ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2016
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2016

Stai, Simona!

Cum „stai”?!? de ce să stea? simplu: pentru că în limba bulgară, стай înseamnă „camere”. Adică, mai pre limba noastră, o pensiune.

Pensiune la care am ales să stăm pentru o noapte în drumul nostru spre Grecia. Am găsit-o tot pe booking și în ciuda prețului puțin cam mare pentru Bulgaria, la o pensiune, datorită referințelor bune, am zis că merge pentru o noapte. Mai ales că era relativ aproape de drumul european, ceea ce e un avantaj, în special undeva unde nu cunoști locurile defel.

Am plecat la drum pe seară, după ce am ieșit de la serviciu, am făcut vreo oră doar ca să ieșim din capitală, apoi am prins o coadă serioasă în vama din Ruse și am reușit să ajungem la pensiune pe la miezul nopții. Și-un pic.

Proprietarul ne aștepta, ba chiar era într-un mic chef cu câțiva prieteni (sau poate amici și alți clienți? cine știe...) și prima întrebare după schimbul de salutări a fost: „Bei o bere?” „Daaa... abia aștept!” după cei 230 km și orele de stres în trafic și vamă fu chiar binevenită. Faptul că le vorbeam limba a fost chiar un avantaj, cred că mai aveam nițel și nu mai apucam nici măcar să văd camera. :))

Și ca să nu beau pe stomacul gol, omul și-a rugat nevasta să pună și de-o gustare: ochiuri cu telemea și cu o roșie din aia bună... miam! Eh, nu mai lungesc vorba - la un moment dat mi-am cerut scuze politicos, am mulțumit pentru tot și am fugit în cameră să dorm.

Am dat drumul la TV doar ca să mă adoarmă (aveau un morman de canale! inclusiv românești: Nașul TV, Taraf și încă unul cam la fel); partea de internet wifi n-am mai avut de ce s-o testăm.

Bun, la obiect:

- camera - nici mare, nici mică; din păcate, avea paturi separate, nu unul matrimonial, dar pentru o noapte... În afară de TV mai aveam și un mic frigider, o noptieră, un mare dulap pentru haine și cam atât. A! avea și aer condiționat; inutil pentru noi, dar probabil folositor în zile toride.

Saltelele foarte bune, lenjerie curată, mobilierul nou. Am dormit ca pruncii.

- baia - tipic bulgărească: cu dușul direct pe podea, fără vreo separare de restul încăperii. Totuși nu am făcut multă udătură, perdeaua și înclinarea podelei au făcut diferența.

- micul dejun - destul de „basic”, dar foarte bun și proaspăt. Ochiuri, telemea, o felie (grosuță) de salam prăjit (?!?), niște plăcinte pripite, pâine proaspătă, roșii, castraveți, dulceață, ceai, cafea (foarte bună!). Gospodina ne-a întrebat dacă mai vrem ceva, dacă ne-a plăcut, de ce nu am păpat și salamul (bine, fără să fie sâcâitoare).

- curtea: haioasă, bună pentru stat la o bere sau un grătar. Are și ceva jucării pentru copii. Și pisici. ;)

- check-out - simplu: plătit, plecat. Fără vreo chitanță (dar nici nu am cerut).

Concluzia: pentru tranzit - o recomand cu căldură.

PS - are și un oarece minus, dar nu e vina lor: drumul comunal e cam vălurit... din fericire nu-s decât vreo doi km.

PS2 - „consumația” de la sosire a fost „din partea casei”! ;)

Trimis de Dragoș_MD in 22.09.16 20:15:12
Validat / Publicat: 22.09.16 20:49:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Casa de oaspeți Simona [Opaneț] - curtea

webmasterX [22.09.16 20:19:02] »

Dragoș_MD [22.09.16 20:20:48] »

@webmasterX: confirm, acolo e.

PS: pe street view NU apare, imaginile sunt vechi de vreo patru ani.

traian.leuca † [22.09.16 21:10:49] »

Hai că nici tu nu prea "stai" pe acasă! Eşti într-o continuă deplasare.

Mi-a plăcut stilul concis şi vioi în care ai descris această unitate de cazare. Am pus-o la "dosar" pentru un probabil tranzit spre Grecia.

• SOCIALs