ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016
single

Lower Manhattan 2016

Probabil am devenit cunoscut pentru articolele scrise despre New York (probabil unii s-au si saturat) dar nu am ce face ma atrage orasul acesta ca un magnet, este irezistibil, despre Lower Manhattan voi scrie in urmatoarele randuri, un adevarat oras in oras (sau cartier in cartier). Promit ca acesta este penultimul articol despre New York (ultimul articol va fi despre supermagazinul Macys din NYC) Pentru articole noi va trebui sa mai calatoresc odata pana acolo...

Lower Manhattan (Downtown, orasul de jos) este partea sudica a insulei Manhattan. Granita de nord este Midtown, mai exact la strada 14. Acolo este si Washington Square Park si intersectia cu Broadway. Spre vest curge raul Hudson si spre este raul East River. Spre sud este Upper New York Bay golful care face legatura cu oceanul Atlantic, trebuie doar trecut pe sub podul Verrazzano (Giovanni Verrazzano explorator italian, cel care a descoperit zona) Dincolo de raul Hudson se afla New Jersey iar dincolo de raul East se afla Booklyn.

Istoria acestui loc: In 1664 aici se afla New Amsterdam sub guvernarea olandezilor (din 1626). O fotografie veche arata zona care ar fi presupusa Downtown Manhattan, un fort de aparare cu port si case insiruite tipic olandeze. Dupa intrarea in posesia englezilor (in 1664) a devenit New York (dupa numele ducelui York din Anglia) Datorita portului comercial care se afla in aceasta zona (acum doar port turistic) Lower Manhattan s-a dezvoltat rapid. Datorita emigrarii si dezvoltarii New Yorkul a devenit cel mai mare oras inca din 1835. Nevoia de suprafata a facut ca oamenii sa extinda pamantul, asa s-a marit suprafata insulei Manhattan care in prezent este de 60kmp uscat. Un exemplu de extindere a uscatului este pe partea vestica acolo unde se afla World Financial Center. Toate aceste cladiri de la WFC au fost construite pe pamant artificial.

Cartierele din Lower Manhattan : cel mai important cartier si de care a auzit toata lumea este Financial District. Aici sint cei mai multi zgarie nori pe mp. Incepe de la Chambers Street si formeaza un triunghi in capatul sudic al insulei.

Tribeca este un cartier din vecinatatea vestica este un cartier bun, sint ceva zgarie nori si pe aici. Este un cartier mare.

Soho este urmatorul cartier la nord de Tribeca, si de langa raul Hudson.

Greenwich Village si West Village sint ultimele cartiere spre nord si pana la str 14. De acolo incepe Midtown.

Little Italy, Chinatown, sint cartierele de pe partea estica, imediat dupa cartierul micut Civic Center vecin nordic direct cu Financial District.

Nolita si Noho se afla in centru si se extind pana la Washington Square si sint compuse din cladiri mici joase pana la 4,5 etaje, iar gunoaiele de pe strada arata ca nu este cea mai buna zona.

Lower East Side si East Village sint 2 cartiere mari pe partea estica, se invecineaza cu Hudson River. Predomina blocurile de locuinte inalte. Din nou multa mizerie si pe aici. (o mica observatie : in momentul alegerii cazarii am avut de ales intre un hotel de aici si un hotel din Midtown centru, diferenta fiind de 100$/pe sejur, bineinteles ca nu am regretat nici o clipa cei 100$ dati in plus, de aici pana la Empire State Building aveam de mers 40 min, de acolo 5 minute-o mica/mare diferenta)

Obiective turistice din Lower Manhattan :

Noul complex World Trade Center (vezi impresii) partial reconstruit dupa atacurile din 11.09.01. Must See nr. 1 este One World Observatory 104 etaje, pentru panorama deosebita vazuta de aici si pentru superutilitatea observarii tuturor strazilor si obiectivelor de vazut, pe scurt tot Manhattanul (nu chiar tot, este vorba despre Downtown si Midtown partial) este la picioarele noastre. Asa am recunoscut toate strazile pe care am fost, strazile pe care urma sa merg si obiectivele turistice pe care urma sa le vad. Din complex se mai pot admira WTC 4 si WTC 7, restul inca in constructie. Trebuie vazut si muzeul 9/11 situl este afara oricum trecem pe langa, este memorialul tuturor decedati atunci (2 fantani arteziene patrate 63x63m in locul fostelor turnuri gemene, pe margine in placa de marmura numele tuturor decedatilor inclusiv celor care au murit la Pentagon si Pensylvania). Transportation Hub este o gara centru de transport feroviar, subway, cladirea este deosebita seamana cu scheletul unui animal preistoric.

Biserica Trinity (vezi impresii) este cea mai veche din New York prima biserica care a ars in marele incendiu din 1776 a fost construita in 1697, a doua si actuala biserica de confesiune catolica a fost construita in 1846. Este foarte ciudat acest peisaj, biserica cu cimitirul din curte in umbra zgarie norilor. Se afla la 5 minute de World Trade Center.

Capela Sf Paul (vezi impresii) construita in 1766 se afla langa, aproape sub World Trade center, este o minune cum a ramas in picioare in 11 septembrie 2001. Este si loc de pelerinaj in memoria victimelor de atunci.

Cladirea Municipalitatii Manhattan este o cladire impozanta de 40 etaje construita in 1915, in imediata vecinatate City Hall Parc si Brooklyn Bridge. Este atat de impozanta incat se vede mai bine intr-o imagine satelit decat restul de obiective din Lower Manhattan.

City Hall este cea mai veche cladire folosita de guvern construita in 1812. Langa cladire se afla City Hall Park amenajata in 1871.

Wallstreet (strada Zidului) este locul unde chiar a existat un zid de pe vremea cand olandezii guvernau pe aici iar orasul se numea Noul Amsterdam. Zidul avea destinatia de a opri patrunderea lenapilor (populatia nativa de aici) in interiorul fortului.

New York Stock Exchange, bursa din New York construita in 1903 si Muzeul Finantelor americane tot de pe Wallstreet. la nr 48., Federal Hall National Memorial (Wallstr nr 26)

Battery Parc este parcul amplasat in cel mai sudic punct din Manhattan, de aici se pleaca la Statuia Libertatii, Insula Ellis (vezi impresii), aici se afla diferite memoriale de exemplu despre razboiul Koreean, razboiul din Vietnam, statui cum ar fi Statuia Emigrantilor si Sfera care s-a aflat sub Turnurile Gemene WTC.

Charging Bull este o statuie in forma de taur amplasata in parculetul Bowling Green Park la intrarea in Wallstreet. Simbolizeaza optimismul financiar, este din bronz, are 3,5t si este opera lui Arturo Di Modica din 1989.

Banca Rezervelor Federale din 1919 se afla pe strada Liberty, cladirea impozanta dar urata si neinteresanta pe dinafara cu atat mai interesanta pe dinauntru deoarece mii de tone de aur au fost depozitate pe aici.

Woolworth Building aflata pe strada Wallstreet este un zgarie nor cu 57 etaje construita in 1913 iar pana in 1930 a fost cea mai inalta cladire din lume.

40 Wall Street este un zgarie nor istoric din 1930, are 71 etaje, este usor de recunoscut dupa acoperisul piramidal de culoare verde.

Washington Square Parc este usor de recunoscut dupa arcul de triumf care seamana cu cel din Bucuresti, eu consider si poarta de intrare intre Midtown si Downtown.

South Street Seaport un muzeu naval, imita un port istoric fondat in 1967. Cateva ambarcatiuni istorice se pot vedea pe aici. In locul unde se afla acest muzeu a existat un port adevarat. In port se afla si un mic memorial in legatura cu vasul Titanic lovit de un eisberg si scufundat in 1912.

New York Helicopter este un loc pe malul raului East River de unde decoleaza elicopterele turistice. Preturile sint extrem de piperate 160$ 15 minute de zbor, majoritatea au ruta standard deasupra raului Hudson de la statuia Libertatii pana aproape de midtown, nici nu apuca turistul sa vada act de cat NYC deja s-au dus timpul si banii. Eu zic ca in loc sa se dea 160$ pt 15 minute sa vezi raul Hudson si NYC din lateral (nu prea au voie sa zboare deasupra) mai bine se da 32 $, se urca la etajul 104 de la WTC si se sta toata ziua la aceeasi inaltime de zbor al elicopterelor.

World Financial Center: Este un complex de cladiri in imediata apropiere World Trade Center construite pe un teren artificial. Complexul este compus din 4 turnuri intre 34 si 51 etaje cu destinatie birouri si centru comercial, Mall.

Muzee in Lower Manhattan: Muzeul 9/11, Finantelor, Skyscrapers (Zgarie Norilor), Jewish Heritage, Chinese, NYC Fire Museum, Childrens Museum of the Art, Museum of the american Gangster, Police Museum, Guggenheim Museum, Seaport Museum,

Chinatown si Little Italy sint 2 cartiere una langa alta, in Chinatown exista cea mai mare comunitate chinezeasca din SUA, pe strazi si magazine extrem de multa marfa chinezasca (de parca in alta parte n-ar fi) multe inscriptii chinezesti, exsita si un templu budist aici. In Little Italy s-a restrans foarte mult si se afla doar pe strazile Muberry si Grand. Renumite si cautate sint restaurantele aici.

Brooklyn Bridge: Podul istoric din 1883 care leaga Manhattanul de Brooklyn are 1825 m lungime si este (obligatoriu) de parcurs pe jos (vezi impresii).

Zgarie norii: pentru un european si aceste cladiri sint obiective turistice interesante indiferent daca sint cladiri istorice, sau cu diferite destinatii, si in Lower Manhattan sint cam multe pe metru patrat, deci atentie la gat (de la prea mult uitat in sus) (vezi impresii)

Hop on Hop Off NYC Bus Tour: Sa nu uitam de autobuzele turistice cu etaj, un tur complet NYC inclusiv Downtown Lower Manhattan de ex 62$ dar ne scuteste de mersul pe jos iar de pe etajul deschis se pot face fotografii superbe.

Personal am dedicat 2 zile pentru explorare Lower Manhattan. De fiecare data am folosit mersul pe jos o data am intrat la Washington Square Parc si o data am mers pe Broadway. Inapoi am folosit alte bulevarde paralele cu acestea pentru a vedea mai multe. Am trecut prin cartiere precum Soho, Noho, Nolita, Little Italy, ChinaTown, Lower East side (am ocolit mult), Tribeca (din nou am ocolit) pentru a ajunge in buricul targului numit Financial District. Dupa vizitarea obiectivelor turistice propuse Lower Manhattan a devenit punct de plecare spre statuia Libertatii, Insula Ellis si cartierul Brooklyn peste pod. La acest articol voi incarca mai multe fotografii, nu ma pot limita la 20,30 buc cat incarc de obicei, am multe de aratat.

A fost o experienta de neuitat si de recomandat oricui ajunge acolo.

Rog WM sa ataseze clipul urmator la inceputul articolului :

Trimis de AZE in 05.10.16 22:11:44
Validat / Publicat: 06.10.16 09:50:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 3134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Financial district Lower Manhattan (putin mai departe Lower East Side)

[06.10.16 00:00:15]

[06.10.16 10:03:15]

@AZE: I will always love NY. Felicitari, votat cu placere.

AZEAUTOR REVIEW
[09.10.16 14:15:59]

@mishu: Multumesc pentru apreciere si vot, si eu la randul meu as putea scrie : I will always love NY. Si se pare ca cele 6 zile nu mi-au ajuns, se pare ca a fost extraordinar de scurt pentru drumul lung facut. Din fericire NYC este inca acolo si noi daca sintem sanatosi o sa si ajungem (unii a doua oara) De aceasta data voi incerca sa gasesc cazare cu rabat de locatie dar in acelasi timp apropiere de o gara sau statie de autobuz. N-o sa mai vizitez totul contra cronometru ci o sa dedic timp suficient pentru obiective. O sa revad anumite obiective ne reusind sa le vizitez acum. Voi merge din nou la World Trade Center probabil ca va fi completa. Probabil va fi gata si turnul CEntral Parc de vreo 130 etaje care se afla in constructie acum. Voi vizita si alte orase de pe coasta de est, dar n-o sa ratez nici Washingtonul, care va fi obiectivul nr 1 la o viitoare vizita. Si o sa caut la fata locului o excursie la casacada Niagara partea SUA. Stiu ca excursia cu avionul pana acolo este scumpa, dar cu autobuzul mai ieftina. O sa aleg aceasta ultima varianta chiar daca dureaza mai mult o sa vad si din autobuz multe, deoarece SUA nu inseamna numai NYC, trebuie vazut si altceva.

narcisa
[19.10.16 13:59:52]

biletul hop on hop off este valabil doar 24 de ore?

AZE, mishu, narcisa
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: