ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2016

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vila Dimitris, Skiathos. O mare dezamagire

Sezonul de vacante s-a incheiat pentru mine cu un gust amar. In perioada 29 august - 03 septembrie am avut un sejur la Kanapitsa/Skiathos, la Vila Dimitris. Sejurul a fost achizitionat in luna aprilie a. c. pentru care am platit 199 euro (fara masa) si 230 RON transportul.

Vila Dimitris nu avea recenzii pe forum. Site-ul agentiei spunea doar atat: ,,amplasata in mijlocul unei gradini luxuriante, intr-o zona linistita a statiunii Kanapitsa, in imediata apropiere a plajei cu acelasi nume''. Mi-am zis: OK! Ce poate fi rau!

Mare adevar graiesc vorbele din batrani: ,,la pomul laudat sa nu te duci cu sacul" sau ,,afara-i gardul, inauntru leopardul". Cand am ajuns mi-am frecat ochii cu palmele. Eram oare la locul potrivit? Da ! Nu exista vreun un indicator, vreun inscris, care sa ateste ca aici este vila. Soferul grec ne-a lasat in poarta unei cladiri cu parter si etaj tipic de provincie. Pentru a ajunge in curte cobori vreo 20 de trepte. O femeie ne-a iesit in intampinare si, dupa urari de bun venit, ne-a repartizat pe camere. Am primit camera nr. 3 de la etaj. Alte trepte de urcat-coborat. De aici incepe cosmarul.

Camera era desprinsa parca dintr-un film de groaza: igrasie pe pereti, mucegai in dulapul pentru haine, mizerie pe jos (nu era maturat cand am intrat). Paturile erau unite, iar asternuturile pline de pete si grasime. Usile de la balcon erau din lemn si abia reusea-i sa la deschizi-inchizi. Pe la colturi am observat mici gauri prin care treceau in grupuri-grupuri furnici mari. Pe langa un paianjen gasit langa pat (a fugit pe balcon cand m-am apropiat de el), am fost intampinat de un comitet select: trei soparlici mici pe care le-am botezat Adela, Gina si Georgiana. Au fugit si ele la intuneric sub dulapul de la chicineata. Aceasta si frigiderul prezentau urme de rugina si grasime. Era ceve vesela in dotare, insa n-am avut curajul sa utilizez.

Cu inima cat un purice am pasit un baie. Infectia era la ea acasa: faianta si gresie murdara, par pe jos (ramas de la turistii precedenti), instalatii sanitare precare, un grup sanitar nedezinfectat cu bazin de plastic (abia se umplea cu apa). Perdeaua de la dus era lipsa. Gresia de la dus era sparta in cateva locuri si exista riscul sa te ranesti. Scurgerea era sub orice critica (conform fotografiei). Aveam un mop si o matura in baie, dar cu ceva vechime la activ. Jeghoase! Ce sa mai spun.

Fiecare camera avea doua paturi. Asternuturile s-au schimbat dupa patru zile, insa prezentau aceleasi pete. Cu ce le-o fi spalat ? Prosoapele au fost lasate la locul lor. Adica, draga turistule, mai vrei altele curate ? Pentru telecomenzile de la televizorul cu tub si aparatul de aer conditionat (5 euro/zi) a trebuit sa cumpar baterii de la un minimarket de vis-a-vis. Precedentele erau consumate si oxidate. Semnalul de Wi-Fi era extrem de slab. Trebuia sa te plimbi prin curte pentru acces la internet.

,,Gradina luxurianta... " de fapt o curte cu lanuri de porumb si straturi de rosii, balarii crescute la intamplare. In aceeasi curte erau amplasate cotete pentru gaini. Cocosii te trezeau in fiecare dimineata la ora 04;30. O incantare!

Evident ca despre situatie am purtat discutii cu reprezentantii locali la sedinta informativa, dra. Diana si dl. Ovidiu, care au recunoscut ca stiu totul despre conditii, dar au aruncat vina pe gazde. Ce sa mai inteleg ? Reprezentantii locali si agentia din tara cunosc situatia, dar pentru bani sacrifica vacantele si solicita la maxim nervii turistilor romani. La un moment dat dra. Diana a spus ca nu este cazul sa ne facem probleme, pentru ca in general grecii din Skiathos nu exceleaza la capitolul curatenie. Singura consolare, ca sa ma exprim asa, era ca nu ma aflam singur in aceasta situatie. Mai erau 11 confrati cu buzele umflate. Frati de suferinta.

In ziua plecarii, 04 septembrie/ora 10; 00, gazda, batranul Dimitris, a venit sa-si ia la revedere. Intreba intr-una ,,very good... very good?". I-am aruncat un zambet ironic, dar in gand am tras o injuratura neaosa. O doamna l-a intrebat despre camera cu baie, ce poate fi folosita pentru schimb si toaleta. Batranul a dat din cap a semn de negare si a plecat sa tunda iarba din ,,gradina luxurianta". Era prezenta si dra. Diana care a ridicat din umeri a neputinta.

UIte asa am ratat un sejur care se dorea cat mai placut. Eram la a patra iesire pe anul acesta cu aceeasi agentie. Pana acum totul fusese OK. Voi reveni cu impresii cat de curand despre fiecare sejur in parte.

La cateva zile de la intoarcerea in tara am intrat pe forumul agentiei contractoare unde un alt turist care a fost in acelasi sejur, la aceeasi locatie, a scris impresii critice la adresa acesteia. In replica, pentru sezonul 2017 din Skiathos, agentia a confirmat ca s-a reziliat contractul cu Vila Dimitris. Excelent ! Bine macar ca s-a intamplat in ceasul al 12-lea. Sunt multumit ca alti turisti romani nu vor mai lua plasa cu aceasta vila. Daca apare la alte agentii trebuie ocolita.

Adresa locatiei este: Vila Dimitris / Odos Dimitriou Th. Thathsou (langa Hotel Kanapista Mare si Louisa Studious) /50 m. de statia nr. 12 Bus - Tzaneira.

Trimis de ovidiuyepi in 23.09.16 08:37:40
Validat / Publicat: 23.09.16 10:33:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori (2012 si 2014) Kalamaki/Zakinthos (2013) Thassos (2015) Parga (2015) Poros/Kefalonia (august 2016)

VIZUALIZĂRI: 3016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Curtea interioara. In acest loc era ceva sansa sa prinzi semnal Wi-Fi.

[23.09.16 10:34:35]

Mutat în rubrica "Vila Dimitris [Kanapitsa], SKIATHOS" (nou-creată pe sait)

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
    [23.09.16 10:38:18]

@webmasterX: OK! Coordonatele GPS sunt exacte. Va mulțumesc!

[23.09.16 10:48:40]

@ovidiuyepi: "Asternuturile s-au schimbat dupa patru zile, insa prezentau aceleasi pete. Cu ce le-o fi spalat? ", parerea mea este ca asternuturile erau schimbate intre ee, adica ale voastre plecau intr-o alta camera si tot asa.

Imi pare rau de concediul vostru insa daca zici ca s-a reziliat contractul inseamna ca ceva s-a miscat pana la urma.

Felicitari, votat cu placere.

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
    [23.09.16 11:17:45]

@mishu: Mulțumesc pentru vot. Ai mare dreptate în privința asternuturilor.

[23.09.16 17:47:13]

@ovidiuyepi: Coordonatele setate de un coleg, despre care ai spus ca sunt ok, sunt undeva lângă aeroport, la cca 13 km de vilă după părerea mea.

Hai să încercăm încă odată poate a doua oară este cu noroc.

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=21071.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ovidiuyepiAUTOR REVIEW
    [24.09.16 08:56:46]

@webmaster26: Coordonatele exacte pentru Vila Dimitris: 39.1392545,23.4537985,17z.

mishu, ovidiuyepi
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Dimitris [Kanapitsa]: