ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2016
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 04.07.15
SEP-2016

Hotel Carlton 4* Praga si cateva info extra

Salutare, am gasit cazare la Hotel Carlton 4 stele, 1000 de lei pentru 3 nopti.

Patul este extraordinar, minibar, tv mare, camera cu vana mare, dus, produse de igiena, tot meniul. Daca te serversti din minibar, mergi a doua zi la supermarket si le pui la loc (Supermarket este chiar peste drum de hotel). Noi asa faceam daca ne prindea pofta de o bere sau un cola.

Hotelul este la 4 statii de tramvai de centru. La hotel, receptionerul foarte amabil iti da o harta si iti explica ce nr de tramvai sa iei, cum sa ajungi, unde sa ajungi si iti vinde si bilelete pentru 24 de ore.

In lobby la hotel sunt tot timpul mere proaspete si cafea calda.

Tramvaiele circula foarte bine, in 7 minute esti in centru.

Am avut un mic dejun bogat, romani fiind, ne faceam si sandviciu-uri (scuzati gramatica) pentru amiaz.

In Praga nu prea ne-am grabit cu vizitatul, am invatat din proprie experienta ca nu le poti vizita pe toate in 2 zile jumate. Ne-am decis sa o luam la pas sa ne bucuram de arhitectura si de bere.

In prima zi plina am vizitat centrul vechi, piata Wanceslas, Ceasul astronomic, am urcat in turn si bine inteles podul. Plus o cina la un restaurant chinezesc (zebra) foarte bun.

A doua zi am dedicato pentru Castel si imprejurimi, iar seara am cinat la un restaurant traditional chiar in centrul vechi. Preturile sunt destul de mari, mancarea la restaurantul traditional, pe noi, sincer nu ne-a incantat, dar odata merita incercat. Preturile pentru o cina de 4 pers la traditional: 2 supe gulas, 1 svickova (carne cu paine), 1 old czech plate (destul de bun), 4 beri, 2 sucuri= aprox. 2000 coroane = 75-80 euro

Urmariti prin centru unde este happy hour, am baut bere Pilsner Urquel cu 35 de coroane chiar langa pod, aveau promotie de la ora 12-15. In general o bere costa 100 de coroane pe centru.

Pe centru si la cetate o sa gasiti magazine de dulciuri si tot felul de cartofi gatiti. ATENTIE preturile sunt per 100 de grame. La un magazin din centru cu tot felul de bomboane m-am fentat urat de tot. Am pus din fiecare cate putin si la final nota a aratat 470 de coroane. Nu am realizat pe moment, dar dupa ce am iesit din magazin am constatat ca am dat pe o punguta de bomboane 70 de lei. La fel si cu cartofii de langa castel. Pretul de 49 de coroane este per 100 de grame. Iar cand iti pune in farfurie este undeva la 250-300 de grame minim.

La castel este asa zisa GOLDEN LANE, este o straduta cu casute mestesugaresti traditionale. 11 casute, deci nu ii foarte mare strada. Intrarea pe aceasta strada se plateste pana la ora 17, daca veniti dupa ora 17 este gratis.

Nu stiu din ce oras veniti dar cu toata sinceritatea va recomand avionul, daca aveti posibilitatea bineinteles. Noi chiar din zona de vest nu am gasit niciunde un avion catre Praga. Cu masina costa cam 150 de euro motorina, 33 euro taxa de drum, cafelele, sandviciuri (gramatica) plus cele 10 ore pe drum, se aduna o suma frumusica.

Daca totusi veniti cu masina, parcarea la majoritatea hotelurilor din centru se face pe strada, ceea ce inseamna un 25 de euro per 24 de ore. Eu am gasit in apropierea hotelului o parcare privata MR. PARKIT unde am platit 11 euro / 24 de ore. Plata se face online pe site, la intrare in parcare este o camera care citeste numerul de la masina si se deschide. In rezervarea care o primiti pe mail dupa ce platiti, este mentionat etajul si locul de parcare.

ATENTIE nu parcati pe alt loc. Eu am avut etajul -3 si locul de parcare 117. Am mers cu masina 3 nivele in jos si pe perete scria numarul 117 unde aveam eu rezervat. La iesire la fel, se deschide bariera automat. Nu apasati pe butonul de eliberare ticket. Daca bariera nu se deschide automat, apelati la receptie, altfel daca intrati cu bon veti platii un alt tarif decat cel platit online.

Recomand TRDLO - este un colac secuiesc doar ca are multa ciocolata si capsuni in interior + frisca la exterior.

Daca mai aveti intrebari, aici sunt.

Trimis de calin.balaurul in 23.09.16 08:50:19
Validat / Publicat: 23.09.16 09:31:50

VIZUALIZĂRI: 1934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calin.balaurul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Hotel Carlton - sala mic dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

[23.09.16 09:06:02]

Mutat în rubrica "Carlton Hotel, PRAGA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 72&ridAnt=73879

[23.09.16 10:17:16]

@calin. zerna: Un articol foarte relaxant, cu sfaturi bune si idei de-ale romanilor. M-a amuzat ideea cu luat din bar si completat de la supermarket, nu cred ca asta era si ideea lor insa ne-ai dat astfel si noua idei.

Felicitari, votat cu placere.

calin.balaurulAUTOR REVIEW
    [23.09.16 10:33:52]

@mishu: Multumesc pentru apreciere, mi ciuda ca nu am intrebat cat costa o cola din minibar, poate nu se mai renta sa fac un drum pana la supermarket

[23.09.16 10:43:11]

@calin. zerna: cred ca dublu tot era.

[23.09.16 12:43:27]

@calin.zerna: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

calin.balaurul, mishu