Cu autocarul prin Europa - circuite diverse

Avatar FPBrasov
DIN Brasov
înscris/ă în 19.09.16
AUG-2016

Circuit avion-autocar Bucureşti - Frankfurt - Luxembourg - Paris - Londra - Strasbourg - Munchen

Buna tuturor. Am fost intr-un circuit maraton, foarte interesant ca obiective turistice. Agentia de turism a fost [...] cu care am mai efectuat si alte excursii.

Am fost multumit de cazare si de ceea ce am vazut, insa am doua nemultumiri: prima e legata de mijlocul de transport. Cu toate ca era un autocar nou, cu soferi foarte buni, locurile erau deosebit de mici si incomode, atipic pentru un autocar de 2-3 stele. Probabil ca pentru un autocar de 45 de locuri, au montat 50 de scaune, ca "las' ca merge si asa".

Tot aici am avut neplacuta surpriza sa nu poti regla sau directiona aerul conditionat, care cobora continuu printr-o fanta. Calatorii din spate erau sufocati de caldura in timp ce in parte din fata stateau toti cu capetele acoperite.

A doua nemultumire este legata de programul de vizitare la obiective. De exemplu, in Luxemburg, Munchen si Strasburg, ghidul ne-a dus in centru, unde am fost lasati pe cont propriu cate 45 de minute (primele 15 min. erau destinate gasirii unei toalete, pentru ca ghidul nu a avut initiativa de a opri autocarul la o benzinarie de la intrarea in oras), sa descoperim singuri obiectivele turistice, mai mare rasul, pe cand la Versailles am stat 3 ore, cand mai mult de o ora si jumatate nu ai ce face (palatul l-am vizitat de 2 ori intr-o ora, fiindca te impingea alt grup, nu puteai sta prea mult intr-o sala) iar pentru gradini au fost suficiente 30 de minute.

Ghidul, Gabriel G., era un tip simpatic, bine informat, insa foarte scump la vorba, ne-a dat informatii exclusiv de la obiectivele vizitate si cateva date generale despre tarile vizitate, insa nimic pe traseu, probabil era plictisit la inchiderea sezonului. Mergand doar pe autostrazi, am trecut pe langa multe locuri interesante despre care ar fi trebuit sa dea informatii, pe care sunt sigur ca le stia. Ne asteptam la un tur cu autocarul al orasului Frankfurt, Stuttgart sau Ulm, unde s-ar fi putut vedea cea mai inalta biserica din lemn.

Cred ca voi evita excursiile cu aceasta agentie.

Impresii încărcate de FPBrasov in 23.09.2016 19:48:42

Validat / Publicat: 24.09.16 08:31:12

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ. A mai fost în/la: Circuitul capitalelor europene; circuitul castelelor europene
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Bulgaria, Malta, Tunisia, Turcia, Spania

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (FPBrasov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 6 voturi) nota2

[23.09.16 22:40:06]

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Datele personale (numele de familie, de exmeplu), suntd e asemenea nepermise a fi publicate (de regulament şi legile în vigoare)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 56&ridAnt=73889

[23.09.16 22:41:27]

Şi totuşi, nu ne-ai spus nimic despre circuitul turistic în sine...

Dacă doreşti, poţi edita (vezi linkul EDIT IMRPESII) şi adăuga informaţii utile despre locurile vizitate