ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
DIN: Miercurea Ciuc
ÎNSCRIS: 25.06.12
AUG-2016

Într-un golf liniştit

Am ales anul acesta sudul litoralului bulgaresc, unde nu am fost până acum. Am petrecut 7 zile într-un apartament din Complexul Black Sea Star, situat între Cernomoret şi Sozopol. Pentru a ajunge acolo trebuia să intrăm în Cernomoret, şi să mergem pe o şosea paralelă cu drumul naţional.

Complexul este situat într-o zonă liniştită, între cele două localităţi menţionate, fiind despărţit de plaja de căsuţele rablagite ale unui camping. În lateral nu se află nicio construcţie, aşa că în afară de parcarea amenajată sunt locuri destule şi pe marginea drumului.

Este o cladire de 5 nivele, cu foarte multe apartamente, dar majoritatea erau neamenajate. La piscină nu a fost nicio situaţie în care să nu găsim sezlonguri, cu toate ca erau maxim 40 locuri. Era o piscina mare, cam de 25x8x1,40m, şi una pentru copiii, de aprox. 0,5m adâncime. Am găsit şi o piscină interioară de dimensiuni 8x3m, dar nu a fost cazul să folosim.

La intrare era un magazin şi un restaurant, ambele acceptabile. Hotelul are recepţie, dar rezervarea noastră a fost pentru un anumit apartament, care era administrat de un tânăr din Cernomoret, care ne-a oferit tot ce aveam nevoie.

La plaja se ajungea în 2-3 minute, traversând campingul. Sunt zone amenajate şi zone libere, pentru 2 sezlonguri şi o umbrela preşul fiind la 15 leva. Nici aici nu era aglomeraţie, în afara de week-end am găsit loc în primul rând, chiar dacă ajungeam la plaja pe la ora 10. Era şi un loc de joacă, precum şi barul Waterland.

Apartamentul nostru era la etajul 2, unde se putea ajunge cu liftul. Avea o cameră de zi cu o canapea de 2 şi un fotoliu de o persoană, precum şi chicineta. Dormitorul avea un pat dublu şi un dulăpior. Balconul era spre piscină şi suficient de mare pentru 4 persoane. În ceea ce priveşte dotarea bucătăriei, dacă aveam nevoie de ceva proprietarul era plin de solicitudine, iar în caz că apăraeu ceva probleme - noi cu boilerul am avut - imediat încerca să rezolve.

La partea negativă trebuie să menţionez faptul că aerul condiţionat e numai în camera de zi, iar în cazul în care vecinii de alături se apucau de gătit, şi noi trebuia să punem în funcţiune hota, ca să nu se umple de miros şi apartamentul nostru.

Ne-am plimbat de mai multe ori in Cernomoret si in Sozopol, dar deplasarea până acolo le-am făcut cu maşina. Sozopol are tot ce trebuie să aibă o staţiune - zonă veche, magazine de suveniruri etc.

În concluzie, am fost mulţumiţi de cazare şi de facilităţile oferite, iar zona merită un sejur.

Trimis de geelhr in 09.10.16 22:29:37
Validat / Publicat: 10.10.16 06:44:30

VIZUALIZĂRI: 2130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geelhr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.10.16 06:37:47]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=74267

Mutat în rubrica "Black Sea Star Aparthotel [Sozopol], DUNI-SOZOPOL" (nou-creată pe sait)

geelhrAUTOR REVIEW
    [10.10.16 16:09:41]

@webmaster45: Da, poziția pe hartă este în regulă. De menționat că noi am avut rezervarea la o persoană care deține 2 din apartamentele complexului. Asa nu am avut nici o treabă cu recepția. Si pe booking.com sunt oferte separate.

geelhr