ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2016
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 26.07.10
SEP-2016

Drumetie spre cabana Piscul Cainelui si Varful Piscul Cainelui

In urma cu 35 de ani am fost intr-o tabara la Sinaia si una dintre cele mai impresionante excursii a fost urcusul la cabana Piscul Cainelui, un drum abrupt pe poteci prin padure. Sandwich-urile si sucul baut acolo au fost cele mai delicioase din toata tabara, iar privelistea era magnifica.

Anul acesta am fost hotarat sa revin acolo si intr-o duminica frumoasa am parcat masina in parcare la Lidl jos langa gara si am plecat in excursie spre amintirea cabanei.

Drumul e usor de gasit marcaj disc albastru cu contur alb.

Urcusul pana la cabana nu a fost asa de greu drumul este pietruit sunt 7 curbe cam in 40 de minute de mers lejer ajungem la cabana, la altitudinea de 985 de metri. Un fel de a spune caci ajungem langa cabana unde un panou imens ne avertizeaza sa nu ne apropiem de cabana, ACCES INTERZIS, caci este proprietate privata. Nu am stiut ca nu ne mai putem bucura de tihna la cabana si privelistea de acolo. O bariera mare bloca accesul pe drumul spre cabana, ceva mai sus era si un tun vechi, cabana era renovata dar parea pustie.

Un pic dezamagiti am hotarat sa urcam pana la Piciorul Cainelui sau la Banca din poiana. Usor de zis ca traseul era de 2,5 ore dar urcusul este destul de dificil pentru cei neantrenati. Sotia a suflat un pic mai greu dar am urcat cu spor. Padurea ne-a rasplatit cu frumusetile copacilor ei si culorile de inceput de toamna. Aerul foarte curat, poteca bine intretinuta face totusi ascensiunea placuta. Spre culme panta se mai inmoaie, are si o portiune dreapta, acolo erau foarte multi bureti, laptosi si galbiori, dar si frumoase branduse. La 2 ore si 50 minute de la plecarea din Sinaia am ajuns la luminis si ni s-a deschis panorama muntilor din zona Bucegi si M-tii Baiului. Banca este o banca de lemn pe un platou inverzit.

Fiind destul de innorat am hotarat sa incepem coborarea, pentru unii este ceva mai dificila decat urcusul.

Calatoria aceasta este foarte relaxanta, drumul in special prin padure este foarte placut.

Cine vrea sa se bucure de o plimbare prin padure in liniste, nu ne-am intalnit cu absolut nici un alt grup de turisti pe acolo, poate opta pentru urcusul la banca sau de ce nu si mai departe la Varful Cainelui.

Trimis de senateo in 27.09.16 21:00:15
Validat / Publicat: 28.09.16 07:48:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: Muntenia, Moldova, Dobrogea, Ardeal

VIZUALIZĂRI: 6691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Una din rarele ferestre printre copaci pe unde poti vedea peisajul din vale.

rowger
[28.09.16 18:12:01]

Cabana Piscul Cainelui a fost o destinatie favorita in anii 80, anii copilariei mele. Pana si bunica a urcat acolo!

Cand am revenit alaturi de sotie in 2004 am gasit totul blocat, nu am mai putut repera nic macar inceputul traselui, doar utlije, garduri si pamant rascolit.

Poate vreun sinaian membru al site-ului ne poate lumina despre soarta acestui loc.

senateoAUTOR REVIEW
[28.09.16 19:29:52]

@rowger: Pai eu am descris in review cum se ajunge acolo, este usor de ajuns, e un drum forestier pietruit foarte bun. Dar accesul in apropierea cabanei este interzis fiind proprietate privata.

rowger, senateo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: