ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2016
ÎNSCRIS: 15.06.12
OCT-2016
11 AD. + 5 COPII -- v: 5-12

Pensiunea Maria *** din Azuga

Pensiunea Maria este situata in statiunea Azuga, Str Ritivoiu, Nr. 37, coordonate GPS: N 45.4424500 E 25.5780000, pe principala cale de acces catre partiile de schi Sorica si Cazacu, la mica distanta de acestea.

Aceasta este vopsita in galben iar balcoanele sunt asortate, cu tamparie din lemn maro. Gardul este din lemn in aceeasi nuanta cu terasele balcoanelor iar stalpii sunt din beton, placati cu piatra. Prima impresie este de bun gust.

Pensiunea este o constructie noua, moderna, pe doua nivele, din anumite camere se pot admira frumoasele piscuri ale muntilor Bucegi. Din camera noastra, nr. 12, ne-am bucurat de luminile proiectate de soare pe crestele muntilor Bucegi, atat la rasarit cat si la apus.

Capacitatea de cazare a pensiunii este de 24 de locuri, asigurate in 8 camere cu pat dublu si 4 camere cu 2 paturi de o persoana. Se poate, la cerere, sa se monteze un pat suplimentar in camera, dimensiunea mare a camerelor permitand acest lucu.

Parterul pensiunii este destinat Receptiei, urmeaza apoi toaleta pe holul care duce spre restaurantul pensiunii.

Restaurantul este o sala suficient de mare, pentru capacitatea de cazare a pensiunii, respectiv 32 de locuri, acesta functionand cu circuit inchis, iar la cererea oaspetilor se gateste.

Sala de mese are televizor cu dvd, combina muzicala, jocuri (remy, table, sah, etc), WI-FI. De la receptie se urca pe scarile capitonate cu mocheta, iar senzorii de miscare actioneaza apinderea luminii.

Noi am fost cazati la primul etaj.

Camera

La intrarea in holul camerei am obsevat pe partea dreapta, dupa usa un dulap mare, cu doua usi si cu oglinda pe el, cu rafturi si cu umerase. In continuarea dulapului se afla un cuier. Din hol se intra in baie, iar in partea stanga in dormitor.

Dormitorul este zugravit in alb, pe jos are mocheta rosie, in stanga este o masuta cu o tava cu pahare si un taburet. In partea dreapta este un taburet, o masa cu un sertar mare si o oglinda mare deasupra. In continuare este un dulap pe care este asezat televizorul, frigider si un cos de gunoi. Iluminatul este asigurat de aplicele montate pe peretele lateral.

Patul matrimonial este confortabil, mare, nu scartaie, lenjeria este de calitate, plapumele de asemenea, usoare si calduroase, pernele sunt moi. Am dormit foarte bine, este liniste. De o parte si alta a patului sunt noptierele cu veioze iar deasupra patului este un tablou pictat cu orhidee.

Camera este confortabila, curata si spatioasa.

Din camera se intra pe terasa mare pe care am observat doua scaune.

Baia

Baia este mare, cu o frumoasa gresie crem cu alb si maro asortata cu faianta in aceleasi culori calde. Un geam cu tamplarie din PVC maro se incadreaza perfect in nuantele baii. Baia este dotata cu o cabina de dus care se inchide cu usi culisante, chiuveta cu oglinda incadrata intr-un dulapior alb si un suport sub oglinda, pe care am gasit doua pahare impreuna cu doua pliculete cu sampon / gel de dus si doua minisapunuri. tot langa chiuveta mai este un suport pentru sapun si un pahar suport pentru periutele de dinti. Pe caloriferul din baie am gasit cate doua prosoape albe, de calitate / persoana. Pe perete este fixat un uscator de par, un cuier (agatatori). Obligatoriu gasim in baie toaleta si un cos de gunoi, hartie igienica.

Incalzirea si apa calda sunt asigurate in permanenta.

Parcarea

Pensiunea are o capacitate de parcare de 8 locuri in curtea interioara care este inchisa.

In apropierea pensiunii sunt multe alimentare, de unde se pot cumpara alimente si articole de stricta necesitate, restaurante la care se poate servi masa (noi am mancat la Pensiunea restaurant Seranna***) iar o plimbare usoara va duce pana la telegondola din Azuga care se afla cam la 500 metri de pensiune. Tot acolo puteti admira si partiile de schi Sorica si Cazacu.

Tariful pe care l-am platit pentru o noapte de cazare a fost de 80lei. Recomand aceasta pensiune pentru confort, ospitalitate, curatenie, amplasare chiar si pentru parcarea in curtea interioara. Ne-am simtit foarte bine si cu siguranta vom reveni la aceasta pensiune daca vom trece prin zona.

obs. Pensiunea intra in renovare pana la 1 decembrie a. c.

Trimis de Dana2008 in 10.10.16 10:54:15
Validat / Publicat: 10.10.16 14:52:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AZUGA.

VIZUALIZĂRI: 2564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Pensiunea Maria***, Azuga, Vedere din camera, rasarit de soare. Muntele era rosu de la lumina rasaritului de soare.

ANILU
[11.10.16 19:35:08]

@Dana2008: Drăguță pensiunea descrisă și arătată în poze.

Ați plătit doar 80 lei/noapte și cu mic dejun? Am văzut datele în caseta tehnică dar nu ai zis nimic de mic dejun.

Mi-a plăcut că ai precizat că nu scârțâie patul (asta apropo că eu am scris că la noi cam scârție patul) noi la Bran și voi la Azuga în aceeași perioadă.

Toate cele bune.

Dana2008AUTOR REVIEW
[12.10.16 13:59:45]

Am platit doar cazarea. Noi am avut Md, foarte gustos dar nu stiu exact daca ceeea ce am platit cand s-au strans banii a fost si pentru mic dejunurile pe doua zile sau doar pentru o cina pentru ca am cumparat si prajituri, fructe, sucuri, alcool si s-a impartit la toate persoanele ceea ce s-a cheltuit.

Oferta pe net e cu mic dejun inclus in tariful de cazare.

ANILU, Dana2008
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maria: