerul de serviciu mi-a dar un vot negativ pentru articol.

cristina47*, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂGuestHouse Villa Melchiorre: