ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2016
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2016

Unde am mâncat la Siviri?

În câteva locuri; le voi enumera în ordinea gradului de satisfacție:

Sto Kima / Στο Κύμα („La Val”)

O tavernă tipică, cu acoperiș și umbrele de stuf (mult mai eficient în păstrarea unei atmosfere răcoroase în plin soare, față de prelatele din materiale sintetice), cu un meniu destul de bogat atât în produse bazate pe fructe de mare și pește (în marea lor majoritate proaspete - doar e un sat de pescari, nu?) că doar de aia își spune și „Psarotaverna”, dar și cu feluri de mâncare tipic grecești sau chiar din cele mai „comune” (gen fripturi la grătar sau hamburgeri cu cartofi prăjiți - dar de ce să caut la greci ceva ce îmi oferă orice Mac din lume?!?)

Ce am mâncat la ei? Calamar umplut, doradă și pește spadă la grătar, midii la ceaun cu usturoi, chestii d-astea. Acolo lucra și un ospătar român (George, ieșean de-al nostru) care ne recomanda mereu ce pește era mai proaspăt și cu care am mai schimbat câteva vorbe despre viața de acolo și alte subiecte, în scurtele lui clipe de răgaz.

La fiecare masă am primit din partea casei un desert (fructe și ceva dulce) și un păhărel de Metaxa (sau un alt digestiv, la alegere - dar eu asta doream).

Nota generală = 10 Sait: www.stokuma.gr (nefuncțional); GPS: N 40.035381, E 23.359938. Στο Κύμα ''Sto kuma''.

Akri / Άκρη (Marginea)

Pizzerie, gogoșerie, cafe-bar de plajă. Și aici au umbrelele (și la mese, și la plajă) din trestie. A fost alegerea noastră pentru toată durata sejurului ca beach-bar, iar într-una din zile am rămas să mâncăm și prânzul la ei. Am luat o pizza italiană, o salată de smochine cu rucola, alune de pădure și brânză cu mucegai albastru, înghețată. Porțiile sunt mari (noua astea ne-au ajuns amândurora) și mâncarea a fost deosebit de gustoasă.

Serviciul bun, dar e loc și de mai bine.

Nota = cam 9 (pentru că totuși au un meniu relativ scurt). Poziționare: N 40.039016, E 23.358196.

Perigyros / Περίγυρος (Împrejurimi)

Un fel de „împinge tava” cu gyros, souvlaki, salate și alte chestii tipice de fast-food elenic. Pe malul mării, pe mese de crâșmă sătească, fără niciun fel de fițe.

Stai la coadă, comanzi, plătești și pleci cu tava (sau cu punga - oferă și „take-away”). Porțiile sunt mari, sățioase, dar nu strălucesc prin nimic deosebit.

Nota cam de 7.

GPS: N 40.036312, E 23.359643.

Diamantis / Ψαροταβέρνα "ο Διαμαντής"

Taverna pescărească Diamantis are de fapt două locații: cea mai jos specificată (unde am mâncat odată și acum opt ani), chiar la baza digului, și încă una, ceva mai încolo, lipită de Sto Kyma (cărora le mai fură din clienți, dar cu toate astea, ori de câte ori am trecut pe-acolo, tot la Taverna Valul era lume mai multă, deși n-au nici pe jumate locuri cât ăștia mai șmecheri). Mai se laudă și cu vechimea lor (cică din 1938, parcă). Și cu titlul de „Recommended restaurant”, acordat chipurile de un sait (care nu există în prezent) www.greecenew. gr.

În fine, să nu mai lungim vorba: într-o zi am vrut să vedem dacă sunt chiar așa buni precum se laudă. Am oprit așadar la o masă sub marele platan care umbrește mesele de lângă dig. Am luat inele de calamar prăjit și midii „saganaki” (cu sos picant, cică). Mâncarea a fost... cum să-i spun oare? cred că banală e cuvântul cel mai potrivit. Și ei oferă fructe și ceva dulce la desert „din partea casei” (doar că la ei scrie asta și în meniu). Și a fost singurul loc unde, după ce că nu oferă bon fiscal, nici măcar foaia aia scrisă cu pixu' nu m-au lăsat s-o iau cu mine după ce am plătit!

Nota: un 6 cu indulgență de la mine.

Diamantis-fishtaverns; Poziție: N 40.036016, E 23.359606.

Și a mai fost o tavernă unde am luat cina în prima seară - două porții de souvlaki și o bere rece. Dar deși știu perfect unde e (N 40.036087, E 23.360541), nu mai rețin denumirea - era ceva cu „Family tavern... ” nu mai știu cum. Ei ar fi undeva deasupra celor de la Perigyros, cam cu aceleași mâncăruri ocupându-se și ei, dar măcar au ospătari și mese curate cu fețe de masă. Cam de nota 7,5.

O notă de final: unele cârciumi am văzut că au adoptat „modelul italian”, incluzând pe lângă plata mâncării comandate și un așa-numit „cover” de circa 1 sau 1,5 € de persoană. Acolo unde se practică, e menționat pe meniu.

Poftă bună! Kali orexi! Καλή όρεξη!

Trimis de Dragoș_MD in 24.09.16 22:10:28
Validat / Publicat: 24.09.16 23:42:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Sto Kima / Στο Κύμα - calamar umplut (cu feta, dacă sunteți curioși)

[25.09.16 08:08:25]

@Dragos- Cea mai mare greseala este sa citesti un astfel de articol la prima ora pe stomacul gol. Si ca sa duc greseala pana la capat m-am uitat si la poze. No comment ???? but vote ????.

Lyssys
[25.09.16 08:30:22]

@Dragos: Suuuper! Mă bucur enorm că aţi scris acest rw! Eu, tooot trag de al meu, de vreo săptămână! Dar e bine că avem aceleaşi opinii (şi aceleaşi întâmplări!) despre unele din ele! Şi mai sunt unele mici "diferenţe specifice" - La Sto kyma, noi nu am avut trataţie cu uzo/tzipuro, dar soţul meu nu e fanul genului, însă era beneficiarul a 90% din desert... Acum mă gândesc că nu am sesizat, pe la alte mese, că s-ar fi oferit şi ceva alcoolic, ca digestiv...

Iar eu mai am şi alte nume pe panoplie!...

Nu am mâncat la Akry, dar acolo era locul nostru de plajă...

"La famyli" am cinat şi noi o dată, i-a făcut cu ochiul soţului, dar pe mine nu m-a impresionat cu ceva... Doar reţin că a fost "finit coronat opus" al zilei noastre de hoinăreală... Mă rog, n-a încununat-o cu nimic...

Lyssys, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Siviri: