ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2016
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.04.14

Atentie la... Momondo

Nu fac nici reclama nici antireclama. Era sa o patesc asa ca trebuie spus.

Primesc de ceva timp chilipiruri de city break la preturi nesimtit de mici... hoteluri unul si unul.

La Venetia apare hotel la super pret si cand citesc impresii, majoritatea piscati de purici... grrr.

In fine, ieri (marti) primesc chilipir de city break la Madrid prin noiembrie.

Ma zic ia hai sa vad, caut pe book, ma iau cu mainile de cap la nota hotelului, dar totusi ala cu coarne zicea rezerva, rezerva bilete de avion.

Bun hai s-o fac si pe asta. Merg la banca, alimentez cardul si saitul cu oferte ma directioneaza spre stimabilul motor - momondo englez.

Pana aci toate bune, aplic pe acolo cu datele introduc cifrele alea ale cardului cu un pret de 135 de euro.

Imi trimite banca codul de securitate, dau enter si ce sa vezi... o data error, de 2 ori error, de vreo 6 ori error try again.

Mai sa fie, bag in viteza la banca sun si duduia cu voce blonda spune... domne la noi e totul ok aveti bani in cont... poate e vreo defectiune.

Ma trec niscaiva naduseli... deh banii nevestii si ma intorc cu capsa pusa acasa.

Sun la Londra imi raspunde un pakistanez care sir in sus... sir in jos -do not touch laptop for an hour.

Ma cum dreaq sa nu fac nimic... pai nu fac nimic o ora, sun iar, acelasi samir khan... salman shih.

Sir do not touch... ma nene esti nebun am bani si nu vrei sa imi confirmi???

Iar ma trec naduselile... iar banii nevestii. pana la urma zic f... ck off si ala da inapoi zicandu-mi de ce nu rezervati direct la ryanair?

Pai ma asta al lui salman... kalkan... jalalabad... de ce nu spusesi asa?

Binenteles ca in max. 10 min fusei fericitul posesor al 3 belete la madrid in feb. 2017 (sic!)

Morala.

Momondo asta e frectie la picior de lemn, sistemul da erori la greu si pericolul evaporarii banilor e cam real.

Parerea mea.

Trimis de Cesere in 06.10.16 23:24:19
Validat / Publicat: 07.10.16 08:31:48

VIZUALIZĂRI: 6463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2034 PMA (din 36 voturi)

Zoazore
[07.10.16 08:37:08]

@Cesere: Sa rad? Sa plang? Sa ma-nervez? Oofff! Si mai zice lumea ca doar la noi, in Romania! Iote ca nu!

Mi-a fost dor de scrierile tale!

[07.10.16 09:07:25]

@Cesere: Sunt de acord cu colega @Zoazore astfel incat parca suntem bilele de la loterie avem noroc sau nu.

CesereAUTOR REVIEW
[07.10.16 09:25:53]

@Zoazore: eu ce sa mai zic de articolele spumoase ale dumneavoastră? mă înclin... (dar nu prea mult????)

CesereAUTOR REVIEW
[07.10.16 09:28:51]

@mishu: nush ce sa zic... dacă și în vest pierzi o juma de zi ca să apară error try again...

Chiar loterie, dar cu onoarea mea nereparata cum rămâne onorată instanță????????

Zoazore
[07.10.16 10:03:36]

@Cesere: Pai daca n-am mai fost plecata... Ca de dus, sunt duuusa, nene!

Utube
[07.10.16 13:56:41]

Excelent, scris! Si de luat aminte.

Bine ca n-ai pierdut banii si ai reusit sa-i recuperezi.

Eu nu ma bag pe site-uri dubioase si chiar daca intru undeva si mi se pare ceva dubios, redirectionare, timpi mari de asteptare, solicitari de date confidentiale, abandonez tranzactia.

Ca sfat, probabil ca multa lume procedeaza astfel, sa aveti un card pe care sa-l alimentati doar cand efectuati vreo tranzactie, in rest sa fie pe zero. Optati pentru o banca serioasa care va ofera serviciul de online banking iar atunci transferul il puteti face rapid, de acasa, de la calculator si doar cand aveti nevoie.

O zi buna si nu uitati: "Paza buna trece primejdia rea"

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Pami*
[28.10.16 17:13:34]

@Cesere: momondo, ca dealtfel multe alte saituri de ex. Skyscanner, Kayak, este doar un robot ce iti cauta cele mai ieftine oferte de avion, hotel, etc. Deci ei nu organizeaza excursii ci doar te indruma spre alte saituri si pentru aceasta primesc comision pt. redirectie. E bine sa le folosesti doar informativ si dupa aceea sa intri direct pe pagina agentiei de avioane sau turoperator.

momentan acesta este cel mai bun robot pt. zboruri in toata lumea www.kiwi.com (e si pe romaneste)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
cristina47*
[06.01.17 01:39:17]

@Utube: Bun sfat! Ca eu am patit-o si cu booking. Incasat de doua ori.

Costi
[29.04.17 12:49:33]

Ca simplă informație:

Pe saitul Frommer's se poate citi acest articol: The 10 Best (and Worst) Airfare Search Sites.

Din articol se poate constata că cei de la Frommer's îi creditează, în urma testului efectuat, pe cei de la Momondo ca fiind cei mai buni în domeniul căutărilor de zboruri cu avionul. În plus, acolo se explică și ce este un aggregator = sait pe care nu se face rezervarea direct, ci acesta doar compilează rezultatele obținute cu motorul propriu de căutare. Iar în articolul respectiv Momondo se află pe primul loc pentru că au cel mai bun motor de căutare, adică cel care dă cele mai bune rezultate. Nu înseamnă însă că aceste rezultate sunt perfecte.

Culmea este că în februarie anul acesta, Momondo a fost cumpărat de gigantul Priceline, care este exact la coada clasamentului! Tot Priceline a cumpărat însă și booking.com, încă din 2005.

Cât despre Frommer's, trebuie să spun doar că în 2007 și-au serbat a 50-a aniversare!

P.S. Momondo este danez, cumpărat de americanii de la Priceline, nu e englez!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Cesere, cristina47*, mishu, Pami*, Zoazore