ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
SEP-2007

Culele boeresti de la Maldaresti

La citiva kilometri de Horezu (jud. Valcea), se afla un mic sat, de vreo 2000 de locuitori, numit Maldaresti. Aici se afla culele boeresti: cula Duca si cula Greceanu. Dar ce sunt culele? Sunt niste case boieresti fortificate, cu ziduri groase, ferestre mici, guri de tragere, pivnite foarte mari si foarte solide, menite sa tina piept atacurilor turcilor. In functie de proviziile de apa si mancare, se putea locui baricadat aici si trei luni.

Istoria lor si a imprejurimilor este una foarte bogata dar eu nu voi intra in amanunte istorice (din motive usor de inteles), ma voi rezuma la a va spune ca tot ce este aici, mobila, ziare, tablouri, picturi, sobe, etc. sunt originale, si ca dupa ce ai intrat aici ai un sentiment ciudat de siguranta amestecat cu o senzatie de sechestrare; cind vezi zidurile acelea groase ai senzatia ca nu mai pleci niciodata de acolo. Dar fotografiile vor vorbi de la sine.

In imediata vecinatate mai puteti vizita Biserica Nasterea Maicii Domnului construita in 1996, si o Biserica veche de la 1790 construita "cu toata cheltuiala dumnealui jupin Gheorghe al lui Constantin Maldarescu". Aceasta din urma are un farmec aparte, picturile sunt deosebit de frumoase... ; pacat ca este lasata in paragina.

Daca treceti prin zona merita sa faceti un ocol de citiva kilometri (4 sau 5) pentru a vizita aceste locuri.

Trimis de mario 110 in 14.03.10 10:09:54

VIZUALIZĂRI: 3664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 culele boieresti - in curtea boiereasca

biancuta
[14.03.10 10:35:11]

Un loc interesant, care merita intr-adevar vizitat. Astept pozele si ai un vot.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.03.10 10:47:57]

copil fiind, amfostacolo. in ultimii ani, am trecut prin localitate de cateva ori. promit ca odata si-odata sa ma mai si opresc.

[14.03.10 10:53:58]

@biancuta: multumesc. au venit si pozele...

Costi
[14.03.10 11:06:25]

mario, mi-ai dat o idee. Deşi locul este aproape de mine şi am trecut prin zonă de foarte multe ori, recunosc că nu am fost acolo niciodată.

Aştept să văd şi fotografiile.

Cristian_h*
[14.03.10 11:15:21]

tot aici se afla Casa Memoriala I. G. Duca prim ministru al Romaniei intre 14 noiembrie-30 decembrie 1933, data la care a fost asasinat de catre legionari el fiind un opozant al acestei miscari. Cula Duca dateaza din anul 1827, Cula Greceanu este mai veche cu aproape 100 de ani (si mult mai frumoasa dupa parerea mea) si contine o colectie de tablouri semnate Olga Greceanu ea fiind si cea care a restaurat vechea biserica.

Exista si posibilitati de cazare aici, vechile incaperi ale personalului menajer au fost amenajate si pot fi inchiriate, se afla in spatele casei memoriale si dau spre o foarte frumoasa livada, am avut ocazia sa vin aici in momentul cand pomii erau infloriti, conditiile sunt relativ modeste in schimb este curat si foarte multa liniste!

[14.03.10 11:30:07]

Foarte adevarat Cristian h.

cind am ajuns acolo si am vazut ce liniste si aer curat, as fi vrut sa mai raminem citeva zile, scoala incepea curind asa ca...

Un citat despre cula Greceanu:

"Povestea fetei hanului tatar:

Se zice ca Tudor Maldar, capitan in oastea lui Mihai Viteazul, intr-una dintre bataliile impotriva cotropitorilor tatari a fost prins ostatec; fata hanului tatar s-a indragostit de el, si astfel tanarul boier a scapat de la moarte. Intorsi impreuna la mosia din Maldaresti s-au casatorit si el I-a daruit tataroaicei cula proaspat construita de familia lui. Este vorba de cula Greceanu (numita astfel pentru ca ulterior a fost cumparata de boierul Radu Greceanu de la familia Maldarescu).

Constructia e veche, contruita simplu, cu un pridvor in catul de sus, incantator; mobilierul vechi dar solid te indeamna sa lenevesti un pic cu privirile azvarlite pe dealurile din apropiere. Dateaza din 1516 si a fost construita de Nan Paharnicul, bunicul capitanului Tudor Maldar. Intr-una din incaperi zaresc o pictura pe un perete, in marime naturala; un cuplu: el, mandrul capitan Tudor , ea, fata hanului tatar ; ii remarc incaltarile cu varf ascutit si intors, specific orientale."

[14.03.10 11:51:12]

mario 110 daca nu-ti place melodia atasata, o putem schimba!

[14.03.10 11:54:29]

este superba; doar e phoenix, nu?

multumesc.

lizuk
[05.08.10 23:07:50]

Daca n-as fi citit review-ul tau nici n-as fi stiut ce inseamna cuvantul "cula" nici n-as fi reactionat la vederea (din greseala) a indicatorului "Culele de la Maldaresti", amplasat pe undeva prin Horezu. Asa, noroc cu tine, am facut acel ocol de cativa km de care spuneai si am vazut ceva interesant. Merci!

biancuta, Costi, lizuk, mario 110
Alte impresii din această RUBRICĂCulele boierești de la Măldărești [Vâlcea]: