ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2016
ÎNSCRIS: 15.08.16
OCT-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Restaurant Cocosu’ Rosu – probabil cei mai buni papanasi din Bucuresti

Am auzit prima data de acest restaurant citind, de nevoie, diverse anunturi din ziarele de publicitate si de pe site-urile cu anunturi. In foarte multe anunturi acest restaurant este dat ca reper pentru zona Apusului din partea de vest a Bucurestiului. Din acest detaliu am dedus ca ar trebui sa fie un restaurant binecunoscut macar in Militari, ca ar trebui sa ofere ceva de bun gust, dar si ca ar trebui sa aiba o traditie pentru aceasta zona a Bucurestiului. Este localizat in cartierul Militari, Str Margelelor nr. 61-63, Sector 6.

Citind pe forumul AFA despre acest restaurant m-am hotarat sa-i fac o vizita intr-o seara, pentru ca imi doream sa servesc o ciorba de burta facuta din ingrediente cat mai bune calitativ si la felul doi urma sa imi aleg ceva din meniu. La ciorba de burta chiar se simte daca ingredientele sunt de casa sau din hipermarket - congelate si fara gust. Pot sa va spun ca nu am regretat si de atunci merg destul de des la acest restaurant.

Asta s-a intamplat si zilele trecute, cand am mers insotita la acest restaurant si am servit impreuna: ciorba de vacuta si de burta, sarmalute, specialitatea casei coasta de porc afumata si bineineles „romanticul” papanas. :) Am iesit doar sa mancam ceva rapid. Nu a fost vreun eveniment special, asa ca am renuntat la alte rasfaturi gen vinuri, sampanie sau alte fite.

Marele atu al acestui restaurant este fapul ca mare parte din ingredientele din preparate sunt din ferma proprie si bineinteles faptul ca au bucatari buni. Chiar si deserturile sunt preparate in laboratorul de cofetarie propriu. Pot sa va spun cu sinceritate ca toate mancarurile au gust si pot satisface orice pretentios. Orice am comandat, nu s-a intamplat vreodata sa regret. De asemenea portiile sunt echilibrate, nici prea mici si nici prea mari. Daca servesti o ciorba si felul doi cu greu mai poti sa mananci si un desert.

Cel mai des merg in timpul verii, pentru ca imi place sa stau pe terasa. Din pacate, am observat ca terasa este inchisa de cateva saptamani, asa ca va trebui sa va alegeti un loc inauntru, in una din saloanele disponibile sau in zona barului. Restaurantul are patru saloane din cate am inteles, unde sunt organizate diverse petreceri cu muzica live. Detaliul acesta cu muzica live si cu atmosfera pe care o genereaza aceste petreceri as vrea sa nu-l comentez foarte mult, pentru ca gusturile mai difera. Mie imi place sa ascult in restaurant o muzica placuta, daca se poate muzica clasica, in surdina, incat sa ma pot intelege cu cei din jur. Din pacate acest aspect este unul foarte neplacut pentru mine in acest restaurant... dar poate altora le place aceasta muzica... E clar ca cei care vin la petrecere isi doresc sa se distreze si vor sa asculte muzica de petrecere, nu muzica clasica. Dar totusi, cu ceilalti clienti ce se intampla? De aceea prefer sa merg inainte de ora 16,00 ca sa iau pranzul acolo pentru ca seara e nebunie. De asemenea, vara e foarte placut pe terasa acestui restaurant, pentru ca este racoare si umbra. Parca nici muzica nu e chiar asa stridenta pe timpul verii... asta pentru ca petrecerile se tin tot in saloanele din interior, iar muzica nu se aude pe terasa.

Preturile sunt caracterisitice unui restaurant de clasa peste medie... adica nu sunt mici, dar nu pot spune nici ca te lasa cu pusculita goala. Puteti servi un meniu complet la un pret de pana in 70 lei/persoana. Nu este putin ce-i drept, dar daca veti merge in Centrul Vechi cu siguranta ca veti depasi cu mult aceasta suma. In poze o sa gasiti o parte din meniu, asa ca nu mai insist cu alte detalii.

Servirea mi s-a parut destul de prompta ultima data cand am fost. In anumite situatii, de sarbatori cand lumea isi serbeaza ziua onomastica este mai complicat, ospatarii fiind depasiti de situatie, venind foarte multi clienti, astfel ca servirea este mai greoaie.

Clientii sunt de toate felurile. Am intalnit atat tineri, familii, parinti veniti cu carucioarele cu bebe dupa ei, bunici, copii mici dar si VIP-uri... intr-o seara l-am intalnit pe unul din fostii primari ai Bucurestiului, venit cu celebra sa sotie, cuplu binecunoscut in viata mondena din zilele noastre... hai ca stiti el are 72 de ani si ea are 40 de ani si le place sa se distreze zi si noapte... de aceea au ales si acest restaurant, probabil.

In concluzie va recomand acest restaurant daca vreti sa mancati ceva foarte gustos, gatit foarte bine, cu ingrediente de casa alese. Nu va recomand se mergeti seara dupa ora 18,00 cand se tin petreceri (mai ales vineri, sambata si duminica), daca nu suportati galagia si muzica de petrecere.

Trimis de Alexa_77 in 07.10.16 22:47:42
Validat / Publicat: 07.10.16 23:52:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: VALEA PRAHOVEI, BRAN-MOECIU, SIGHISOARA, SOVATA, BRASOV

VIZUALIZĂRI: 10501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa_77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bine ati venit la Cocosu Rosu

Dan&Ema
[08.10.16 04:12:41]

@Alexa_77:

Si noi sm fost recent la Cocosu Rosu la lansarea lui Adrian Sarmasan.

Imi place locul.

In zilele calduroase e o placere sa stai in gradina la umbra si savasculti muzica.

Mancarea a fost mereu ok la ei. Am auzit ca este i afacere pornita de jos de tot de la 2 mese de restaurant, astazi fiind o unitate de referinta cu ferme proprie, 'mai multe puncte de lucru, si mai ales cu personal cheie si retete pastrate in timp, probabil cheia succesului lor.

Felicitari pentru articol!

ANILU
[08.10.16 09:20:18]

@Alexa_77: Subscriu la tot ce ai scris.

Ai descris foarte bine restaurantul, pentru că îl știu.

Am fost de mai multe ori cu diverse ocazii, la un botez, la o întâlnire cu prietenii sau pur și simplu să mâncăm știind că totul este bun și proaspăt.

Dar cel mai mult mi-a plăcut la o petrecere de 8 martie, a fost de pomină, ne-am simțit și distrat foarte bine.

Felicitări pentru articol, votat cu plăcere.

O zi frumoasă.

Alexa_77AUTOR REVIEW
[09.10.16 20:10:10]

@Dan&Ema, @ANILU: Multumesc pentru voturi! La petreceri atmosfera e intr-adevar faina, insa si aici depinde de gusturi... nu la toata lumea le place un anumit tip de muzica de petrecere, de aceea e bine sa va informati inainte sa alegeti aceasta locatie pentru petreceri. Eu va recomand 100% mancarea si sa stati pe terasa vara la orice ora. Dupa ce se inchide terasa, toamna si iarna, trebuie sa stati in atmosfera din interior si sa ascultati muzica de petrecere

[15.10.16 01:14:07]

@Alexa_77 - Un local foarte atractiv si comentat la fel si de ceilalti useri. Felicitari, votat cu placere.

Alexa_77, ANILU, Dan&Ema, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: