ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2016
AUG-2016

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Lefkada, de vis, Oscar Hotel degeaba

Ma simt dator sa scriu acest review intrucat inainte sa plec cele mai multe informatii le-am luat de pe acest site.

Aceasta a fost a doua mea experienta in grecia (2014 am fost in zakynthos si a fost de vis de la cazare pana la vreme insula in sine) si nu am ramas dezamagit din punct de vedere al peisajului impresionant pe care il ofera Grecia. Efectiv nu ai cum sa te saturi de acest colt al lumii este o adevarata casa de vacanta.

Intrucat sunt foarte multe review-uri legate de lefkada in care sunt explicate foarte in clar toate experientele pe care le puteti trai acolo nu am sa dezbat si eu aceleasi lucruri si o sa ma rezum la un simplu si raspicat MERITA!

O sa va povestesc in schimb ce nu trebuie sa faceti acolo si anume sa va cazati la hotel Oscar din Nidri.

In primul rand personalul este total distant rece neprietenos cum vreti voi sa ii spuneti. Am avut "ghinionul" sa dam peste o camera in care aveam urmatoarele :

- tantari la greu (asta pentru ca la baie exista un sistem de aerisire care nu se putea inchide, asa era designul nu era stricat sau ceva), pe pereti puteai sa numeri tantarii cazuti la datorie :)). Nu poti instala un asemenea sistem de aerisire in conditiile in care sti ca sunt tantari in zona.

- frigiderul scotea un zgomot oribil, am cerut fie reparat sau inlocuit, nu s-a ocupat nimeni, norocul nostru a fost ca eram prea obositi seara si reuseam intr-un final sa adormim.

- mobilierul si electrocasnicele foarte vechi (nu sunt vreun fandosit si pretentios dar astea chiar erau al naibi de vechi) camarele nu mai fusesera renovate de foarte mult timp in mod evident.

- aerul conditionat cand mergea cand nu mergea.

- usa de la balcon nu se inchidea, foloseam bagajul ca sa o tinem inchisa, aerul conditionat se oprea din functionare daca usa de la balcon se deschidea, o nebunie.

Dupa toate aceste constatari am cerut sa ni se schimbe camera si am fost refuzati pe motivul ca nu mai aveau camere libere ceea ce cred eu, era o mare minciuna, a gandit un pic pana sa ne dea raspunsul asta.

Bufetul suedez (micul dejun): pai in afara de legume care erau mult peste nivelul porcariilor de se vand la noi in supermarket si a ceaiului englezesc pe care il iubesc, aveam branza topita (triunghiuri), unt, un suc ieftin care vroia sa para suc natural, gem de mai multe feluri, un parizer sunca (o combinatie intre astea 2 as zice) niste biscuiti de calitate sub mediu, paine prajita, miere, napolitate (d-alea varsate) si inca cateva treburi neinteresante. Acest bufet se repeta zilnic, nimic schimbat iar daca se termina ceva si te duceai sa ii ceri lu tanti care era si managera te simteai ca si cum ai fii injurat-o. Atitudinea managementului e total neprofesionista dupa parerea mea.

A si apropo daca vrei sa mananci afara ai mare grija, e plin de viespi. se baga si ele cu tine la masa, nu sunt timide.

Era sa uit WI-FI nu exista in camere, trebuie sa cobori la receptie, iar cand prinzi net ai rabdare! merge foarte prost si cateodata deloc.

Asadar nu am ce sa va recomand la acest hotel, poate doar amplasementul care e ok, foarte aproape de port, practic din piscina hotelului iesi pe faleza Nidriului.

Trimis de SeanDTom in 27.09.16 01:32:02
Validat / Publicat: 27.09.16 09:27:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Two Brothers hotel

VIZUALIZĂRI: 2749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SeanDTom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.09.16 09:27:11]

@SeanDTom: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=73970

[27.09.16 10:10:12]

Referitor la inchiderea aerului conditionat cand se deschide usa la balcon/geamuri/usa cam asa e peste tot... si e un pic logic nu??

La restul nu comentez ca nu am fost la acest hotel.

[27.09.16 15:56:37]

@DUDU: cata dreptate ai! Sunt in acest moment la un hotel cu pretentii... nu mari, dar cu pretentii???? si daca deschid usa la balcon, zau ca se opreste aerul conditionat!!! ????

Un coment mititel insa pot face eu, care am stat la Oscar si nu doar eu ci un grup intreg ca asa plec eu de acasa cu gasca dupa mine, fie ieftin, fie scump si cu totii am fost multumiti de aceasta locatie!

1. In Grecia te cam duci cu pastile impotriva tantarilor, sau ma rog... cu pastile in general, mai ales cand te documentezi si vezi ca hotelul este amplasat undeva langa un parau... cu balarii!!!

2. Nu stiu costul vacantei, dar la mic dejun cam asta am primit in general peste tot, fie Oscar, fie altceva gen Oscar... adica ceva mai putin instelat! ????

3. ????Electrocasnice? La Oscar?! Pai era fara chicineta... asa ca singurul din gama ar fi fost frigiderul!

Acum diferenta este ca noi nu ne asteptam la nuci de cocos sau sushi... si bine am facut, pt ca iata pot aparea surprize!

Sincer imi pare rau de autorul acestui articol, dar sunt de acord doar cu ceea ce spunea despre "gentiletea" personalului... da, erau cam "muraturi"!

[27.09.16 21:43:36]

Nu vreau sa intru in polemica cu tine. Mergem de 10 ani in Grecia si in 99% din situatii era acest sistem. Nu stiu si nici nu ma intereseaza cum e in alte zone. Subiect inchis

[27.09.16 23:35:33]

@DUDU: cu mine vorbesti?! ???? sau mai bine zis, mie mi te adresezi?

Tocmai ca am fost de acord cu tine si ata ca "o fur"!!!

Sorry daca te consideri lezat in vreun fel...

Subiectul are sa fie inchis abia atunci cand unul dintre webi are sa hotarasca!

Aici nu se foloseste"pumnul in gura".

[28.09.16 10:08:22]

Scuze Maria, eram obosit...

[29.09.16 00:06:00]

@DUDU: no problem! Duce baba... ????????????

calatorul
[06.10.16 20:18:31]

Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite si pentru avertizare. Nici mie Nidri nu mi s/a parut un loc prea grozav de cazare in Lefkada si ma bucur ca nu am stat in furnicarul ala. Am ales Vasiliki, din motivele descrise deja pe AFA, dar data viitoare o sa caut o pensiune pe malul de vest, cu fata la mare.

calatorul, DUDU, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂOscar Hotel: