ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2016
ÎNSCRIS: 30.05.14
AUG-2016

Caraibe, din nou :)

Buna tuturor,

Desi ne-am intors de 1 luna din concediu, nu am avut timp sa va scriu impresiile.

Da, si anul acesta tot in Republica Dominicana, dar am ales un hotel amplasat direct pe Marea Caraibelor si bine am facut. Am fost mai mult decat multumiti de alegerea acestei zone, apa mult mai linistita ca si oceanul, curata, calda, plaja fina... un vis

Catalonia ca si hotel este unul bun, singurul inconvenient este ca hotelul este in renovare, casutele cu camere intra rand e rand in renovare. Daca sunteti pretentiosi, musai sa va platiti pozitia de "privilegiat" care costa 350 dolari pe 7 nopti, pentru 2 persoane, si primiti camera in casuta renovata.

Noi nu am mai vrut sa platim, am zis ca mai bine ne platim o excursie/doua, decat sa am o camera luxoasa, si bine am facut.

Desi la prima vedere am fost dezamagiti de cazare, baia era veche, mobilierul de lemn invechit, nu am lasat acest lucru sa ne strice vacanta. Am trecut peste, mai ales ca se facea zilnic curatenie, asternuturile si prosapele erau impecabil de curate. Oricum timpul petrecut in camera era foarte mic.

Nu am avut filtru de cafea, nici sucuri in frigider, doar apa.

Camera era cu balcon si clima a mers perfect.

Hotelul este foarte bine organizat, totul este tuns, udat, greblat, foarte curat. Angajatii te saluta, sunt foarte curat imbracati, fiecare dupa munca pe care o presteaza.

Mancarea este foarte buna si variata, nu am avut ce sa obiectam, chiar si orice pretentios gaseste ceva de mancare. Binenteles ca eu am venit chitita si cu mare dor de mango... da, mango acela mai mare ca la noi, copt, suculent, si plin de aroma.

Am probat aproape tot ce mi s-a parut ciudat, si chiar mancarea a fost gustoasa. Sunt 2 locuri in care dimineata se face omleta pe loc, la pranz si seara se prajeste cate ceva pe gratar. Plus este un loc in care se fac paste, hotelul fiind plin plin de italieni, si un loc unde se prajeste la wok, mancare gen chinezeasca. Deci mancare pe saturate.

La desert sunt fructe, prajituri, inghetata... pfff... nu mi-a fost foame in nici o zi, mergeam la masa doar ptr ca era ora :) Printre palmieri, era barul de pe plaja, si un loc unde se serveau clatite fff bune.

Am ajuns la plaja... oooo daaaa, plaja, waaai ce apa, nu pot sa cred (o sa va arat pozele)

Am uitat de tot, de camera low cost, de tot. Apa /plaja, fac toti banii, pentru ele poate o sa ma intorc candva.

Vreau sa va spun ca am mers pe plaja si in partea stanga catre alte hoteluri si al nostru avea apa si plaja cea mai curata.

Un plus, este reciful de corali amenajat artificial, unde poti face snoreling si vedea o multime de pesti, chiar si pisici de mare.

Ca animatie, va spun doar ca zilnic erau activitati, noi am lenevit, nu ne-am implicat :), dar erau.

Seara nu stiu sa va spun, auzeam muzica live, doar ca noi eram rupti, si la 21:00 rupeam patul, din cauza fusului orar.

Nu am mai cumparat excursii, le-am lasat pe sfarsitul sejurului, si am prins 2 zile in care a plouat intr-una. Da... non stop. Anul trecut am prins doar 2 ploicele scurte, dar acum, chiar cu galeata a plouat. Dar nu a fost problema, am facut baie in mare, in piscina, era f cald.

Daca m-as mai intoarce aici? Daaaaa, doar ca nu in viitorul apropiat din cauza fusului orar, nu neaparat a distantei. La intoarcere, o saptamana am fost rupti, seara nu puteam sa dormi, si dimineta trezirea la servici... :(

Sper ca nu am uitat lucruri importante, si nu v-am plictisit, va las cu pozele!!!

byye

Trimis de atimespeed in 24.09.16 11:35:26
Validat / Publicat: 24.09.16 12:23:47

VIZUALIZĂRI: 3039 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atimespeed); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.09.16 12:19:53]

Mutat în rubrica "Catalonia Grand Dominicus, BAYAHIBE" (nou-creată pe sait)

adri-nico
[24.09.16 12:32:27]

Eu am fost la Catalonia Bavaro si totul a fost la superlativ.

Peste o luna ma duc inapoi... asa e cu Dominicana... o data ce ai fost, mai vrei iar si iar...

Care mai sint preturile la excursii?

Am uitat sa intreb de tinari, s-a auzit de Zika?

[24.09.16 12:37:27]

@webmasterX: da, este ok.

[24.09.16 12:41:02]

@adri-nico: Saona era 60 dolari de persoana. In rest nu am retinut, asta ne-a interesat in principal.

Am scapat de tantarul Aedes... desi am stat putin cu teama, dar am scapat. In resort nu am vazut tantari, desi m-au muscat, nu i-am vazut. Si sa stii ca am vazut si localnice insarcinate.

Noi vrem spre Orientul mijlociu prin iarna. Concediu placut

adri-nico
[24.09.16 12:43:52]

@atimespeed: Noi am fost in Liban in ianuarie. Voi unde anume?

[24.09.16 12:50:21]

@adri-nico: ideal ar fi sa facem si plaja de Revelion dar cu siguranta ar iesi un cost prea mare.

Poate Dubai, desi nu prea merge la plaja, dar sa nu ne coste foarte mult.

[17.03.18 22:54:48]

În ce perioada a anului ați fost? Ms!?

[18.03.18 10:17:05]

Salut,

In august

[18.03.18 16:16:48]

In August... Eu stiu că, Caraibe este pentru Octombrie, Noiembrie...

[19.03.18 00:05:11]

Este pentru cine is poate lua concediu cand vrea. Cu vremea tine doar de noroc.

Noi am fost 2 ani la rand tot august, si intr-un an am avut noroc si intr-unul nu. Ca si in Maldive acum de sarbatori. Trebuia sa fie sezon uscat, si ne-a plouat de numa.

Ca sa fiti voi siguri, mergeti dupa sezonul ploios.

[19.03.18 14:26:26]

Au fost niste prieteni la sfîrsitul lui Oct si a fost k!!!

adri-nico, atimespeed, Cata2015
Alte impresii din această RUBRICĂCatalonia Grand Dominicus Hotel: