ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2016
ÎNSCRIS: 09.06.13
SEP-2016

3,6 stele

Drumul pana in Poiana Brasov foarte frumos, trecand serpuit prin padure urcand si coborand printre brazii ce strajuiesc acest drum de sute de ani. Sunt 3 parcari amenajate pe partea stanga de unde poti admira muntii si orasul de sus, o splendoare. Foarte multa lume se oprea aici pentru a face poze si a admira privelistea.

Ne-am cazat la hotel Alpin 4 stele, aici check-in se face dupa ora 16 si chek-out la 12. Hotelul arata binisor, parcarea foarte mare suficienta cred si in sezonul de iarna. Pretul camerei pentru 2 adulti a fost 260 lei cu mic dejun inclus.

Contrar unor impresii cititte ca personalul nu ar fi amabil, cu noi receptionera s-a purtat foarte frumos iar supervizorul ne-a intrebat la final daca ne-am simtit bine. Plata am facut-o la check-in, dupa cum au solicitat.

Am primit de la receptie 2 jetoane pentru a lua prosoape de la piscina. Piscina mare cu adancime de la 1.40m pana la 2.2m. Apa nu foarte calda dar te obisnuiai, curata, destul de mult clor. Sezlongurile de pe margine, nu foarte multe, pe la ora 18 cand am ajuns noi erau toate ocupate. Un jacuzzi cu apa calda era destul de intens folosit. Exista si o piscina pentru copii, aici apa era putin mai calda.

La restaurant cu cardul de la camera beneficiai de 25% discount. Acesta era fals fiindca dupa ce dadeai la o parte discountul, preturile erau normale pentru un restaurant din Poiana, nu mici. Probabil ca sa descurajeze pe cei din exterior sa manance aici.

Papanasii cu dulceata de visine pe care i-am mancat aici foarte buni, deasemenea si placinta de mere cu inghetata de vanilie. Terasa unde am mancat mare si frumoasa, te simteai in mijlocul naturii.

Micul dejun chiar a fost demn pentru 4 stele, chiar daca restaurantul unde se servea era relativ mic, seful de sala se ocupa ca toata lumea sa fie multulita. Foarte diversificat : ceai, cafea, fresh de portocale, dulceturi, orez si gris cu lapte, icre, peste marinat, salata de vinete, mezeluri, branzeturi, croissante si produse de patiserie, mai multe feluri de paine, cereale, ochiuri, omleta etc

Locul de joaca exterior deasemenea inclus in pret avea un tobogan gonflabil, trambulina si alte diverse casute, leagane si jucarii pentru copii. La etajul 3 aveam si un loc de joaca interior cu mocheta pe jos, televizor, destul de utilat si acesta.

Camera mare, paturile confortabile dar pot spune per total ca am stat la 3.6 stele nu la 4 fiindca nu mai acordau atentie detaliilor. Niste holsuruburi ramase neacopeite, priza iesea din perete, clanta usii de la baie se cam misca din suruburi, curatenia era 90%, unele prosoape usor zdrentuite, mocheta usor arsa cu fierul de calcat, chestii minore dar per total nimic deranjant.

Halate si papuci, iar la baie toate accesoriile demne de un hotel de 4 stele sapun, sampon etc

De revenit!

Trimis de umflatila in 04.10.16 20:38:19
Validat / Publicat: 05.10.16 06:48:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 1662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (umflatila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Vedere de pe drumul catre Poiana
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Hotel & Aparthotel: