ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
ÎNSCRIS: 03.05.13
OCT-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ȘI 3

Totul la superativ

Voi incepe cu concluzia: totul a fost la superlativ si ne-am dori sa revenim si pe viitor.

Camera a fost tip club room, constand intr-un pat matrimonial si atat. Dar, dupa o discuție cu menajera, aceasta a mai scos inca un pat de 1 persoana de sub patul matrimonial. Cele 2 paturi au fost suficiente pentru 2 adulți si 2 copii. In cameră ni s-a făcut curățenie zilnic, iar asternuturile au fost schimbate la 2 zile. Minibarul era umplut zilnic cu 2 sticle de apa plată, 2 de apa minerală, 1 cutie lipton si 1 cutie pepsi... evident gratuit. Camera dispunea de o cana electrica, la care iti puteai face ceai sau cafea instant (aveai in camera pliculete de ceai, cafea instant si zahar).

Plaja dispunea de sezlonguri cu masute si un vase de lut pentru gunoi. Existau cam 3 sezlonguri sub o umbrela (umbrela nu se putea muta, fiind cu picior de beton si fundatie). Zilnic, dimineata, un angajat al hotelului spala toate masutele, iar gunoiul era ridicat de doua ori pe parcursul zilei. La iesirea de pe plaja gaseai dusuri si cabine in care sa te schimbi de hainele de plaja.

Mancarea: La restaurantul principal gaseai: Micul dejun oferea: oua (ochiuri, omleta cu legume, oua fierte), mezeluri, branzeturi, patiserie, gemuri, salate, miere+fagure de miere, suc natural de portocale (fara cost! , nu la 1 euro, cum am intalnit asta vara, la alt UAI din Side), clatite, gogosi, iaurturi, cereale și altele. Pranzul si cina: zilnic am avut pui, curcan, vita, vitel, peste (pregatite sub diverse forme – gratar sau la cuptor), paste (cu legume, bologneze, gratinate, etc), chiftelute, ficat, snitel, 2 tipuri de supe, specialitati turcesti la gratar (in special din oaie sau berbecut), borek, hamburgeri de pui (ti-i preparai dupa plac), cartofi (piure, gratinati, capoi, etc) si altele. Diferenta dintre pranz si cina era aceea ca la pranz era mancare mai putina si nu aveai o plaja de selectie atat de mare. Pentru cine nu gasea si nu gasea ce sa manance, existau eternii cartofi prajiti, de la mic dejun si pana la cina.

La snack baruri gaseai: salate, hamburgeri, pui la gratar, spaghete, piure, pizza.

Bautura: la baruri gaseai la discretie sucuri la dozator (portocale, mere, cirese), ceai, cafea, limonade cu menta, cocktailuri (realizate cu bauturi din import, dupa preferinte: Jack Daniels, J&B, Jim Bim, etc), bere (Tuborg sau Carlsberg), iar in intervalul orar 11-17 gaseai inghetata la discretie (la cutie, de la Algida, cu lopatica individuala lipita pe interiorul capacului).

Servirea: ospatarii /barmanii foarte amabili, singura bariera fiind limba (in cateva ocazii, la bar) majoritatea lor vorbind mai mult rusa si mai putin engleza. Dar pana la urma, ne descurcam… prin semne .

Dotari pentru copii: aqua park, pino club, mai multe locuri de joaca pentru copii (dispuneau de tobogane, leagane, casute, etc), mini disco (tematice, noi participand la kung fu disco si la hawaian disco) si diverse activitati pentru copii realizate, dupa un program prestabilit (existent la receptie si prin resort) in cadrul pino club (plantat flori, gatit, pictura cu mainile, etc.). Noi am testat aqua parkul 1 zi intreaga si ne-a placut la nebunie (singura problema a fost temperatura apei, 19 grade C – am fost in luna octombrie! , care ne-a provocat temperatura si tuse, motiv pentru care ne-am reorientat catre tratament + plaja), locuri de joaca si mini disco. Am ratat activitatile pentru un motiv foarte simplu: resortul era plin de turisti rusi, iar animatorii vorbeau cu copiii in rusa… deci ai mei nu ar fi inteles o iota. Oricum, ai ce face si daca nu mergi la activitatile respective.

Restaurantul principal avea o sectiune speciala dedicata copiilor, amenajata cu masute si scaune pentru copii, tacamuri si vesela adecvate varstei lor. Mancarea consta in principal dintr-o supa, carne la gratar sau la aburi si garnituri: piure, paste si legume inabusite. La micul dejun existau inclusiv griș, orez cu lapte si cereale colorate. Nici bebelusii nu erau uitati, existand aici borcanele sigilate cu mancare preparata. Totodata, existau si 2 televizoare pe care rulau permanent 2 desene animate.

In restaurante existau scaune de bebelusi suficiente, care erau igienizate dupa fiecare utilizare.

Activitati: organizau darts, tir, tras cu arcul, dar am fost doar spectatori.

Amplasament: resortul este plin de verdeata, mult gazon (udat seara/noaptea) o multime de pini, flori, portocali, care strajuiesc aleile si care atenueaza foarte mult temperaturile ridicate.

Trimis de ioana1101 in 09.10.16 10:59:50
Validat / Publicat: 09.10.16 11:33:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Port River

VIZUALIZĂRI: 5079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana1101); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 prajituri la bar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 87.97 EUR pe cameră

webmaster45 [09.10.16 11:24:36] »

iulia_ana [30.08.18 11:17:16] »

Bună! Aș vrea să stiu cum este apa mării in octombrie, se pate face baie? Si dacă e un resort izolat? . sunt interesata de acest resort incepând cu 13 octombrie. Mulțumesc anticipat!

iulia_ana
    Alte impresii din această RUBRICĂPine Beach Resort & Club (ex Maritim) :