ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2010
    DIN: sannicolau mare
    ÎNSCRIS: 12.12.09
    MAY-2009

O minune a lumii

In luna mai anului care a trecut, am plecat, pentru o sapatamana, cu masina, fara copil, in insula Lefkada.

Era prima data in Grecia!

Pentru mine era o lume cu totul noua, de care auzisem atatea povesti!

Nu am pornit la drum pe autostrada cea noua, deoarece am dormit o noapte in statiunea Paralia Katerini. Am pornit pe drumul care duce de la Larisa spre Ioanina, dimineata.

Ne-am continuat drumul spre insula, dar visul nostru era sa ne oprim sa vedem si Meteora, pentru ca am vazut la multe emisiuni cu destinatii turistice, cat de fascinanta este Meteora!

Am ajuns in jurul amiezii, era o zi frumoasa de sfarsit de mai, foarte insorita.

Orasul de la poalele Meteorei se numeste Kalambaka! Ii admiram mult pe grecii, deoarece sunt un popor a carei credinta ortodoxa este mai prezenta decat oriunde altundeva!

Am plecat din Kalambaca pe un drum plin de sepentine, foarte frumos si foarte bun, dar destul de abrupt. Prima oprire am facut-o intr-un loc de belvedere, din care nu ne mai venea sa mai plecam. O multime de turisti greci straini au poposit si ei si filmau si fotografiau. Eram pe varfurile unor pietre uriase, care tasneau de peste tot, ca o mare ciudatenie a naturii! Toate stancile acestea aveau forme diferite, nici una nu se asemana cu cealaltata.

Dupa ce ne-am inacrcat sufletul de atat frumusete si ne-am bucurat ochii, am continuat drumul, urmarind indicatoarele catre Manastirea Marele Meteor. Erau o multime de autocare in parcare si apoi, o multime de magazine de suveniruri. Sotul meu, ar fi cumparat tot, dar s-a multumit cu un fel ce caciula greceasca pentru barbati, a portului lor popular (nu-i stiu denumirea exacta), pe care o pune in cap prin casa, de cate ori ne apuca dorul de Grecia. Iar eu mi-am luat o carte, despre Grecia, in limba romana, la un pret pe care la noi n-as fi gasit-o.

Stiam ca sunt 24 de manastiri ridicate cu multa credinta si truda pe varful stancilor de catre calugarii greci.

Majoritatea nu sunt locuite, din cauza ca sunt in stare de ruina. Ca sa putem intra sa vizitam una dintre manastiri, lA manastirea Sfantul Varlalam, a trebuit sa ne imbracam cu un fel de fusta, pe care am primit-o la intrare, gratuit, deoarece eram in blugi si nu era decent.

Era si un muzeu si un chiosc de unde putea sa cumparam lumanari si alte obiecte cu caracter religios.

A fost o experienta interesanta, care nu semana cu niciuna dintre cele pe care le traisem pana atunci. Fiind intr-un locas sfant, nu se poate sa nu te cuprinda acea pace care, doar cand esti in casa Domului o poti simti cu aceeasi intensitate. Am urcat si acolo unde era un scripete mare cu care urcau calugarii acea mare plasa in care urca cate un calugar, in vremurile vechi, cand nu era construit acel drum.

Ne-am rugat si noi cum am stiut fiecare, am mai stat un pic la soare, de unde puteam admira si fotografia alte manastiri din jur si natura saracacioasa, care se chinuia sa prinda viata, printre multimea stancilor.

Fiecare manastire avea alta forma, care mai de care mai impunatoare!

Doar Manastirea Sfantul Stefan este cu maicute, in rest toate sunt cu calugari.

Incerc sa retraiesc cu ochii mintii aceste privelisti unice de acolo si-am incercat sa va aduc si voua in fata un strop din acea zi minunata de vara!

Meteora este una dintre marile minuni pe care le-am descoperit, care, pe buna dreptate este inscrisa in Patrimoniul Unesco!

Trimis de ciocani elena* in 12.03.10 17:10:20

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciocani elena*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 In 2009 la Meteora,pentru prima data.

pepsi70ro
    [12.03.10 17:57:43]

In primul rand felicitarile mele pentru acest prim review, atat de superb scris. Mi-as fi dorit sa vad si fotografii din acele locuri superbe, care trebuie sa fie tare faine. Poate gasesti cateva si le postezi aici. In rest, un vot pentru naturaletea de care ai dat dovada in impresiile scrise de tine. Bravo!

[12.03.10 18:14:55]

pepsi70ro,

Iti multumesc pentru cuvintele frumoase. Marturisesc ca citeam zilnic povestile voastre de vacanta, dar nu am gasit curajul sa le scriu pana acum. Am incarcat si niste poze si sper sa va placa.

mirelab
    [12.03.10 18:45:20]

400 de felicitari si de la mine pentru tonul acestor impresii pline de emotie.

Vacante cat mai frumoase!!

Diaura*
    [12.03.10 20:10:46]

ciocani elena, cu astfel de cuvinte frumoase le faci si altor cititori pofta sa viziteze locuri deosebite. Si spune-i sotului tau ca "philos" se numeste caciula pe care o poarta cu drag cand i se face dor de Grecia.

david
    [12.03.10 20:22:25]

Ciocani elena, felicitari pentru primul tau review si asteptam noi impresii.

Un vot si de la mine.

Sanziana
    [12.03.10 20:26:15]

foarte frumoasa descrierea, si noi avem in plan Meteorele ptr luna Iunie in drum spre Corfu. Spune-mi ce locuri ai vazut de cazare in Kalambaka?

ileanaxperta*
    [12.03.10 21:37:46]

Ma bucur ca si tu ai fost binecuvantata sa pasesti in acea lume unica din acest colt al minunatei Grecii. Eu am vizitat Meteorele de 2 ori si cred ca de cate ori voi avea ocazia n-o voi pierde pt. a mai ajunge acolo. Si eu te felicit pt. sensibilitatea ce razbate din randurile tale si te punctez cu maxim. Felicitari!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [13.03.10 08:53:45]

Frumos, Elena, foarte frumos, si poate ne mai scrii si despre destinatia finala a vizitei voastre in Grecia insula Lefkada, ce parerea ti-a facut, te-ai mai intoarce acolo, cum i-ai vazut pe greci si tot ce poti sa ne impartasesti de acolo, eu astept cu interes viitorul tau rev.

[13.03.10 20:47:15]

sanziana m

Locuri de cazare in Kalambaka nu stiu sa-ti dau deoarece eram in trecere doar si ne cam grabeam sa ajungem in Lefkada, imi pare rau dar sigur ai gasi ceva daca ai cauta, chiar si la fata locului.

[13.03.10 20:50:10]

ionescunic,

Multumesc de aprecieri si iti promit ca voi reveni cu un review cat de curand si depre frumoasa lefkada.

miha_t
    [14.05.10 23:45:24]

Astept review-ul despre Lefkada. Ma duc si eu peste o luna.

Sa dai multe detalii

Foarte frumos si acest review.

[15.05.10 00:24:05]

si aici am atasat aceasta melodie sper sa fie la inaltimea acestor randuri!

[17.05.10 09:44:42]

Va multumesc din nou, frumoasa melodia, mai ales ca e greceasca.

adrian2010
    [21.06.10 16:57:18]

Foarte frumos, mai impresionat foarte mult si mi-ai adus aminte de clipele minunate pe care le-am trait si eu la Meteora.

raduu1972
    [07.07.10 22:28:03]

foarte frumos,abia astept sa ajung si eu acoloooo

adrian2010, ciocani elena*, david, Diaura*, ileanaxperta*, ionescunic, miha_t, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore:

• pagină generată în 0.30390191078186 sec