ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
OCT-2016
single

Biserica fortificata din Cristian

O idee excelenta mi-a venit astazi la birou (cateodata mai lucram si sambata), citind articolul utilizatorului ANILU despre biserica fortificata din Cristian am hotarat : sa n-o iau spre casa, si sa dau o fuga pana la acest obiectiv. Sibian fiind am vazut deja de X ori aceasta biserica... din exterior. Indiferent daca ma opream sa fac cateva fotografii sau am vazut-o din drum spre localitatea Orlat si Marginimea Sibiului. Interiorul doar astazi. Gandit si facut. De la zona industriala vest Sibiu mai sint doar 3 km pana la obiectiv (din centru Sibiu 8 km)

Zona noastra este incarcata de istorie asa am aflat ca si in acest loc s-a aflat o veche bazilica romanica (Sf Servatius) Peste aceste ruine s-a construit biserica luterana in secolul 13. Constructiile, adaugirile, imbunantatirile au durat pana la secolul 16. Nici turnul, nici zidurile prevazute cu contraforturi puternice nu s-au construit deodata, toate s-au facut in timp. Zidurile fortificatiei (duble) sint prevazute inclusiv cu turnuri 4 la numar (in total au fost 5)

Stilul arhitectural este cel gotic, biserica avand 3 nave (una principala si 2 secundare) si un turn clopotnita, turn care a fost construit mai tarziu (1580). Cele 4 turnulete din colturile turnului reprezinta faptul ca localitatea avea dreptul la judecata.

Cristian (Grossau) este o comuna aflata la 8km de Sibiu, aproape lipita de oras (la capatul pistelor de aterizare decolare aeroportului Sibiu) cu prima atestare documentata din anul 1223. O alta localitate cu numele de Cristian se afla langa Brasov.

Obiective turistice in afara de biserica fortificata descrisa mai sus ar fi Biserica Ortodoxa Buna Vestire (din anul 1790) si Muzeul Satesc. In afara de obiectivele susnumite localitatea este cunoscuta datorita numarului mare de berze care locuiesc vara aici.

Accesul la obiectiv: Din centrul Sibiului de ex. Piata Unirii se fac cca 8 km, se va circula pe Sos. Alba Iulia si la orice sens giratoriu intalnit pe drum se va folosi a doua iesire (adica se circula in directia inainte). Dupa ultimul sens giratoriu care indica A1 spre dreapta continuam drumul inainte si ajungem in localitatea Cristian. Dupa intrare in localitate gasim indicatorul cu directia Orlat DJ 106E. Dupa cateva sute de m observam biserica si oprim in parcarea de pe partea dreapta a drumului

Program de vizitare si taxa: 9.00-17.00 cu o ora pauza (13.00-14.00) si 7 ron/persoana.

Experienta personala de astazi : Dupa oprirea in parcare am luat-o spre una din intrari in cetate. Toate portile erau incuiate, dupa coltul zidurilor de fortificatii acolo unde este si un infochiosc am gasit a doua intrare la fel incuiata dar cu un numar de telefon. Dupa ce am sunat mi-a deschis cineva si m-a invitat inauntru pentru vizita.

Turnul slaninii: inainte sa intru in lacasul de cult am intrat in turnul slaninii, acolo am platit taxa de intrare. Aici miroase bine, o padure de carnati se vede in agatat in tavan. mesele sint pline de borcane de gem, miere si zacusca + fel si fel de produse eco. Dupa ce am platit taxa am admirat si fotografiat exteriorul bisericii, m-a impresionat turnul inalt, am gasit interesant zidul interior fortificat folosit ca depozit de grane. Am vazut si amvonul exterior care s-a folosit de catre preot cu ocazia unor epidemii, ciuma de ex.

In interiorul destul de simplu amenajat gasim cateva elemente pretioase. Orga functionala, altarul, amvonul, cateva picturi, toate acestea sint de admirat.

Recomand celor care isi petrec vacantele in Sibiu sau imprejurimi.

Rog acest video la inceput, multumesc

Trimis de AZE in 09.10.16 01:05:37
Validat / Publicat: 09.10.16 09:32:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Bunatatile din turnul slaninei
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2029 PMA (din 29 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[09.10.16 09:32:22]

Contribuţia şi impresiile proprii sunt considerate minoritare faţă de cele preluate prin documentare.

Conform Regulamentului (Cap. 1, Secţ. B, Art. 1), articolul este publicat fără PMA STD (fără "votul saitului") — poate fi votat doar simbolic, cu +/-1PMA.

Rodel
[09.10.16 11:50:33]

La fel ca tine până acum, și eu am văzut Biserica fortificată din Cristian doar din exterior. Ai descris atât de bine, iar pozele sunt mai mult decât grăitoare, încât simt provocarea de a mă opri și a vizita cest obiectiv. Felicitări pentru review!

ANILU
[09.10.16 19:13:52]

@AZE: Când am văzut despre ce biserică este articolul tău, am exclamat "și eu am fost la această biserică și am scris despre ea".

Am început să citesc să văd și părerea ta, am simțit emoție când am văzut că ai menționat articolul meu și-ti multumesc pentru asta.

Așa ne dăm seama ce înseamnă AFA, că sunt utile și altora articolele scrise de noi.

Momentul vizitei noastre la această biserică, pentru mine a contat enorm (era de ziua numelui meu 21 mai). Nu știu să spun dacă voi mai simți la fel într-o altă biserică fortificată.

Tu ai intrat pe poarta de acces de lângă Turnul slaninii, noi pe poarta de intrare în curtea casei parohiale și după aceea în curtea bisericii.

Tu ai mai multe șanse să mai ajungi aici, doar este aproape de Sibiu.

Toate cele bune

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.16 22:08:01]

Genial! Şi aici mă refer în special la foto numărul 5. O fotografie care valorează cât toate celelalte. Ce ziduri îngroşate, clopotniţă, ciumă? TURNUL SLĂNINEI, frate! Acolo, probabil, se refugia preotul în zile de restrişte. Adică aşa bănuiesc pentru că îţi spun sincer, eu acolo m-aş fi închis, pentru multe săptămâni...

Ai posibilitatea să şi cumperi cârnaţi şi gemuri de acolo? Sunt făcute de casă? De către cine?

Deja îmi plouă în gură. Şi piparca iute atârnată şi ceapa roşie, aia-i ceapă de apă... superbe piese gastronomice.

O seară deosebită!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
AZEAUTOR REVIEW
[09.10.16 22:53:16]

@Utube: Si mie mi s-a facut foame doar uitandu-ma la poza. Sint produse eco, in acest moment nu pot sa dau detalii despre pret/producator sambata cand am fost nu am cumparat nimic, dar promit ca la urmatoarea vizita care va fi destinata cumparaturilor unor produse pentru consum propriu voi veni cu o lista de preturi/producatori.

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.16 22:57:50]

@AZE: Am impresia că am să trec pe acolo duminica viitoare deoarece am drum spre Braşov. Grăbește-te că ajung înaintea ta!

[27.11.18 09:16:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Biserici, catedrale sibiene» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Sibiul şi împrejurimile]

[01.12.18 12:14:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Biserica fortificată din Cristian» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Sibiul şi împrejurimile]

ANILU, AZE, Rodel