ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2016
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
SEP-2016

Clermont, un super hotel!

În perioada 2-4 septembrie 2016, cu ocazia zilelor orașului Covasna, am petrecut trei zile de concediu la hotel Clermont pentru că îmi place mâncarea ungurească iar soției să se bălăcească la piscină, să stea la saună, jacuzzi, ceva mișcare la sala de fitness. Așadar, hotelul Clermont a fost alegerea perfectă. Deci am împăcat și capra și varza.

Rezervarea am făcut-o telefonic cu o săptămână înainte fără a fi necesar un avans sau număr de card sau depozit. Fiind aproape de Onești, am plecat vineri pe la ora 11, pe traseul Onești-Tg Secuiesc-Zăbala-Covasna, aprox 90 de km, iar pe la ora 12:30 am ajuns la hotel.

Hotelul este situate la 3 km de centrul stațiunii Covasna, pe strada Mihai Eminescu, lângă hotel Bradul și față în față cu spitalul de cardiologie Benedek Geza. De la hotel până în centrul stațiunii puteți ajunge și cu taxiul, microbuzul sau cu tractorașul cu vagoane. Tot din fața hotelului pleacă și mocănița cu două vagoane pe Valea Zânelor până la Planul Înclinat pe o distanță de 8 km dus-întors. Aceasta funcționează sâmbăta și duminica de la ora 10 pâna la ora 17, prețul fiind de 10 lei de persoană dus-întors. Parcurge un traseu frumos pe care îl recomand.

Parcarea hotelului este foarte mare. De fapt, sunt două locuri de parcare, una în față, iar a doua între cele două corpuri ale hotelului, ele fiind gratuite și monitorizate video. Accesul în hotel se face pe o ușa rotativă mare, iar recepția se află pe drepta cum intri. Holul de la intrare este impresionant, luminos și foarte spațios, cu plante decorative, fotolii, mese, plasme, două lifturi care deservesc accesul la cele patru etaje, plus subsolul, unde este centrul spa. Tot la recepție se mai află un bar și un magazin cu diverse articole, printre care și ziare. La recepție formalitățile s-au rezolvat în 5 min, am primit cardurile de la cameră, iar plata am făcut-o duminică când am plecat.

Am fost cazați la etajul 3, o cameră dublă standard, situată în corpul principal, cu vedere spre spitalul de cardiologie. Camera este foarte curată și mare, aprox 30 metri pătrați, la fel și balconul mare având o măsuță și două scaune. În cameră am avut un pat foarte confortabil cu așternuturi albe și curate și de calitate, un televizor LCD cu multe canale, două noptiere cu două veioze, un birou cu oglindă și sertare, un fotoliu, un dulap cu umerașe unde se afla și sefiul și chiar și o biblie, iar sub televizor se găsea un mini-bar cu diverse produse (suc, bere, vodka, vin, wiskey, apă, ciocolată, alune), dar cam scumpe, deh... prețuri de 4 stele. Pe jos mocheta foarte curată și de calitate, iar internetul a funcționat fără probleme în tot hotelul. Baia, la fel, foarte curată și spațioasă, cu uscător de păr, cadă cu duș, pachetul de igienă complet și cu produse de calitate, halate de baie, papuci, câte două prosoape de persoană și apă caldă non-stop. Ușa de la intrare este cu cartelă, care se folosește apoi pentru iluminat.

Micul-dejun este într-adevăr de 4 stele și este de tip bufet suedez. Se servește în restaurantul hotelului, la parter, între orele 7:30-10. Micul-dejun a fost extrem de bogat și variat, cu produse proaspete și de calitate, iar platourile pe jumătate golite erau imediat umplute. Găseai tot felul de sortimente de mezeluri de calitate, brânzeturi, cașcaval, chiar și afumat, cârnați, bacon, cremwurști, ouă fierte și omletă, iaurturi, cereale, zacuscă, icre de crap, legume, lapte, trei tipuri de pâine, trei feluri de suc Cappy, cafea foarte bună, chiar și mâncare pentru bebeluși cu scaune speciale pentru ei. Numai poftă de mâncare să ai. Puteai servi micul-dejun și în cameră, fără nicio taxă, dacă îl comandai cu o zi înainte și cu taxă dacă îl comandai în dimineața respectivă.

La restaurantul hotelului noi nu am servit masa și după-amiază întrucât mergeam în centrul stațiunii, la Zilele Covasnei, și mâncam aici un langoș, ba un gulaș, pastramă de oaie, tocăniță de oaie, bulz de mămăligă cu brânză și multă bere Ciuc rece și bună.

Zona spa cu program zilnic între orele 10-22 este foarte bine dotată. În prețul camerei intră și accesul la piscină, saună uscată și umedă, jacuzzi, sala de fitness, dar și tratamentele care te vindecă de foarte multe afecțiuni, iar masajele sunt contra cost. Tot aici mai găsim un coafor, barul Clermont cu diverse băuturi, dar și cu două piste de bowling, două mese de biliard, tenis de masă, o discotecă si diverse jocuri, rummy, table, șah, cărți. Toate acestea se găsesc la subsolul hotelului. Piscina de asemenea este foarte frumoasă, cu apă curată și destul de caldă (28 de grade), având dimensiuni de 12 m lungime și 6 m lățime și cu o adâncime minimă de 1,2 m și 2 m cea maximă. Pe margine erau șezlonguri, piscină nefiind foarte aglomerată, cel puțin când am mers noi.

Tot personalul hotelului, începând cu cei de la recepție, ospătari, chelneri, femei de serviciu, au fost foarte amabili și profesioniști.

Afară, hotelul dispune de o bază sportivă cu teren de tenis, fotbal, baschet, există și o grădină cu foișoare, flori, iarbă, un spațiu pentru foc de tabără. De asemenea, poți închiria biciclete, atv-uri, să joci paintball, sau să tragi cu arcul, deci nu te poți plictisi în acest frumos hotel.

Pe noi ne-a impresionat plăcut acest hotel, merită cu siguranță cele patru stele și este o variantă foarte bună de cazare pentru cei ce vor să viziteze stațiunea Covasna și împrejurimile.

În concluzie, a fost un sejur foarte reușit, ne-am relaxat și recomandăm hotelul cu toată căldura!

Drumuri bune și vacanțe frumoase!

Trimis de c-kosty in 26.09.16 17:33:28
Validat / Publicat: 26.09.16 20:27:30

VIZUALIZĂRI: 2834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

mishu [26.09.16 20:34:21] »

@c-kosty: Pot sa mai comentez ceva? cred ca nu, totul arata exact asa cum ai povestit. Felicitari, votat cu placere.

Aurici [27.09.16 12:38:29] »

@c-kosty: Bun, da scump tare hotelul ăsta. Am cerut și noi o ofertă pentru revelionul de anul ăsta și ne-a cam lăsat fără grai... Dar cine nu și-ar dori un pic de răsfăț aici?

mishu [27.09.16 12:43:56] »

@Aurici: , iti dai seama ca in momentul in care am vazut si pozele dupa descriereea facuta m-am uitat la pret. Era trist insa daca ala era pretul si conditiile naspa.

dar asa rasfat mi-ar placea si mie din cand in cand. Ma asteapta in curand (in weekend) un rasfat, dar nu pe banii mei si o sa va povestesc.

Aurici [27.09.16 12:49:18] »

@mishu: Și eu sunt pentru răsfăț din când în când. Dacă mai e și pe banii altuia... cu atât mai bine. Distracție plăcută!

Aurici, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂClermont Hotel: