ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2016

La mare in septembrie

Am plecat la mare la final de sezon, si am plecat de acolo cind nu mai era nici un fel de final de sezon, era extrasezon in toata regula.

Am plecat spre litoral cu ultimul tren direct din Timisoara, plecare seara la ora 19 si sosire dimineata dupa ora 9, cam lung drumul, ma refer la timp, mai mult de 14 ore la dus, trenul pina la Bucuresti face foarte mult timp din cauza vitezei reduse, dupa ce treci de Bucuresti se circula cu o viteza mult mai mare pentru Romania (max 160 km la ora)

Nici cu masina nu e o placere sa mergi la mare tot greu ajungi.

Una e traseul pina la mare de la Bucuresti si alta e de la Timisoara, indiferent de mijlocul de transport folosit, ex - masina sau tren, de avion vom vedea ca sunt mai multe variante de low cost de la anul.

Vroiam o vacanta la mare la noi in 2 - 3 statiuni diferite sa vad ce mai e nou fata de anii trecuti, ultima data am fost la mare la noi in 2012 cu masina.

Am plecat la mare fara nici un fel de rezervare cu toate ca era si oferta aia de septembrie cu litoralul pentru toti la preturi foarte bune, am zis ca ma descurc la fata locului tinind cont ca nu mai era sezon si asa a si fost.

Am coborit din tren la Mangalia si am mers in zona Saturn sa caut cazare, vroiam aproape de plaja si pretul sa fie de septembrie, am gasit un hotel chiar la intrare in Saturn la un pret bun si dupa ce am vazut camera am decis sa raminem aici pentru inceput 3 nopti si pe urma mai vedem incotro o luam sau mai prelungim. Hotelul se numeste Tosca.

Mangalia - Saturn

In fiecare zi am fost la plaja si baie la plaja Diana foarte aproape de hotelul unde am avut cazarea. Plaja curata cu zone cu sezlong si destule locuri unde sa stai cu umbrela proprie sau fara umbrela la plaja, apa cam la 24 grade si inca destul de cald, nu mai era aglomerat puteai sa-ti alegi orice loc vrei la sezlong sau nu, se vedea ca suntem la final de sezon dar inca era bine datorita vremii foarte bune pentru baie si plaja.

Dupa ora 16 plecam spre Mangalia pe faleza, o zona de promenada lejera si destul de lunga pina dupa portul turistic, cea mai frumoasa dupa parerea mea e faleza din fata hotelului Paradise. Pe toata portiunea asta printre turisti sunt multe lebede unele pe plaja altele pe mare. Cu toate ca era sfirsit de sezon pe faleza era lume la plimbare dar se vedea, simtea ca e final de sezon, asta nu inseamna ca nu era placut la mare...

In zona asta pe faleza am mai fost si in extrasezon intr-un an in noiembrie si a fost mai altfel, in acest an nu am mai vazut lebede negre, nu stiu care e cauza, poate altii le-au vazut.

Zonele din jurul hotelurilor din Saturn sunt murdare, multa mizerie de tot felul, de vina si turistii dar si cei responsabili din zona, multi ciini comunitari si pe plaja si in jurul hotelurilor, spre Mangalia ceva mai curat ca in Saturn dar asta doar in zona falezei, linga gara este un magazin Lidl, venind spre zona falezei intr-o seara am intrat in o zona care mi-a adus aminte de Istanbul. Daca e de ales ma refer la extrasezon (nu ca acum la final de sezon) as alege de data asta zona Mangalia dar tot aproape sau pe plaja.

Dupa sejurul aici in zona Saturn - Mangalia am plecat spre urmatoarea statiune de data asta cu rezervare, am cautat pe net cazare si am gasit un site de rezervari unde faceam plata la sosire la hotel.

Costinesti

Vroiam sa vad si Costinestiul, si sa stau citeva zile acolo dar cit mai aproape de plaja, mai demult (inainte de…) nu oricine ajungea sa se cazeze la Forum, eu acolo am vrut si acolo am si ajuns, dar nu se putea mai mult decit o cazare fiindca hotelul se inchidea a doua zi, pina la urma a fost altfel.

Cum am gasit Costinestiul?

In mai multe feluri, si bine, si foarte bine si penibil, putin spus penibil in multe cazuri.

Am mers la plaja si baie la plaja de linga Obelisc, o plaja goala in acel moment, apa aprox 24 grade, nisip fin, destul de curat in zona de linga mare, in zona aia doar trei patru cupluri la plaja majoritari cei de virsta mai inaintata, tineri mai putin, in partea cealalta peste pod erau mai multi turisti de toate virstele.

Eram pe plaja si am vrut sa mincam ceva, in zona aia inapoi spre Forum totul inchis, zona Obelisc e foarte central dar in jur nimic deschis cu toate ca erau cam 27 grade si apa destul de calda, pina la urma am mers in partea cealalta linga discoteca tineretului si acolo mai era ceva activitate si mai era ceva deschis.

Am servit masa la Linia Fierbinte, un fel de impinge tava foarte bun cu preturi bune si mincare de calitate, tot pe acolo pe faleza am baut si bere la pret de Costinesti - pret o bere pe faleza 2,5 lei timisoreana la 0,400.

S-a facut seara si am plecat inapoi spre hotel si atunci mi-am dat seama ca ce a fost frumos o data, azi e un adevarat... ghetou… ma refer la zona aia de la Obelisc spre hotel Forum, ori mergi pe strada aia care in sezon inseamna adevaratul Costinesti, ori mergi pe faleza spre Forum iti dai seama ca ai ajuns in un loc dubios plin de ciini si o zona fara lumina pe unde nu merge nimeni spre hotel.

Pina la hotel Forum si in jur zona e ca un ghetou, totul parasit,

Ajungi in capat la hotel Forum si stai acolo ca nu mai are rost sa iesi, hotelul pe afara la fel ca si zona din jur zici ca aici nu a mai stat nimeni de multi ani.

Intrii in hotel si iti aduci aminte de alte vremuri, totusi dupa ce intrii in hotel iti mai revi ca arata cit de cit bine.

Cam asa arata zona asta de la Obelisc spre Forum la final de sezon --- ghetou.

Cred ca daca vrei sa faci o vizita in extrasezon aici in zona asta sau pe faleza de la Forum spre plaja Obelisc nu se poate din cauza ciinilor comunitari, plin de ciini cu pui care devin agresivi cind vrei sa treci prin zona aia.

Trist dar adevarat.

Poate se intreaba cineva? ce cauti acolo? Dute in sezon.

Pacat de zona, timp frumos, apa calda, nisip fin dar am ajuns la ghetou.

Plus - zona de plaja foarte buna cu nisip fin si apa buna la 24 grade, cazare la preturi bune la final de sezon, nu e aglomerat, bere pe faleza la pret 2,5 lei timisoreana, pe faleza te poti plimba de la Obelisc spre epava, etc

Minus - zona din jurul hotelului Forum pina la Obelisc mergind pe faleza sau pe strada comerciala e un adevarat ghetou, multa mizerie cam peste tot mai ales zona Forum - Obelisc.

Peste tot plin de gunoi, sticle, doze etc aruncate aiurea.

O fi de vina turistul tinar/batrin dar si cei ce ar trebui sa faca curat pare ca nu sunt prezenti, nu exista sau nu vor sa existe??

Vara e altfel, plin de lume, discoteci dar acum e altfel, nu credeti? mergeti si vedeti cu conditia sa puteti intra spre Forum seara pe faleza.

Costinestiul nu mai e numai statiunea tineretului aici sunt prezenti turisti de toate categoriile de virsta.

O fi bine sau nu?

Raspunsul meu e urmatorul…. a fost odata.

Sa terminat si aici si am plecat mai departe la

Mamaia

Rezervare pentru cazare am facut tot de pe acel site de rezervari cu plata la hotel, pret de septembrie mult mai mic ca cel afisat la receptie. Rezervare la hotel Aurora.

Cind vi de la Costinesti si ajungi la Mamaia spui ca ai dat de civilizatie, cam fortat termenul dar asa pare, statiunea e vie, lume multa, plaje curate, hoteluri functionale unele pline cu turisti, ex hotelul unde am rezervat cazarea nu avea locuri de cazare cu o zi inainte asta la un hotel cu peste 300 de camere la sfirsit de septembrie.

Mamaia - septembrie apa 25 grade, temperatura aerului in una din zile simbata a atins 30 grade la prinz. Nisip fin, civilizat, mai ai unde sa te plimbi, pasarela cu intrarea in mare frumoasa, ai unde sa servesti masa la preturi normale (Mamaia sud)

Am servit masa de citeva ori la Paradis Holiday un fel de impinge tava, foarte bine, amplasat linga pasarela cu intrare in mare.

Seara la Constanta pe cea mai frumoasa faleza de la mare de la noi - Faleza de la Cazinou.

Am prelungit sejurul la Mamaia cu toate ca stiam ca a doua zi se strica vremea si asa a si fost, a doua zi nu mai era nici un fel de sfirsit de sezon era extrasezon, totul pustiu, sute de sezlonguri pe plaja si doar cite un turist la plinbare prin frig, pe malul marii cu picioarele in apa care a ramas la 25 grade mult mai mult ca temperatura aerului.

S-a terminat si am plecat la Constanta la gara, trenul spre Bucuresti foarte bine, distanta Constanta - Bucuresti parcursa in doua ore in conditii decente, schimb spre Timisoara dar aici trenul face prea mult timp, aproape zece ore.

A fost o vacanta la mare in mai multe statiuni, cu plus cu minus, cu bune si mai putin bune dar la final a iesit pe plus.

Mamaia pe primul loc, celelalte la distanta destul de mare, despre Costinesti ramine cum am spus... A fost odata!

Trimis de Nicu in 08.10.16 22:08:15
Validat / Publicat: 09.10.16 09:21:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 3669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 La mare

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.16 11:26:26]

@Nicu: Ai surprins foarte bine imaginea litoralului românesc la final de sezon, un spațiu al contradicțiilor până la urmă! De câțiva ani se tot insistă peste tot pe ideea extinderii sezonului estival, însă nimeni nu face nimic pentru ca acest lucru să treacă de la stadiul de vorbe către fapte. Atunci când vremea se deteriora constant de la finalul lui august mai era o scuză, dar tendința ultimilor ani este ca vara să se întindă până pe la jumătatea lui septembrie...

În ceea ce privește fotografiile atașate, multe dintre ele îmi provoacă dor de mare! Deși am mers de trei ori anul acesta pe litoralul nostru, parcă aș mai vrea o dată, măcar să ne plimbăm pe falezele pustii și să ne bucurăm de imaginea mării îmbrățișată de norii plumburii sau de soarele blând al toamnei!

Felicitări pentru articol! Citit cu drag, votat cu plăcere!

mprofeanu
[09.10.16 12:50:22]

@Nicu: Votat cu plăcere atât reviewul cât și pozele dar și cu părere de rău văzând în poze ce rămâne după sezon.

Nu am mai fost la marea noastră de 23 de ani adică de atunci când băiatul meu avea 6 ani și fata 12 ani.

Îmi place marea noastă și citesc cu plăcere orice review despre ea... Nu sunt nostalgică doar că îmi place să îmi aduc aminte de frumusețea naturală a ei...

NicuAUTOR REVIEW
[09.10.16 14:24:36]

@ Crazy Mouse

De mult timp astept extinderea sezonului sau cel putin sa mai ramina citeva hoteluri deschise pina cel putin la sfirsitul lui octombrie dar vad ca nu se poate.

In alte tari exista programul... senior voyage... la noi de ce nu s-ar putea?

Poate incearca cineva pentru inceput la Mamaia.

@ mprofeanu

Merita sa mergeti la mare la noi, Mamaia chiar arata bine, poate si celelalte statiuni vor arata ceva mai bine in viitor. La mare e frumos oricind.

elviramvio
[09.10.16 17:26:04]

@Nicu:

Frumos articolul.

Poza 14 m-a facut sa ma gandesc la greci, acolo era o legenda dar si o obligatie a fiecarui proprietar ce avea in administrare plaja, ca primii

cativa metri de la apa sa nu fie ocupati cu sezloncuri sau altceva, era bucata zeului Poseidon si oricine avea voie sa stea gratis acolo pe nisip, cat timp dorea.

Finalul de sezon la mare este putin trist dar are un farmec aparte.

Mi-a placut articolul.

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.16 21:37:53]

Bună să-ţi fie inima, scriitorule!

Votat cu mare plăcere articolul. Ai surprins foarte bine punctele esenţiale ale problemelor de pe litoralul nostru.

Să sperăm că în anii următori va fi mai bine. Iar dacă se reuşeşte să se finalizeze şi o amărâtă de autostradă până la mare atunci probabil că vor veni zile mai bune şi pentru hotelierii de acolo.

Cu trenul, pentru mine, este exclus să călătoresc în România din pricina condiţiilor oferite care încă sunt sub calificativul "decenţă" iar cu maşina este aproape un chin.

La foto P04 ai reuşit să te apropii aşa de mult sau ai utilizat zoom-ul? Doar de curiozitate.

O seară splendidă!

NicuAUTOR REVIEW
[10.10.16 17:48:08]

@ Utube

Foto nr - 4

Am fost la o distanta de aprox jumate metru, mai mult nu am vrut, era plin de lebede pe plaja aia de la hotel Paradise, am fost pe plaja aia mai multe zile la rind si mereu erau lebede, aici erau cele mai multe in rest mai mult pe apa citeva doar razlet pe celelalte plaje dar asta doar in Mangalia si Saturn.

Anul asta nu am vazut lebede negre, poate alcineva a vazut eu nu. Ultima data am vazut lebede negre tot la Mangalia dar asta acum vreo 12 ani.

elviramvio, mprofeanu, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDe-a lungul Litoralului românesc: