AVERTIZĂRI

DIN Cluj-Napoca
înscris/ă în 23.01.15
MEMBRU: SENIOR
OCT-2010

Pentru orice fel de articole de tipul „În [locul X] am pățit...”. Mai informați, putem, eventul, preveni repetarea lor...

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

[Barcelona] 10. Atentie la hoti!!! Serial in trei episoade. Episodu’ 2

Urmare de aici

„Pe pamant avem de toate

si mai bune, si mai rele

si-nchisori si libertate...

si noroi si stele”...

Adrian Paunescu

Bantuie prin metrou o mica formatie. Nu-i muzicala. Nu-s ceterasi. O „altfel” de formatie. Sint de-ai nostri, ′nalti ca bradu´, imbracati elegant si au activitate sustinuta. Intr-o dimineata, El Científico s-a simtit, atins, mangiat si cotrobait la buzunarul din spate al pantalonilor. Si asta n-ar fi fost nimic, daca persoana nu ar fi zis in cea mai perfecta românesca: "n-are nimic", si ăl mai mare, ăl mai tare, ăl mai zdrahon, ăl mai "aligant", şăfu', n-ar fi scuipat o injuratura: "... dumnezeul lui de furat, de nimica nu sinteti buni"! Ce sa va spun? El Científico a fost naucit, revoltat, dar ce putea sa faca? Ce mai, astia sint „artisti”, folosesc tot felul de metode si daca-i incurci, stiu sa foloseasca si alte "mijloace".

Seara, in metrou, la ora de maxima circulatie, cei trei erau din nou la “serviciu”. I-a recunsocut si mi-i i-a aratat. Am ramas cu figurile lor întiparite in minte. In veci n-o sa le uit mutrele rudimentare! Nu am invatat noi la Estetica ca atât binele si frumosul, precum si răul si urâtul au o puternica forta de impresie?

Si dupa 2 luni, tot aicia sint! Degeaba misuna politia spaniola cu niste caini, degeaba. Au „buna” scoala si mai stau si fura pana "le mai tine figura". Iar daca-i prinde ii si mai rau, ca iar se va zice ca "niste români". Apoi ii trimite in tara si or sa fure de la conationali, ca de, „lupu’-si schimba parul, da’ naravul, ba”!

Ce rusine, ce revolta, ce dezamgire, ce neputinta... De ce n-ati venit „stimabililor” ca turisti onorabili? ... sau sa sapati un şanţ? , ... sau mai bine sa mergeti in Sahara, sa va usuce pustiul!... sau in Siberia, sa va înghete frigul! Sa va piara samanta, sa nu ne mai facem atâta de rusine!

xxxxxx

Cat mi-am racit gura spunand tuturor cunostintelor si prietenilor care hoinareau prin lume: ATENTIE la HOTI! Le-am facut capul calendar si le-am ofilit preacinstitele urechi. Sint cu constiinta impacata, desi unii poate si-or fi zis ca-s pisaloaga, ca-s exagerata. Si cu toate acestea, multi au avut experiente pe care ar dori sa le stearga din memorie. Of, of, of, cum plangea pe umaru-mi prietena mea cu ochii verde spre albastru, sau albastru spre verde: „Vaaaaai, vai, vai, vai... cum te-am mai pomenit la Paris”... Pai, mai bine ma pomeneai inainte, sa fii cu ochii-n paisp’ce! „Dupa ploaie chepeneag”.

Si „de-astea” se intampla si la Roma, si la Paris, si la Bruxelles, si la Cluj in Piata Marasti... Oriunde. De multe ori ocazia ispiteste ′oţu'! Nu le dati ocazie! Un om avizat e de nenumarate ori mai puternic. Informatia inseamna putere. Ori de care ar fi ea! Atunci foloseste-o si aplic-o! Colegul nostru, Aqvila, in relatarea „Italia, bello e pericoloso – Turistul, ca pradă” a tras si el semnalul de alarma:

“vă reamintesc că în oraşele cu un mare aflux turistic, tâlharii şi escrocii au nadele întinse 24/24,7/7, iar cine mai crede că în România este apogeul infracţionar, iertaţi-mă!”

La inceput imi puneam in poseta, niste maruntisuri... cardul de calatorii pe toate mijloacele de transport, harta, sandwici-ul, doua mere, o sticluta de apa... NICIODATA bani, (ma rog, ceva maruntis aveam, nu mult, ca sa nu-mi para rau daca ma buzunareau). Aveam asupra mea o COPIE COLOR a buletinului sau a pasaportului. De multe ori am simtit cum maini dibace, imi forteaza fermuarul si rascolesc prin interiorul posetei. Dar nu au gasit nimic tentant. Daca aveam ceva mai valoros, locul era in buzunarele de la piept, inchise cu un nasture, fixat in interior cu un ac de siguranta. Pe deasupra o alta camasa, larga, cu maneci lungi sau scurte, (dupa caz) care ascundea „lucrarea”. Pentru comoditate, de la poseta, am trecut la rucsacel. Apoi am descoperit intamplator intr-un magazin de maruntisuri... o „bijuterie! ” O borsetuta fiiiina, subtire, culoarea pielii, cu multe buzunare, care se mula perfect sub fusta sau sub pantaloni. Si se inchidea traznet. Comoda, usor de manevrat, dar mai ales INVIZIBILA! Nu am folosit-o, pentru ca „figura” cu buzunarul de la piept a fost suficienta. Dar faptul ca „o aveam in dotare” si ca la o adica as fi putut sa o folosesc ma incuraja! Poftiti de veniti, derbedeilor! (of!).

Si mi-am amintit de nenumarate ori, cum in copilarie, vocea domoala a mamei ma povatuia:

- „Dragu’ mamii, daca te feresti, si bunul Dumnezeu te fereste!”

Si poate si de asta am scapat de hoti. Sau poate, mama din cer m-o fi ocrotit?

Impresii încărcate de NAZARICA in 28.09.2016 13:33:24

Validat / Publicat: 28.09.16 14:04:59

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (NAZARICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2031 PMA (din 31 voturi) nota2

- mishu
[28.09.16 14:52:46]

@NAZARICA: =)), cat se poate de dragut si din pacate real.

- Utube
[28.09.16 17:18:21]

Buna continuarea.

Se pare ca s-au schimbat foarte mult vremurile, in rau si spun asta prin prisma unei intamplari din Roma anului 1994.

Eram in metrou si un stol de rromi tocmai si-au croit loc printre oameni si se inghesuiau de mama focului sa treaca inspre nicaieri ci doar ii buzunareau pe cei pe care-i inghesuiau.

Eram trei romani si i-am filmat de la o posta iar cand s-au apropiat de noi cineva din grupul nostru a spus sa fim atenti la buzunare. Ne-au auzit si ne-au spus sa stam linistiti ca nu fura de la romani numai de la straini.

Ce vremuri de cinste! S-au dus, foamea-i mare!

O zi plina de bucurii!

Puteți evalua (simbolic, +1/-1pma) ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- abancor
[29.09.16 09:44:01]

Eu cel mai aproape de jefuirea unui turist am fost tot în Italia, la Florența, în 1999. Pe scările de la Santa Croce un american agitat vorbea cu doi polițiști (dacă nu mă înșel chiar carabinieri, nu locali), arătîndu-le două pirande (habar n-am dacă din România, dar aveau fustele specifice) care se îndepărtau și care îi furaseră ceasul. Pesemne fusese vreo schemă cu ghicit în palmă sau ceva, iar omul observase lipsa ceasului prea repede;)

Polițiștii s-au luat după pirande, care intraseră deja pe o stradă laterală. Le-au ajuns și le-au luat la întrebări, la care ele s-au așezat pe jos, lipite de un perete, și au început să gesticuleze. Au mai stat nițel „de vorbă”, după care polițiștii s-au lăsat păgubași.

Cred că cam asta se petrece peste tot. Poliția nu prea are ce să facă „post factum”. Poate încerca să prevină, și probabil face asta cu oarece rezultate (perfecțiunea e greu de atins).

În schimb de prins hoții și trimis la tribunal, cred că în situațiile în care victimele sînt turiști, e aproape imposibil. Mă gîndesc că procedurile sînt prea complicate ca să se poată finaliza în cele 2 - 3 zile cît stă în medie un turist într-un oraș străin. (Plîngere, cercetări, chemat victima la declarații sau confruntări - de unde o mai iei, dacă a zburat înapoi peste Atlantic?). Și de asta profită și hoții. Cîtă vreme e vorba de mici găinării, la care e nevoie de plîngerea păgubitului, iar păgubitul e turist, sînt ca și scăpați.

Probabil nici să interoghezi sau percheziționezi suspecții pe stradă nu e voie.

Puteți evalua (simbolic, +1/-1pma) ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- Mitica.2017
[08.04.18 12:59:36]

Ei da, sant hoti in oras si in "subterana", in metrou. Sant atentionati calatorii in permanenta prin difuzoare sa ia aminte. Plus cersetori, plus cantareti ambulanti... Nu e placut! (Am fost in ianuarie a. c.)