ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2010
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 10.03.10
JUN-2008

Interesant

Eram la sfarsitul sejurului la Albena si la intoarcere ne-am hotarat sa facem o incursiune la castelul reginei Maria de la Balcik. Este o localitate micuta, de fapt statiune, cu aspect saracacios, cu buticuri ici -colo pe stradutele inguste.

Indicatoare nu prea erau, am ajuns destul de greu pana acolo, de fapt ne-am oprit in centru sa intrebam. Copiii pana la 16 ani au intrare gratuita la muzeu. De fapt este o gradina botanica foarte frumoasa, cu flori, arbusti, intinsa printre niste borduri de piatra care dateaza din vremea reginei. Marea majoritatea a locului este neumbrit, deci daca este cald afara nu e momentul potrivit sa o vizitati. Gradina este destul de ingrijita, chiar cand eram acolo o echipa de ingrijitori lucra.

In toata gradina era o atmosfera linistita, iar marea calma, neagra si insorita, iar o multime de pescarusi zburau. Coborarea din gradina spre castel se face prin niste mici tuneluri din piatra interesante. Exista si un labirint.

O zona a gradinii contine numai cactusi, de toate felurile si de toate dimensiunile (unii ajung la cativa metri inaltime) - de altfel a fost zona cea mai spectaculoasa a gradinii. In apropierea acesteia se afla o crama unde poti degusta vinuri si cumpara vinuri bulgaresti aromate si indulcite. Eu am cumparat o sticla de in rosu indulcit cu miere si aromatizat cu migdale. Vinul este destul de scump si foarte dulce, aproape ca un sirop.

Aproape de plaja se afla vestitul castel, care in realitate e mult mai mic decat am crezut, de fapt chiar si usa de la intrare este atat de mica incat trebuie sa te apleci. Castelul nu este deloc opulent. Toate incaperile cu exceptia antreului sunt mici. Unele incaperi conserva mobilierul original, de exemplu toaleta (baia) reginei. Pe pereti se afla fotografii ale reginei. Castelul era foarte racoros in comparatie cu caldura de afara.

Trimis de c_d in 12.03.10 12:40:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Panorama

VIZUALIZĂRI: 2021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Coboram dealul dinspre gradina catre castel. Se observa marea linistita si plaja cu turisti

Dragoș_MD
[12.03.10 12:50:10]

parca am fi fost in locuri diferite... Balcicul nu e chiar micut, mie mi s-a parut ca e cam cat Mangalia de mare, doar ca fiind dispus pe un deal, nu e vizibil in totalitate.

cat despre umbra din gradina castelului... sa-mi fie cu iertare (vedeti si pozele deja postate! ) sunt acolo copaci seculari, cum naiba sa nu fie umbra? ! ?

si daca priveai atent, vedeai si indicatoarele (am pus eu o poza cu unul dintre ele, acum catava vreme, ca mai spunea cineva ca nu ar fi...)

[12.03.10 13:36:29]

am atasat aceasta melodie, daca nu corespunde putem schimba !

Costi
[12.03.10 17:19:51]

@Dragos

Vezi, nu numai eu nu am văzut indicatoarele, asta înseamnă că dacă ele există, sunt prea puţine, sau prost puse şi nu se pot observa din maşină.

După postarea asta m-am liniştit, nu sunt singurul care nu le-a văzut.

Deci, merită puncte!

@c_d

Care e categoria de vârstă la care intri? Că e o neconcordanţă între ceea ce scrie în review şi ceea ce scrie în usercard ...

Întrebarea este valabilă doar dacă eşti bărbat altfel nu se pune ...

c_dAUTOR REVIEW
[12.03.10 18:18:11]

Costi, vad ca esti foarte atent, in 2008 eram chiar la granita dintre cele doua categorii, asa ca m-am trecut in cea mai tanara... Si acum fii atent: postez si eu niste poze luate din Balcik

c_d, Costi
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: