ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
FEB-2016
single

Macy's, Herald Square, New York City

Am fost la Macy' s.

In penultima zi al sejurului din New York mi-am facut timp de aproximativ o ora sa vizitez acest supermagazin istoric. Nu… nu pentru shopping, de si aveam ce sa cumpar, si la preturi mai bune decat in Romania, pur si simplu pentru vizita, pentru curiozitate, deoarece stiam de Macy's de mai mult timp. Dar daca mergeam pentru cumparaturi vizita dura mai multe ore.

Este ultimul articol despre New York din seria lunga scrisa, pentru articole noi va trebui sa zbor din nou pana acolo ceea ce este putin probabil in urmatoarea perioada. Si totusi stiind ca mai am viza pentru 9 ani (sper ca peste 9 ani sa dispara definitiv obligativitatea vizelor SUA pentru Romania) o sa incerc in viitorul putin mai indepartat sa ajung pe acolo, de aceasta data pentru vizitarea Washingtonului (dar nu numai) si a Cascadei Niagara.

Scurt istoric despre Macy's din Herald Square NYC : Macy's este un mare lant de magazine (de fapt cel mai mare lant) din Statele Unite ale Americii, contine aproape 800 de magazine. Magazinul din New York Manhattan din Herald Square este totusi unul din cele mai cunoscute magazine din acest lant.

1858 a fost anul infiintarii de catre omul de afaceri Rowland Hussei Macy. Prima adresa al magazinului fost 6th Avenue, pe urma Broadway iar din 190 2 -prezent Herald Square. Dupa moartea lui Macy in 1877, fratii Roland si Isidor Strauss continua afacerea. Studiind istoria magazinului am gasit o informatie foarte interesanta. Isidor Strauss unul din fratii lui Macy, s a decedat la scufundarea vasului Titanic in 1912.

Magazinul sponsorizeaza focul de artificii din 4 iulie ziua nationala al Americii. Un filmulet deosebit despre focurile de artificii aici

De asemenea sponsorizeaza si parada din ziua recunostintei. Un filmulet interesant aici

Accesul la magazin: Herald Square este o piata care se afla la intersectia strazilor 6th Avenue, str 34 si Broadway. Bulevardul Broadway care este atat de cunoscut este singura strada din NYC Manhattan care nu este paralela cu celalalte strazi, in rest daca ne uitam pe structura strazilor pe o harta, arata ca un caiet de matematica. Intrari in magazine sint mai multe si dinspre Herald Square si dinspre str 34 dar si din bulevardul 7th Avenue. Sa nu va ganditi la acces auto, o sa dau cateva exemple cu durata traseului de la diferite obiective turistice. De la Times Square facem 5 minute pana la Macy, s, de la Empire State Buiding 5 minute, de la catedrala Sf Patrick si Rockefeller Center cca 15 minute. Din orasul de jos Lower Manhattan cca 40 minute de mers pe jos, mai bine se ia metroul sau autobuzul.

Logo-ul Macy's este steaua rosie nu stiu cum dar intr-un fel sau altul imi aduce aminte de armata sovietica. Cladirea Macy's de pe Herald Square construita in 1902 se afla pe lista cladirilor monument. Cu suparafata utila de 200000 mp pe cele 10 etaje ramane inca cel mai mare magazine din lume. Ca si dimensiune ocupa o strada intreaga este vorba de str 34 intre Broadway si 7th Avenue. Acest lucru m-a impresionat. Si totusi… intrand in magazin nu mi s-a parut chiar deosebit, de fapt fiecare firma isi aranjeaza marfa cum stie mai bine. Ceea ce am remarcat este ca totul este aerisit, adica ramane mult spatiu intre vitrinele de expunere, lipseste senzatia de inghesuiala, in asa fel este marfa pusa in valoare.

Scarile rulante istorice din lemn sint functionale si astazi. Nu toate dar la etajele superioare da. Acest lucru explica faptul ca la etajele inferioare traficul si uzura era mai mare, si a trebuit schimbate scarile rulante. Intr-una din fotografii atasate de mine se poate vedea scara rulanta din lemn. In afara de scarile rulante sint numeroase lifturi.

Cele 10 etaje nu includ si subsolul si parterul. In urmatoarele randuri voi descrie pe scurt cam ce se gaseste pe fiecare nivel.

In subsol pe toata suprafata nivelului gasim articole sport pentru barbati. Aici pot enumera incaltamintea si imbracamintea pentru sport, dar si imbracaminte obisnuita de strada. Incaltamintea de sport in general este scumpa aici, dar si calitatea este buna.

La parter am vazut magazine de souveniruri, cadouri, bufete, bar si restaurant (Cellar, Gourmet) magazin optical in principiu ochelari de vedere, cosmetice, bijuterii, ceasuri.

La etajul 1 am vazut alte magazine de cosmetice si bijuterii, magazine de telefoane + accesorii, magazine de genti, posete, serviete, trollere, lenjerie dama si barbati, articole sport dama si barbati, un magazin Louis Vuitton.

La etajul 2 gasim un magazin Kalvin Klein, si magazinele de blugi DKNY, Tommy Hilfiger Denim, Sean Jean, Young Mens Levis, Guess Jeans, Ecko

La etajul 3 gasim un salon de imfrumusetare, cosmetice, si din nou articole de imbracaminte pentru barbate inclusive de sport.

La etajul 4 gasim binecunoscuta Starbucks Coffee, o gradinita (probabil pentru mamicile care vor sa faca shopping fara odraslele lor) din nou artiocle pentru barbate

La etajul 5 am vazut o mare parte din nivel dedicat copiilor, imbracaminte si inacaltamine fete si baieti, cosmetic, articole de dama, rochii, articole sport pentru copii. Mai este o cofetarie si Jimmis Pizza aici + o covrigarie.

Etajul 6 este dedicate mai mult femeilor, in principiu imbracaminte, incaltaminte, cosmetic

Etajul 7 contine magazine cu aparatura de bucatarie. Am remarcat ca formele oricarui aparat indiferent daca este vorba despre un simplu prajitor de paine sau un espressor sint complet diferite de aparatele europene. Si nu este vorba despre voltaj care in SUA este de 110V, ci de design. Toate sint mai mari ca dimensiune. Trebuie sa ai o mobile de bucatarie mare ca sa le poti expune si folosi pe toate. Tot la acest etaj sint magazine de lenjerie pentru toata lumea.

Etajul 8 este dedicate femeilor si copiilor, este si un McDonalds aici in cazul in care ni se face foame.

Etajul 9 este mai diversificat, aici gasim marfa China (de parca n-ar fi totul din China si al celelalte etaje) salon de infrumusetare, croitorie, cadouri, sticlarie si cristal, bijuterii, un magazine numai cu obiecte de argint inclusive bijuterii, magazine de menaj cu farfurii, tacamuri si toate cele necesare, imbracaminte dama si… Santaland. Pe o usa scria Santa returns November 2017, mai este o luna si se redeschide magazinul cu articole de craciu, decoratiuni, jucarii, etc. Este si un magazin permanent cu articole pentru Craciun, este deschis tot anul si se afla pe 5th Avenue. Un filmulet despre Santaland din Macys aici

Ultimul etaj este dedicate mobile, lenjeriei de pat, saltele, magazine de bijuterii si atelier de raparatii bijuterii, salon de infrumusetare, agentii de turism.

Programul de functionare al magazinului Macy's este de luni pana sambata 10.00-22.00 iar duminica 11.00-21.00. In cele 60 de minute in care am vizitat magazinul nu am avut timp sa consult preturile asa cum mi-as fi dorit, totusi mi-am dat seama ca sint multe lucruri mai ieftine ca la noi, aici ma refer la imbracaminte de firma. Incaltamintea este in general mai scumpa, aparatura mai ieftina, serviciile de orice fel scumpe. Si degeaba as descrie acum preturile din februarie acestea s-au schimbat probabil. Dar daca se doreste o lista de preturi se poate consulta Macy's Romania Website, este o noutate, preturile sint exprimate in ron, se poate comanda orice mai putin electrice si electronice din motivul evident al voltajului de 110. Siteul se gaseste aici, este interesant.

Rog WM sa posteze si acest video la inceput, multumesc.

Trimis de AZE in 09.10.16 13:16:30
Validat / Publicat: 09.10.16 17:19:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 4052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Empire State Buiding se afla aproape de Macys

[09.10.16 17:16:32]

[09.10.16 17:55:15]

@AZE: Primul vot , si ma bucur. Initial nu doream sa citesc articolul, deoarece nu sunt o fana a magazinelor absolut de loc, nu fac shopping decat daca nu am incotro.

Dar Macy's este altceva si ma bucur ca articolul tau nu a avut ca tema shoppingul.

Foarte interesant tot ce ai povestit si cred ca acest concern ar trebui sa-ti dea un bonus deoarece cred ca majoritatea vor intra pe site-ul indicat de tine. Eu am facut-o

Felicitari, votat cu mare placere.

Utube CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD
[09.10.16 22:37:30]

Bună seara, scriitorule!

În plimbările mele prin NY am trecut şi eu pe la Macy's dar curiozitatea de a-l vizita a fost foarte mică aşa că am trecut doar prin parterul magazinului.

Ai dreptate, magazinul este o monstruozitate cum numai la americani mai întâlneşti aşa ceva iar acesta este doar unul din ele.

O mică precizare: ai spus că ar dura ore întregi pentru a-l vizita. Adevărat, dar asta pentru a-l vizita în fugă. Dacă doreşti să "iei cu de-amănuntul" fiecare raion am impresia că vizitarea lui ar necesita, cu lejeritate, câteva zile.

O seară deosebită!

AZEAUTOR REVIEW
[09.10.16 22:49:12]

@Utube: Multumesc, si ma bucur ca ati fost si Dvs acolo. Adevarat la americani totul este la alta scara si din aceasta cauza am vazut foarte putin, o buna ocazie sa revin si alta data.

mcnegoita
[10.10.16 09:45:57]

@AZE: Anul trecut cand am vizitat NYC, am avut hotelul amplasat la cativa pasi de Macy's, pe strada 34. Doresc sa mentionez ca preturile nu sunt deloc mai mici ca in Romania daca ar fi sa luam in calcul articole de marochinarie sau chiar si de imbracaminte. incaltaminte. si discutam de branduri mai serioase. Am fost chiar si la magazine din Soho sau alte cartiere si preturile sunt destul de piperate. Nu mai zic de aparatura foto -video care cica la B&H Photo etc ar fi mai ieftina. Fals. Da, daca ar fi promotii serioase nu ca la noi atunci poate s-ar putea discuta de preturi mai scazute. Asa ca nu va bazati ca ajunsi la NYC veti putea cumpara la preturi mici mici mici aproape orice.

AZEAUTOR REVIEW
[10.10.16 10:15:06]

@mcnegoita: Buna ziua. In fiecare magazin mai exista si reduceri. Asa am vazut anumite lucruri care erau mai ieftine decat in Romania. Mai ales ca era o perioada de extrasezon dupa sarbatorile de iarna. Dar incaltaminte la pret bun deloc, preturile mi s-au parut foarte mari. In ceea ce priveste magazinul Foto dar nu stiu daca a fost cel mentionat de Dvs acolo am vazut DSRL la preturi mult mai mici decat in Romania (de ex un Nikon cum am eu in loc de 2200 Ron cat am dat in Romania aici era 1000 Ron (250 $), am fost tentat sa cumpar un telobiectiv pt Nikon. Deci sint anumite lucruri mai ieftine. Pana la urma nu am mai cumparat nimic.

AZE, mcnegoita, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: