ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2016

Cu trenul la mare

Am plecat din Timisoara la mare cu ultimul tren direct, era final de sezon sau altfel spus mijlocul lui septembrie cind totul se rezuma la termeni de genul... final, s-a terminat, a fost, am fost, prea tirziu, mai vreau, nu merita acum, vine toamna, mai fac baie? pustiu, ce sa fac acolo acum, etc. etc, si mai puteti adauga.

Eu vreau... la mare... in septembrie sau la inceput in mai eventual inceputul lui iunie.

Ultima vacanta pe litoral la noi a fost in iunie 2012 atunci am fost cu masina si a fost cam greu drumul pina acolo, de data asta cu trenul ultimul tren direct la mare, a doua zi nu mai mergea.

Cea mai grea portiune de drum cu masina atunci a fost o parte din asa zisa centura a Bucurestiului, daca aia se poate numi centura, foarte rau traseul pe acolo sa nu zic altfel, plin de tiruri si trafic infernal (asta a fost la intors noaptea, la dus am traversat orasul).

De data asta cu trenul.

Plecare din Timisoara seara la ora 19 si sosire in capat la Mangalia in jurul orei 9 cam mult timp 14 ore cu tren direct cu portiuni unde mergea foarte incet mai ales pina la Bucuresti.

Dupa Bucuresti pina la Constanta alta e viteza.

Am avut locuri la cuseta, decent cu lenjerie curata si destul de confortabil pe tot traseul dar totusi prea mult face acest tren din Timisoara pina la mare.

Am mai fost cu asa ceva (cuseta) si in strainatate si spre vest (asa zisa lume civilizata) cred ca am dreptul sa spun asa, si spre cealalta lume adica Balcani si fosta URSS.

Incet, incet conditiile din trenurile de rang mai inalt (doar unele) incep sa se imbunatateasca fata de ani trecuti, vizibil dar ramine... viteza... se merge inca foarte incet pe foarte multe portiuni din tara. Am avut apa pina la capat si hirtie igienica la toaleta, asta in anii trecuti era de neconceput.

Pina la mijlocul lui septembrie asa zisele... Trenurile Soarelui... pleaca din mai multe regiuni ale tarii si au cap de linie Mangalia.

In afara sezonului pe traseul Constanta - Mangalia sunt doar trenuri regio la alte standarde dar si la alte preturi mult mai mici asa zisele regio, fostele trenuri personale.

Am avut cazare in mai multe statiuni

Saturn - Costinesti - Mamaia.

De la Mangalia spre Costinesti am mers tot cu trenul (regio)

Costinesti spre Constanta cu trenul (regio)

Daca as fi mers cu autocar sau minibus pe aceste trasee pretul biletului era mult mai mult decit dublu.

Trenurile de rang mai inalt adica inter regio erau retrase din circulatie pe ruta aia nemaifiind sezon cu toate ca erau multi pasageri in tren.

Drumul inapoi spre casa.

Nu mai era tren direct si am mers spre Timisoara din Constanta cu schimb la Bucuresti.

Alt tren pe aceasta ruta adica Constanta - Bucuresti Nord.

Am luat un tren inter regio care parcurge aceasta distanta doar in doua ore, unele trenuri au si wifi pe traseul asta, viteza am masurat pe telefon a fost si 158 km la ora, cu asa ceva sa tot mergi la mare, dar asta doar daca esti bucurestean.

Ceilalti din alte parti ale tarii sa mai astepte vreo 20 - 30 de ani pina vor avea trenuri care sa mearga cu viteza acestui tren de pe ruta asta adica Bucuresti - Constanta

Ceva ce cu greu poate fi uitat

Ex

Trenul in multe locuri merge pe linga autostrada, ma uit si ce vad? Toate masinile ramin in urma, chiar nici unu nu vrea sa depaseasca viteza legala pe autostrada?

In momentul ala ma uit pe telefonul mobil sa verific viteza si in acel moment imi dau seama ca trenul merge mult mai repede decit e voie cu masina pe autostrada, dar atentie ajung la Bucuresti si intru in …. normal.

Am ajuns la Bucuresti foarte repede si in conditii decente.

Schimbare tren

Dupa jumate ora am tren spre Timisoara, urc in tren si se vede diferenta... cum urc nici nu apuc sa iau loc ca apar diversi vinzatori de... xyz... plus??? va las sa interpretati cum vreti, trenul pleaca plin dar pina la capat... mai e mult, eu zic ca e... prea mult timp. In afara de prea mult timp de parcurs trenul trebuie si sa... intirzie un pic, de data asta doar o ora.

Cum a fost in trenul asta? As folosii termenul acceptabil, de ce? Nu mai era cuseta sa stai intins? era tren de zi de lung parcurs.

Viteza? Ce sa fac? trenul mergea in directia opusa, nu spre Constanta.

Curios - intirzierea a fost facuta pina inainte de Severin, si de acolo nu mai putea fi scoasa fiinca incepea traseul prin munti.

La dus Timisoara ora 19 - Mangalia sosire ora 9

La intors Costanta ora 13 - sosire Bucuresti Nord ora 15.

Bucuresti Nord ora 15.45 - Timisoara sosire 1.40 cu intirziere, trebuia sa soseasca la 0.38.

Cred ca trebuie pusa si o intrebare?

Merita sa mergi cu trenul la mare?

Vine imediat si raspunsul, foarte multi vor raspunde asa... masina e sfinta.

Raspunsul meu e urmatorul... daca esti bucurestean poti sa mergi fara grija la mare si chiar ajungi in conditii decente in doua ore la Constanta, daca locuiesti in Timisoara sau Oradea e mult mai greu sa mergi la mare indiferent de mijlocul de transport.

Pina va merge si trenul de la Timisoara sau Oradea cu 160 km la ora spre Bucuresti mai e ceva timp. 20 de ani??

Vreau la mare si locuiesc in Timisoara, ce fac?

Cu trenul prin Romania

Una e trenul Bucuresti - Constanta si alta e trenul Bucuresti - Timisoara, ma refer la viteza.

Vacanta la mare, au fost citeva zile la Saturn, citeva la Costinesti si citeva la Mamaia, fiecare statiune ofera altceva din toate privintele si bune si rele.

Trimis de Nicu in 03.10.16 15:36:24
Validat / Publicat: 03.10.16 17:49:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CU MAȘINA SPRE LITORAL.

VIZUALIZĂRI: 3314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Nicu [03.10.16 16:10:50] »

As dori acest videoclip, deocamdata doar pe linia Bucuresti - Constanta circula acest tren, pe cind si in alte directii?

Mergeti la mare cu acest tren si pe urma asteptati mult si bine pina veti gasii unul la fel spre alta destinatie din Romania.

youtube

webmaster26 [03.10.16 17:49:13] »

Am avut cazare in mai multe statiuni

Saturn - Costinesti - Mamaia.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

printesa82 [03.10.16 18:22:11] »

Apoi cei din Satu Mare ce sa spuna???

Cu trenul sunt 24 ore de drum... cu masina 10-12 ore. Ambele sunt foarte obositoare (am fost doar cu masina).

Am vazut zilele trecute la stiri ca incepand de anul viitor vor fii curse aeriene din Cluj, Oradea la Constanta.

Sper sa fie adevarat... ar fii super... si atunci am avea de parcurs 120km pana in Oradea... sau 160 pana la Cluj Napoca... dar asta ar fii cea mai mica problema☺.

Felicitari pentru articol... l-am votat cu mare placere!

elviramvio [03.10.16 19:38:32] »

@Nicu:

Bun articolul. Bucurestenii au si un alt avantaj, e drept doar pentru cateva directii dar importante, trenul privat.

CFR-ul este de mult timp demn de bancurile cu Bula desi este atat de necesar. Ultima data am mers acum trei ani, Bucuresti / Baia Mare, e drept la cuseta, a fost curatel, am avut lenjerie normala de panza (a fost un timp cu cele de unica folosinta, rele), nu ambulantii cu de toate, insa cei ce au mers in vagoane normale au avut mai multa mizerie. Culmea, a mers si dupa grafic.

Alexa_77 [03.10.16 20:10:49] »

@printesa82: Vor fi curse aeriene si din Timisoara. Important e sa va faceti rezervarile din timp ca sa prindeti un pret bun. Deja se pot face rezervari pe site-ul companiei respective. Sa platesti 90 lei cu bagaj de cala din Timisoara pana in Constanta este mai mult decat bine. Trenul e mult mai scump cred, chiar si la clasa a 2-a.

Asa ca va doresc zboruri placute!

Alexa_77 [03.10.16 20:15:01] »

@Nicu, @elviramvio: Compania noastra de cai ferate nu o sa se dezvolte niciodata atat timp cat nu o sa aiba concurenta. De exemplu pe rutele Bucuresti – Constanta, Bucuresti – Brasov, Bucuresti – Craiova s-au inregistrat mari schimbari in bine deoarece exista concurenta firmelor private pe aceste rute. Schimbarile au constat atat in modificarea preturilor dar mai ales in garniturile de tren pe care le-au indrodus pe aceste rute. In rest, Dumnezeu cu mila... sau mai bine spus dezastru... Nu va doresc sa mergeti cu trenul la clasa a 2-a de la Sighisoara spre nordul tarii sau de la Craiova spre vestul tarii pentru ca o sa plangeti... pe zonele acelea toate trenurile au intarzieri de minim 60 minute... si asta nu doar din acest an... de vreo 10 ani incoace nu s-a mai facut nimic concret pe aceste magistrale (sunt tot in constructie)... apoi cate mai sunt de spus... ar trebui sa scriu un review intreg...

Cand am fost in Neptun anul acesta, inainte sa inceapa sezonul, din Constanta am mers cu un tren fabricat in 1934 – din ce mi-a spus mecanicul de tren. Nu va imaginati ca am stat langa mecanic... trenul era de fapt dintr-o singura locomotiva-vagon cu capacitate de vreo 60 de locuri, iar usa mecanicului dadea in spatiul unde stateau si calatorii, mecanicul fiind foarte amabil si dornic sa ne povesteasca despre trecutul acelui tren... ce sa mai zic...

printesa82 [03.10.16 20:38:00] »

@Alexa_77: Multumesc pentru ecou si sfatul dat... dar te rog sa-mi trimiti pe privat numele companiei respective pentru ca nu am retinut.Asa macar vom vedea marea mai des...va merita sa mergem si pentru cateva zile☺.

Personal tot mai rentabil va fii Clujul sau Oradea. Timisoara este mult mai departe de noi... sunt 300 km.

Multumesc frumos inca o data☺. Astept mesajul in privat!

Numai bine...o toamna frumoasa si calatorii pe placul tau.

Radu Tudoran [03.10.16 22:04:17] »

De la Timisoara mai bine va orientati spre Adriatica. Se ajunge mai repede Desi este posibil si malul Atlanticului sa fie mai accesibil.

Eu am renuntat la tren. Mai bine merg cu masina, asa veche cum este ea.

Vacante cat mai frumoase pe mai departe.

elviramvio [03.10.16 22:11:32] »

@Radu Tudoran:

Din pacate, uneori sunt situatii cand trebuie sa apelezi si la cfr, asa cum am avut eu nevoie in 2013, era urgenta si am fost multumita sa gasesc, cu greu, un loc la cuseta.

Nicu [04.10.16 14:07:28] »

@ printesa82

Intre tren si masina aleg trenul pina la mare in sezon, avionul e alta treaba, ultima data am fost cu avionul la mare in 1984 din Tm, pe vremea aia se putea, pe vremea asta nu, ca sunt perspective vom vedea cu lowcost.

@ elviramvio

2 ore de la Bucuresti la Constanta in conditii decente eu zic ca e foarte bine.

De la Bucuresti la Timisoara mai asteptam vreo 20 de ani sa vedem viteza asta la tren.

20 de ani in varianta optimista.

@ Alexa 77

In momentul de fata principala problema la CFR e legata de viteza trenurilor, doar pe Bucuresti - Constanta e bine in rest...

@ Radu Tudoran

Daca va uitati la ce am scris eu pina acum ma refer la vacante la mare veti vedea ca majoritatea vacantelor la mare au fost in Muntenegru.

Aici nu discutam de calitate, cantitate legat de servicii, discutam cum ajungi la mare, care mare?

Eu sunt pe principiul... sa fie la mare.

Multumesc pentru vizita si comentarii.

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.10.16 14:54:18] »

Bună ziua, scriitorule!

Ai dreptate, călătoria cu trenul în România este încă departe de a fi ceva civilizat și plăcut. Mai sunt încă mulți ani de lucrat la toate aspectele începând cu infrastructura și terminând cu mentalitatea celor care deservesc această modalitate de transport.

Nici nu mai țin minte când am călătorit ultima dată cu trenul în România dar am călătorit, în schimb, în Marea Britanie și în Luxemburg, călătorii care nici nu suportă comparaţie cu ce am auzit și despre ce am citit că se întâmplă pe la noi.

De exemplu în Marea Britanie ai posibilitatea să achiziționezi biletele de călătorie on-line iar prețul biletelor diferă funcţie de ora la care dorești să-ți începi călătoria. Pe peronul gării ai acces doar după ce-ți validezi biletul de călătorie pentru acest fapt trebuind să treci printr-un sistem de turnichete asemănător cu cel de la metrou. Se elimină, astfel, vânzătorii ambulanți.

În tren este aer condiţionat, vagoanele sunt luminate și pe toată durata călătoriei ești anuntat ce statie urmează, conexiunile posibile și eventualele întârzieri - da, am văzut tren cu întârziere.

Așteptăm cu interes zilele când Ministrul Transporturilor din România își va da demisia de onoare pentru întârzierile tuturor trenurilor care au circulat în țară într-un an de zile iar acea întârziere poate să fie și mare de 10 secunde, așa cum s-a întâmplat în Japonia - nu avem pretenții prea mari.

O zi minunată!

Alexa_77, elviramvio, Nicu, printesa82, Radu Tudoran, Utube
Alte articole din această RUBRICĂDrumul din ţară spre litoralul românesc: