ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2016
ÎNSCRIS: 15.08.16
SEP-2016
colegi

Hotel Relax Sovata – un hotel curat, nu demult dat in folosinta

De curand am fost la Sovata in interes de serviciu, impreuna cu o colega. Am stat 4 nopti la Hotel Relax Sovata intr-o camera cu paturi twin. Am ales acest hotel pentru ca am gasit un pret bun, avand in vedere ca preturile la cazare in Sovata nu sunt cele mai mici, comparativ cu alte statiuni din tara. Pretul pe camera a fost 165 lei/noapte, un pret rezonabil pentru un hotel de 3 stele din Sovata. In pret a fost inclus si micul dejun.

Am ajuns marti la amiaza la acest hotel destul de usor, venind cu masina. Am intrat efectiv in statiune si am mers pe sensul unic pana la intersectia cu str Verii, unde am facut dreapta, chiar inainte de Biserica din lemn. De pe str Verii am urcat putin, apoi am facut stanga in urmatoarea intersectie, continuand sa urcam pentru a face in final dreapta, la urmatoarea bifurcatie de drumuri. La plecare a trebuit sa ocolim putin statiunea, deoarece era sens unic pe drumul pe care venisem pana la un punct.

Cu parere de rau va spun ca scopul acestei vizite in Sovata nu a fost unul de relaxare. Am fost plecata toata ziua la intalniri cu persoane din domeniul in care lucrez, asa ca nu am cautat ceva special, care sa imi ofere posibilitatea de a ma relaxa sau de a beneficia de servicii de SPA, jacuzzi, etc. Hotelul nu are astfel de dotari. Daca vreti SPA, piscina interioara cu apa sarata si apa dulce, sauna exista Hotelul Danubius si Hotelul Alunis unde preturile sunt putin mai mari, dar ai acces gratuit din cate am inteles la aceste facilitati. Pot sa va spun ca hotelul are locuri de parcare suficiente, deci nu au fost probleme la acest capitol. In schimb prin Sovata e greu sa gasesti locuri de parcare... doar in preajma hotelurilor poti sa parchezi masina, platind in jur de 10 lei/zi sau 5 lei/ora.

Hotelul seamana mai mult cu o vila cu 3 etaje + parter. La parter este receptia si restaurantul, ultimul etaj fiind mansardat. Noi am stat la etajul 1, exact deasupra restaurantului. Hotelul este plasat cam la 10-15 minute de mers pe jos fata de Lacul Ursu. Sa mergi pe jos 10-15 minute si sa respiri aer de munte este cel mai placut lucru intr-o vacanta. Dar sa mergi 10-15 minute cu tocuri si sa cobori panta unde se afla hotelul, asa cum am facut noi intr-o zi, este cea mai mare provocare. Dar in viata trebuie sa mai faci si sacrificii, nu-i asa? Mai ales cand vine vorba de obligatiile fata de activitatea profesionala. :) Zilele urmatoare am luat masina si a fost mai bine, doar ca am gasit cu greu locuri de parcare... alta problema in Sovata. O alta provocare la acest hotel pentru mine a fost cand a trebuit sa urc bagajele din masina in camera. Hotelul are multe trepte, nu are o rampa pentru bagaje, iar doua fete cochete si firave se descurca mai greu. De aceea e bine sa luati cu voi in vacanta si un sot sau un prieten. Pentru ca hotelul nu are lift am ales o camera de la etajul 1... si tot a fost greu sa ducem bagajele pe scari.

Trebuie sa stiti ca in week-end-uri, in restaurant, sunt organizate diverse petreceri private. Am prins o astfel de petrecere vineri seara si am regretat faptul ca ne-am ales camera deasupra restaurantului... dar de unde sa stim de acest detaliu? Problema cea mai mare a hotelului este faptul ca peretii dintre camere sunt foarte subtiri si nu sunt izolati fonic, asa ca dupa ce va alegeti o camera buna, ar trebui sa va alegeti si niste vecini care nu fac zgomot noaptea sau care nu sforaie... daca s-ar putea. Fiind toata ziua in intalniri, seara eram foarte obosita si dormeam foarte bine. Cand a fost petrecerea am adormit mai greu ce-i drept, iar la un moment dat am simtit cum se misca tot hotelul, inclusiv mobilierul din camera... Dar asta pentru ca fusese cutremurul acela de 5,3 grade pe scara Richter din noaptea de vineri spre sambata... si venise din Vrancea, nu din restaurant.

Camera arata foarte bine, este curata, suficient de spatioasa pentru un hotel de 3 stele. Eu asta imi doresc tot timpul de la orice hotel – sa fie curata si cat se poate de spatioasa. In rest daca are alte facilitati cu atat mai bine. Insa daca nu exista curatenie eu nu pot sa dau o nota buna unui hotel. Va recomand sa va rezervati o camera cu vederea spre statiune, pentru ca e mult mai frumos peisajul, iar dimineata soarele o sa va zambeasca. Noi am avut vedere spre gradina din apropiere si nu am fost foarte incantate. Ca dotari in camera aveam TV cu multe programe in limba maghiara, un dulap mic cu o singura usa, noptierele si un mic birou sub televizor. Sa va luati un prelungitor cu prize mai multe pentru ca in camera am gasit o singura priza si am reusit foarte greu sa ne incarcam telefoanele.

Baia arata foarte bine, este curata, poate putin cam mica, dar pentru un hotel de 3 stele este OK. Nu va faceti probleme daca nu o sa gasiti uscator de par in baie. Mergeti jos la receptie si cereti. O sa vi se dea fara probleme. Chiar si sampon, daca au uitat sa puna am cerut si fara nicio problema am primit.

Cel mai mult mi-a placut micul dejun. Este tip bufet. Spre deosebire de alte hoteluri aici am observat ca nu era aceeasi mancare in fiecare zi. Intr-o zi am fost servite cu mamaliga calda si branza de burduf la discretie. Alte preparate servite au fost: muschi file, salam rustic uscat, omleta, cascaval, lapte, rosii, castraveti, ardei... cafeaua mi s-a parut OK, ceaiul de asemenea, aveau si suc la dozator... aveau si fructe: struguri, mere... mi-a placut compotul de visine. Pot sa spun ca ne-a fost de folos micul dejun si mancarea a fost consistenta. Uneori mi se parea ca cei care aduceau si completau mancarea, in caz ca se termina, se miscau cam greu.

Am intalnit in general turisti de etnie maghiara cazati la acest hotel. Personalul de la receptie ne-a ajutat cu tot ce am cerut. Doamnele care ne faceau curatenie ne aranjau in fiecare zi camera si din doua in doua zile ne schimbau prosoapele.

In concluzie recomand acest hotel pentru camerele curate si bine intretinute, pentru micul dejun consistent dar si pentru linistea din acea zona, nefiind aproape de centrul statiunii, cu conditia sa nu aveti parte de petreceri.

PS: Am facut putine poze pentru ca aveam prea multe in minte zilele acelea... :)

Trimis de Alexa_77 in 06.10.16 22:11:38
Validat / Publicat: 07.10.16 08:26:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: BAILE HERCULANE, SIGHISOARA, BRASOV, VALEA PRAHOVEI, BRAN-MOECIU

VIZUALIZĂRI: 9059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa_77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Balconul de la camera noastra

[07.10.16 08:25:31]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Relax Hotel [Sovata], SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait)

[07.10.16 08:29:40]

@Alexa_77: O locatie de tinut minte, felictari, votat cu placerea acordarii primului vot.

Alexa_77AUTOR REVIEW
[07.10.16 21:57:49]

@webmasterX: Coordonatele puse de tine sunt corecte.

Multumesc!

Alexa_77AUTOR REVIEW
[07.10.16 22:25:40]

@mishu: Am citit cu placere si review-ul de la team-building-ul tau din Bulgaria si mi-am amintit si eu de experienta mea avuta intr-o astfel de "excursie de relaxare" in sanul corporatiei De fapt si delegatia asta pe care am avut-o la Sovata numai relaxare nu a fost. Totusi m-am bucurat tot timpul ca am descoperit locuri noi si uneori chiar imi fac planuri sa ma intorc in acele zone.

Multumesc pentru vot!

corina1978
[19.04.17 12:54:27]

@Alexa_77: Buna! te rog, ma poti ajuta cu o informatie? Au si loc de joaca afara pt copii? Multumesc

tiberiu.parvu
[22.08.17 19:00:54]

@Alexa_77: Am fost si noi in minivacanța de Rusalii la Sovata si am fost cazați la Hotel Relax. Hotelul oferă servicii de cazare si masa excepționale, la prețuri rezonabile. Felicitări personalului, RECOMAND!

Alexa_77, corina1978, mishu, tiberiu.parvu
Alte impresii din această RUBRICĂRelax Hotel: