ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2016
ÎNSCRIS: 15.12.09
OCT-2016

Haideţi la Miami - # 3. Biletele de avion

Introducere

Articolele din seria "Hai la Miami" se doresc a fi un mic ghid de informare şi eventual de ajutor pentru cei care doresc să-şi efectueze concediul la Miami. Unele informaţii sunt cu caracter general şi sunt valabile şi pentru călătoriile în alte destinaţii. La fel există posibilitatea ca unele informaţii să fie deja "depăşite" deoarece aspectele pe care le-am prezentat în articole sunt colectate de pe o durată de 15 ani, timp în care am efectuat mai multe călătorii peste Atlantic. Sper să vă fie de ajutor şi vă doresc concedii plăcute!

Articol

Excelent! Aţi stabilit perioada anului când doriţi să mergeţi la Miami, durata aproximativă a concediului şi datele aproximative de plecare şi de întoarcere. Sunteţi pe drumul cel bun! Deocamdată! Pentru că urmează să rezervaţi şi ulterior să plătiţi biletele de avion, fapt ce vă poate da realmente toată planificarea peste cap, în cazul în care doriţi să vă încadraţi într-un anumit buget. Iar dacă sunteţi în imposibilitatea de a vă modifica perioada de concediu, din cauza serviciului sau varii motive, atunci opţiunile de a obţine un preţ mai bun, pentru biletele de avion, sunt foarte limitate.

Ce ar trebui de ştiut despre achiziţionarea biletelor de avion? În primul rând ar trebui ştiut că spre USA nu zboară companii low-cost - asta este vestea cea mai tristă. Motivele sunt mai multe, eu am să vă spun doar două: un zbor peste Oceanul Atlantic durează minim 8 ore fără oprire, mai avem de aşteptat până se va construi un aeroport în mijlocul Atlanticului, ceea ce implică o serie de costuri foarte mari, greu de estimat "la sânge" pentru companiile low-cost astfel ca acestea să obţină profit vânzând biletele de avion la preţuri mici; al doilea motiv ar fi de natură operaţională cum că doar aeronavele care îndeplinesc anumite cerinţe de inspecţie şi siguranţă sunt acceptate pe aeroporturile din USA.

Astfel, peste ocean, operează doar companii care au standardele operaţionale şi de siguranţă foarte ridicate, ceea ce implică şi costuri destul de mari, care costuri, evident, se reflectă în preţul biletelor plătite de către pasageri. Dintre companiile cu care am zburat, cele mai bune servicii mi s-au părut a fi oferite de Lufthansa - Germania, după aceea Swissair - Elveţia, KLM - Olanda, Air France - Franţa, Alitalia - Italia şi la urmă British Airways - Marea Britanie, exact în această ordine. Este o părere personală şi există posibilitatea de a fi subiectiv dar prefer, pentru zborurile lungi, Lufthansa.

Dar este şi o vestea bună: preţul biletelor este diferit de la o zi la alta, de la o companie la alta şi funcţie de numărul de escale. Astfel, dacă intraţi pe site-ul companiilor aeriene şi veţi încerca diferite date de plecare şi de întoarcere veţi obţine preţuri diferite, de la o zi la alta. Pe site-ul companiei Air France chiar exista, la un moment dat, o pagină unde erau afişate preţurile biletelor, pe zile, pentru o perioadă cu 6 luni înainte. Deci, dacă sunteţi "flexibil", referitor la perioada de efectuare a concediului şi durata acestuia, aveţi posibilitatea de a economisi o sumă frumoasă de bani.

Întrebarea care se pune ar fi: "Dar cum rămâne cu perioada de valabilitate a vizei şi rezervarea la hotel? " Acesta este într-adevăr testul suprem în sincronizare, de a sincroniza cele trei rezervări astfel încât să obţii preţul cel mai mic. Dar există o procedură, o ordine, care urmată vă salvează câteva sute de dolari iar dacă aveţi baftă există posibilitatea să găsiţi varianta cea mai ieftină.

Astfel, primul pas este să rezervaţi şi să "blocaţi" biletele de avion la preţul care vă convine cel mai mult, cu o cât mai mare perioadă de timp înainte - ideal ar fi cu mai mult de 6 luni înainte. "De ce este acesta primul pas şi nu obţinerea vizei sau rezervarea la hotel? " Răspunsul este pentru că preţul biletelor de avion este variabila financiară, din bugetul alocat excursiei, care are cea mai mare fluctuaţie într-o perioadă de timp foarte scurtă. Astfel, aşa cum am mai spus şi mai sus, există posibilitatea ca preţul biletelor de avion să fluctueze chiar cu câteva sute de euro de la o zi la alta, aşa că personal, rezervrea biletelor de avion, o consider prioritatea numărul 1.

Atenţie, biletele de avion trebuiesc plătite, de obicei, cu 3 luni înainte, deci fiţi foarte atent cum sincronizaţi acest aspect cu faptul de a obţine viza. Evitaţi să plătiţi biletele de avion dacă v-a fost respinsă cererea de obţinere de viză pentru USA.

Toată această procedură, de căutare şi cumpărare a biletelor de avion implică un efort destul de mare şi fiind vorba şi de o sumă de bani deloc de neglijat eu am preferat, în schimbul unui comision neglijabil, faţă de suma cheltuită, să las agenţii de turism să se ocupe de acest aspect, respectiv de achiziţionarea biletelor de avion.

Încă un aspect de menţionat ar fi că preţul biletelor de avion diferă funcţie de numărul de escale pe care-l efectuaţi dar şi de perioada de aşteptat între două escale. Astfel, cu cât sunt mai multe escale până la destinaţie, biletul de avion este mai ieftin. La fel, cu cât perioada de aşteptare între două escale este mai mare cu atât scade şi preţul biletului. Totuşi, aceste două aspecte au şi o parte negativă sau cum se spune "reversul medaliei".

Mai multe escale înseamnă mai multe decolari şi aterizări, pentru mine personal sunt mai multe emoţii, mai mulţi kilometri parcurşi prin aeroporturi de la un terminal la altul, de la o poartă de îmbarcare la alta. Dar cel mai greu este cu timpul de aşteptare prin aeroporturi, ceea ce în final implică un timp mai mult petrecut până la destinaţie. Aş spune că un zbor până la Miami cu o escală este normal şi firesc, mai ales dacă se pleacă din România - deocamdată lipsesc zborurile directe Otopeni - Miami. Apropo, există zbor Istanbul - Miami şi durează 13 ore – non stop! Criminal!

În schimb se zboară direct la Miami de pe oricare din aeroporturile mai la vest de Ungaria, de la Viena în colo. Tocmai de aceea am spus că o escală va fi obligatorie, dacă achiziţionaţi bilet de avion pentru Miami cu plecare din România sau Ungaria. Un zbor cu două escale, dacă este mai ieftin iar escalele sunt de maxim 4 ore fiecare, se justifică şi este rezonabil mai ales dacă vă aduce o reducere substanţială a preţului de achiziţionare a biletelor de avion.

Desigur, dacă sunteţi răbdător şi sunteţi expert în "spulberarea" timpului liber prin aeroporturi aveţi posibilitatea să aciziţionaţi bilete la preţuri incredibil de avantajoase optând pentru mai multe şi mai lungi escale. Şi ca să fie foarte clar despre ce vorbim trebuie specificat că, într-un avion, sunt de regulă trei clase de confort. Prima clasă, şi cea mai scumpă, este „First class”. A doua clasă este „Business class” iar ultima clasă, la care zboară „broaştele”, este „Economy class”. În acest articol orice referinţă la bilete sau bagaje este cu precădere cu referinţă la „Economy class”.

Un alt aspect, foarte important, este numărul de bagaje şi greutatea acestora pe care aveţi voie să le transportaţi cu dumneavoastră, în costul biletului, fără a plăti o taxă suplimentară. Unele companii acceptă să transportaţi gratis un bagaj de cală în greutate de maxim 23 de kg de persoană, iar altele companii, având preţul biletului poate mai ieftin, vă solicită să plătiţi orice bagaj doriţi să duceţi cu dumneavoastră. Pentru orice bagaj de cală suplimentar faţă de cel fără taxă, care are până la 23 de kg, se plăteşte o taxă de 100 de euro când zburaţi spre USA şi 100 de dolari când veniţi înapoi spre casă.

De aceea este bine să vă informaţi dinainte. Parcă există companii, dar sunt una sau două, care vă acceptă să duceţi gratis două bagaje de 23 de kg de persoană - bănuiesc că Turkish Airlines. Referitor la bagajul de cabină, cel care aveţi voie să-l luaţi cu dumneavoastră în avion, poate fi doar unul singur de anumite dimensiuni şi de o anumită greutate. Dimensiunile maxime admise le găsiţi pe site-ul companiei sau uneori informaţiile respective le găsiţi scrise pe biletul de călătorie.

Cum am procedat eu? Păi eu am procedat astfel: cu mai mult de 6 luni înainte, am mers la două, câteodată chiar şi la trei agenţii de turism şi le-am comunicat că doresc bilete dus-întors la Miami, cât mai ieftin, cu diferenţa dintre data de plecare şi data de sosire cuprinsă între 18 - 25 de zile, într-o perioadă de două luni. Le-am specificat şi companiile aeriene, în ordinea preferinţelor, numărul şi durata escalelor acceptate şi am solicitat să-mi trimită răspunsurile cu ofertele de bilete de avion cât mai rapid posibil.

Şi acuma ar fi, din partea dumneavoastră, o întrebare pertinentă: "Hai mă, tu că le ştii pe toate, dar cu cât ai zburat cel mai ieftin la Miami? " Mirobolantă întrebare şi foarte pertinentă. Cele mai ieftine bilete de avion le-am cumpărat când am procedat aşa cum am scris mai sus, bilete emise de compania Air France, pentru un zbor cu o escală, dus-întors, în zilele de plecare şi întoarcere dorite de mine, cu o marjă de 2 zile faţă de ce am solicitat, la preţul de 460 euro de persoană. Mie mi s-a părut o afacere destul de bună.

Dacă reuşiţi să găsiţi bilete mai "lesne", decât am găsit eu, vă felicit pentru că vă vor rămâne mai mulţi bani pentru Miami, lucru care poate să fie doar benefic pentru domniile voastre.

Bun, aveţi rezervate biletele de avion, ştiţi când plecaţi şi când vă întoarceţi! E cazul să efectuaţi rezervarea la hotel. Rezervarea vă trebuie pentru a completa formularul de solicitare de viză pentru USA, deci...

Trimis de Utube in 10.10.16 09:47:53
Validat / Publicat: 10.10.16 13:58:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Utube); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.10.16 14:14:53]

@Utube: Excelent, mi se pare ca ai oferit informatiile (nu stiu asa cum ai spus tu cat de valabile mai sunt unele dintre ele) exact ca pentru cineva care ar vrea sa mearga acolo pentru prima data.

Mi-am pus si eu intrebarea apropos de ce-a fost mai intai? oul sau gaina, cum e cu ce faci in primul rand, iei biletele de avion sau viza?

Felicitari pentru acest articol pentru care am avut placerea sa acord primul vot si acum astept sa vad ce ne mai povestesti. O zi frumoasa in continuare.

Rodel
[10.10.16 14:27:51]

Chiar dacă nu am în plan o călătorie dincolo de ocean, găsesc review-ul tău foarte util. Felicitări!

[10.10.16 14:51:07]

@mishu: Bună ziua, cititorule!

Mulțumesc pentru că m-ai citit și mulțumesc pentru ecou.

[10.10.16 14:55:55]

@Rodel: Bună ziua, cititorule!

Mulțumesc tare mult pentru aprecieri și te mai aștept pe pagina mea.

Cesere
[10.10.16 16:51:16]

Buna ziua

Bun, am reținut... bilete avion, rezervare otel, viza usa.

Ordinea e aleatorie...

Eu as mai pune ceva pe lista asta scurta-uraganele nenica...

Cu astea nu negociezi, nu te târgui.

Cat o fi el de m (a) iami nu te joci cu andrew. haitienii poa să confirme.

F bun articolul, eu totush prefer Europa.

[10.10.16 17:47:09]

@Cesere: Mulţumesc frumos pentru ecou. Despre uragane am discutat în articolul anterior.

O zi spectaculoasă!

crisv
[12.10.16 10:17:58]

Foarte folositor postul.

Nu am ajuns inca peste ocean, America este o viitoare destinatie, sper sa si ajung acolo odata si- odata.

Am citit tot cu mare atentie si astept continuarea.

Spor la scris!

adri-nico
[06.02.17 02:21:42]

eu am zburat vreo 16 ore in continuu. din singapore incoa... si a fost doar noapte... si n-am inteles nici acum cum a fost posibil desi s-au chinuit multi sa imi explice. uneori in batuta in cap.

[06.02.17 09:44:02]

@adri-nico: Ai dreptate, nu e chiar ușor de înțeles cu fusele orare. Trebuie doar să știi că ora este diferită pe glob și pe cum traversezi anumite linii imaginare de pe glob se adună sau se scad ore la ora tarii de unde ai decolat/plecat.

mirelag2003
[15.02.17 17:23:11]

@Utube:

Eu zbor cu Turkish in mai anul acesta si am luat biletele cu 500 eur de pe Expedia sau Orbitz.

[15.02.17 19:19:55]

@mirelag2003: Mulțumesc pentru ecou!

Da, am auzit ca turcii au intrat tare pe piata si au si servicii grozave la bordul aeronavelor.

Stiu asta de la cativa colegi care au zburat cu Turkis Airline si au fost foarte mulțumiți.

O zi deosebita!

mirelag2003
[15.02.17 19:53:09]

@Utube: Avantaj major il au si bagajele de cala, 2 de 23 kg . Turcii au servicii bune , inegalabile in turism mai ales.

adri-nico, Cesere, crisv, mirelag2003, mishu, Rodel, Utube
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Miami și împrejurimile: