ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2016
ÎNSCRIS: 14.06.15
JUN-2016

Un loc linistit de cazare langa Sarti, vis-a-vis de Muntele Athos

Dragi cititori, azi va povestesc despre cazare intr-un mic complex de vile denumit Ktima Amitsa Studios & Apartments.

Este situat in peninsula Sithonia la 2 km de Sarti, pe drumul spre Paralia Sikias, la circa 20 m de Platania Beach, in jumatatea ei sudica. Am gasit aceasta locatie cautand pe site-ul de rezervari o locatie aproape de plaja in Sarti.

Mai trecusem odata prin Sarti in urma cu vreo 6 ani, cand am stat la Vourvourou, cca 40 km mai aproape de Salonic si am ramas placut impresionata de plaja lata de aici si de imaginea Muntelui Athos peste mare.

Am ajuns dupa amiaza abia, pentru ca am ales sa urmam traseul prin Makaza fiindca parea mai scurt in kilometri, dar s-a dovedit mai lung in ore... pentru ca la vama bulgaro-greaca era o ghereta si se trecea o masina la 2-3 minute, coada era de 30-45 minute pe drum de munte cu panta abrupta si caldura de peste 35 grade afara!

Dar cum am sosit ne-a intampinat Yannis, parca asa il chema, care a fost foarte amabil si ne-a dus imediat la studioul nostru, ne-a facut cinste cu o bere rece si ne-a dat cheia si cartela pentru curent, ne-a aratat pe scurt ce contine camera: un pat dublu, 2 scaune, TV, noptiera, frigider, chicineta cu plita, hota, dulapuri cu vesela, pahare, cesti, tacamuri, vase pentru gatit, fierbator de apa, blender de spart gheata, o baie mica cu dus, prosoape de 3 dimensiuni. Cum cartela de curent era legata bine de cheie, dupa ce am observat un pic ce vecini aveam si ca era foarte liniste, locul retras si fara acces din strada decat pe o poarta principala, iar pe de alta parte in frigider era mancare, spritz si bere rece, am decis sa lasam cartela de curent in suportul ei si sa lasam jaluzeaua cand plecam, fara sa incuiem. Nu ne-a a disparut nimic din lucruri.

Usa de la intrare avea plasa de tantari si jaluzea electrica care la inceput ni s-a parut ca seamana cu o usa de garaj. Dar a doua zi cand a inceput sa bata soarele de dupa amiaza direct in ea, a devenit o mana cereasca in calea caldurii. Desi eram imediat langa mare caldura de dupa pranz era teribila si nu puteai sa stai afara pentru cateva ore. Oricum, era prima iesire la soare pe anul asta si ar fi fost sinucigas sa te bronzezi la pranz.

Camera mai avea la intrare un patio cu o bucata de gazon incercuita de un gard viu facut din leandri, care infloreau pe rand si un copac frunctifer plantat in peticul de gazon. Pe patio erau : o umbrela mare de soare, o masa cu 2 scaune de panza, iar putin mai incolo un uscator de rufe pentru echipamentul de plaja. Mai aveai un furtun cu care puteai sa racoresti bucata de patio si sa uzi gazonul seara. Ma gandeam ca asa ar fi frumos sa traiesti la pensie, eventual cu un apartament in loc de studio, cu inca cativa pomi frunctiferi si aproape de pescarii care vin dimineata cu peste si caracatite de vanzare direct din barca...

Complexul era compus din 5 corpuri de cladire, fiecare cu cate 2 apartamente/studiouri cu intrarea una pe stanga si alta pe dreapta cladirii, ca sa asigure fiecaruia intimitate si aceleasi conditii civilizate de odihna. Terenul era in panta coborand spre mare, iar curtea avea pe margini platate cateva rosii, cativa ardei, cateva vinete si fenicul, toate cu sistem de udat cu picatura si toate deja pe rod la jumatatea lui iunie, am admirat instantaneu administratorii pentru harnicie si m-am gandit la vorba ceea: omul sfinteste locul.

Pentru parcarea masinii eru locuri de ambele parti ale vilelor, astfel incat fiecare putea sa is lase masina in fata intrarii sale.

Se lua gunoiul in fiecare zi dimineatat devreme si prosoapele s-au schimbat de 2 ori.

Cum era o locatie cu self catering am avut grija sa luam de acasa ceva pentru de dimineata si ceva pentru gatit simplu, gen paste, conserve, supe, apoi cate ceva am mai cumparat de pe drum de la un Lidl sau Marinopoulos/Carrefour, asa ca am reusit sa facem cateva mese bune la fata locului. In cateva zile am mancat in Sarti, la gyros sau la terasa Kotsaris, despre care am citit aici impresii scrise de DMC si Chloe. Terasa merita toate vorbele bune citite si pentru locatie, si pentru mancare, si pentru servire.

Plaja de langa cazarea noastra era foarte linistita, maxim 10 familii pe o intindere cam de 250 metri, aveam in fata Muntele Athos si marea bleu turquoise, calda si cu valuri moderate, iar adancimea era un pic abrupta la intrare dar cu constanta dupa aceea pe la 1 metru - 1 metru si jumate.

Am uitat sa mentionez accesul la WIFI, era liber dar in camera mergea greu; pentru a urmari un program de TV roman pe tableta stateam pe scaune la patio, unde si mancam seara, avand in fata apusul de soare dupa niste creste de deal. Programele TV includeau doar TVR international, bun si ala decat deloc.

Si la sfarsit nota de plata: pentru 5 zile am platit 250 Euro.

In concluzie daca doriti un loc linistit la plaja aproape privata in Grecia, la un pret bun, va recomand Ktima Amitsa Studios & Apartments.

Trimis de crisv in 05.10.16 22:33:14
Validat / Publicat: 06.10.16 08:25:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vourvourou, hotel Ekies All Senses Resort

VIZUALIZĂRI: 3565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 muntele Athos

[06.10.16 08:25:15]

@crisv: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Ktima Amitsa Studios & Apartments [Platania], SARTI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

[06.10.16 09:14:56]

@crisv: Ce-i frumos si lui Mishu ii place. Un locsor cu iarba unde sa lenevesti, o bere rece, o caracatita si un calamar (sau mai bine mai multe/multi) ce-ti poti dori acum cand afara este asa de frig.

Iar pozele sunt atat de sugestive incat suna ca o reclama.

Dar daca la dus ai mers prin Mazaka si nu ti-a convenit, la intoarcere pe unde ai luat-o? A fost mai bine?

Felicitari, votat cu placere.

[06.10.16 09:45:56]

@webmaster26: multumesc webmaster, asezarea pe harta este ok, probabil o fi cu 10 m mai la stanga, dar accesul se face pe o singura alee din drumul national.

nu ai cum sa ratezi daca te uti dupa panoul cu numele lor.

[06.10.16 10:11:58]

@mishu: multumesc pentru voturi, locul se pare ca e destul de nou si daca vrei liniste chiar o poti avea acolo . Singura agitatie a fost o seara greceasca la o terasa mica langa vila noastra. Administratorii locului au venit dimineata si ne-au invitat si in acelasi timp si-au cerut scuze ca va fi zgomot seara. Nu a fost zgomot asa mare ca sa deranjeze.

Drumul de intors a fost cu escala de o cafea in centrul Salonicului, poate o sa povestesc ceva scurt intr-un alt post, apoi pe drumul clasic prin Kulata.

adrianaglogo
    [06.10.16 16:25:41]

@crisv: Intamplarea face ca superbonusul a venit de la mine.

Am o precizare de facut : din cate stiu eu, frigiderul este intr-o priza care functioneaza fara cartela introdusa la locul ei. Cel putin asa am constatat noi peste tot pe unde am avut card pt curent. Si e firesc sa fie asa. Daca esti plecat toata ziua ce faci cu berea pe care si-doreste soferul? Si nu numai el

[06.10.16 16:57:15]

@adrianaglogo: multumesc pentru super bonus!!!

adevarul e ca noi voiam sa fie si racoare, asa ca lasam si AC pornit pe la 25 de grade

calatorul
    [06.10.16 21:05:59]

@crisv: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite si pentru pozele lamuritoare,

elviramvio
    [06.10.16 21:19:53]

@crisv:

Frumos iar P15 favorita mea.

ANILU
    [06.10.16 21:31:21]

@crisv: Ce-mi place să citesc asemenea articole acum când nu mai este vreme de plajă.

Iar căsuța voastră este superbă, îți oferă tot ce-ti dorești la mare, dar mai ales în Grecia.

Superb. Felicitări pentru vacanță.

Toate cele bune.

[07.10.16 09:19:07]

@calatorul: cu mult placere, sper sa va fie de folos

[07.10.16 09:21:19]

@ANILU: Cand scriam ma gandeam la acelasi lucru, ce frumos a fost cand era vara si soare si apa calda in mare

calatorul
    [07.10.16 11:45:34]

@crisv: Desigur, multumesc, Sithonia a fost prima mea destinatie greceasca de vacanta, in care am revenit si vara trecuta dupa 10 ani. MI/a placut la fel de mult si am gasit, si cu ajutorul descrierilor de pe AFA, alte locuri incantatoare in aceasta zona apropiata de noi. Grecia este destinatia mea preferata de vacanta estivala si o repet fara ezitare de cate ori pot, si ma bucur de fiecare data. DAr incerc sa merg mereu in alte locuri noi si necunoscute, pentru a vedea mereu altceva frumos si interesant. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

chrisa
    [08.12.16 23:03:26]

O adresa de e mail aveti??

[09.12.16 13:06:05]

@chrisa: din pacate nu, i-am gasit pe booking. Cred ca era acolo un nr de telefon.

chrisa
    [09.12.16 13:25:41]

@crisv: multumesc

adrianaglogo, ANILU, calatorul, chrisa, crisv, elviramvio, mishu