ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2016
ÎNSCRIS: 14.03.16
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 3; 5

Cum ne-a plăcut la Socrates Apartments

Dupa 10 ani de cand nu am mai fost in Olympic Beach, in luna de miere, am hotarat sa revizitam aceasta statiune.

Am ales sa ne petrecem vacanta la Socrates Apartments pe care l-am gasit pe Booking.com la un pret bun. (apoi am aflat in statiune de la alti turisti de apartamente la preturi mai bune ca la noi)

Vila se afla cam la 600m de plaja. Este proprietatea familiei Tzomidis.

Aici gasiti un site cu informatii si poze: blog.socratesapartments.eu/ro

Atentie! Mai exista in Olympic Beach ceva vila cu nume asemanator, cu Socrate, sa se faca diferenta. Aceasta unde am stat noi este pe strada Apollonos 36.

Impresii in ce priveste apartamentul inchiriat de noi:

Este un apartament cu 2 camere decomandate, bucatarie, baie, balcon.

Are ca dotari aer conditionat, plita si cuptor, frigider, vesela, tacamuri, oale, tigaie, condimente, burete de vase, detergent, cuverturi suplimentare.

Pentru a avea apa calda este nevoie sa se actioneze un buton de la panoul electric, este foarte ok.

Are doar cabina de dus, nu exista cada.

Pe balcon exista masa, scaune.

Apartamentul are plasa de tantari si rolete.

Din punct de vedere al curateniei, totul era ok, nu am gasit nimic murdar sau cu mucegai.

Am avut o hartie igienica, apoi a trebuit sa ne cumparam noi.

Intr-o camera paturile sunt unite, este ca un pat matrimonial, in cealalta sunt lipite de cate un perete.

La locatie este domnul Tsomidis care se descurca mai mult in Germana si Greaca. Extrem de putin pe Engleza insa ne-am descurcat. Mai mult am vorbit la telefon pentru rezervari si informatii (inainte sa mergem acolo) cu fiica lui care era in Belgia. Foarte de treaba si saritoare toata familia! :)

Masa unde mancam se afla intr-una din camere si am avut 4 scaune la dispozitie.

Ca vedere de la balcon aveam spre mare, dar nu se vedea marea, insa era multa verdeata si era placut.

Impresii pentru statiune:

Nu am mai merge in Olympic Beach a treia oara, dar recomand ca cea mai buna statiune pentru cei care vor sa viziteze Grecia continentala nordica.

Nu as mai merge pentru ca apa nu era curatata de alge, era extrem de murdar pe plaja, numai chistoace de tigari, paie de suc, bonuri fiscale si tot felul de chestii prin nisip...

Insa recomand pentru ca nu prefer plajele pietroase. De la Olympic Beach se poate ajunge in scurt timp in multe locatii: Salonic (noi am fost la Biserica Sf Dumitru), Mt Olimp, Meteore, plus toate zonele fte faine pe unde se mai efectueaza excursii.

Seara ne-am plimbat cu bicicleta prin statiune, eu, sotul si copii, impreuna, era absolut minunat!!!

Vreau sa spun ca aproape de Salonic am gasit o plaja (statiune) Agia Triada, unde marea este foarte foarte frumoasa si este o plaja mai putin populata si linistita si se poate manca chiar pe plaja la cativa metri de apa niste mancaruri delicioase. Insa si aici era problema cu algele necuratate... Insa intrarea in mare era mai lina, tot pe nisip, era minunat.

Pentru preturile de la Olympic Beach - am crezut ca o sa ne coste mai mult mancarea insa a fost fte ok. Am primit inainte de a ajunge comanda de mancare de ex la White Rose - un fel de lipii mai groase taiate triunghiuri cu sosuri, iar desertul era din partea casei. Recomand aceasta locatie pentru mancare! Preturile erau ok de la 8 pana pe la 15 euro portiile, depinde de ce alegeai.

Pentru noi a fost o vacanta minunata! Eu nu regret nici ca am fost la Olympic Beach, si cazarea ne-a placut! Totul a fost frumos!

Trimis de B.Ale in 28.09.16 19:01:22
Validat / Publicat: 29.09.16 06:46:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Am mai fost in Olympic Beach la Christina Palace.

VIZUALIZĂRI: 1596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (B.Ale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [29.09.16 00:17:14] »

@B.Ale: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Socrates Apartments, OLYMPIC BEACH" (nou-creată pe sait)

B.Ale [30.09.16 09:58:06] »

@webmaster45: Este foarte bine! Multumesc, toate cele bune!

calatorul [06.10.16 20:30:31] »

@B. Ale: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite si pentru pozele lamuritoare, Subscriu opiniilor si concluziilor despre zona, pe care asa o folosesc si eu, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

B.Ale [06.10.16 22:48:10] »

@calatorul: Multumesc de comentariu, calatorule drag Ma bucur La fel va doresc si eu, vacante frumoase si linistite alaturi de cei dragi!

B.Ale, calatorul