ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2016
ÎNSCRIS: 10.09.11
AUG-2016

Belgradul cel neasteptat de interesant!

Dupa vacanta in Croatia, drumul spre casa a presupus si un popas de o noapte in Belgrad. Neajunsul a fost vremea usor uda dar nu incat sa ne deranjeze foarte tare.

Ne-am cazat in cel mai comunist hotel pe care l-am gasit, Hotel Yugoslavia, unde inafara de zona de receptie si de micul dejun extrem de incarcat, totul era de pe vremea lui Tito.

Vederea in schimb a fost superba, camera spre Dunare, exact unde Dunarea intalneste Sava-afluent al fluviului.

Belgradul m-a surprins extrem de placut prin cladiri, curatenie, parcul foarte frumos aranjat, cetatea frumoasa, vederea spre cele doua ape curgatoare care se intalnesc si prind la mijloc o insula, am ratacit asa pe stradute cateva ore, nu stiam ce sa fotografiem mai intai.

Evident punctul de atractie a fost Catedrala Ortodoxa Sf. Sava, impresionanta cladire.

Mi-a placut foarte mult Belgradul, e un oras caruia puteti sa ii dedicati un city-break.

Atasez poze graitoare! :)

Trimis de janina_olt in 21.09.16 17:18:17
Validat / Publicat: 21.09.16 17:55:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 3896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (janina_olt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [21.09.16 17:55:14] »

Ne-am cazat in cel mai comunist hotel pe care l-am gasit, Hotel Yugoslavia

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [21.09.16 19:24:33] »

Cred că tot prin aceleași zile am fost și noi acolo... Aceeași vreme mohorâtă am prins.

janina_olt [21.09.16 19:35:06] »

Ce dragut! Ne--am mai intalnit cu romani acolo, chiar de doua ori in aceeasi zi cu acelasi grup, am si zis sa mergem impreuna prin Belgrad daca tot ne intalnim.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [21.09.16 20:02:00] »

@janina_olt: poate eram chiar noi - și noi am întâlnit de două ori același cuplu (la Kalemegdan și la Sf. Sava).

Se pare că lumea nu-i chiar așa mare...

janina_olt [21.09.16 21:24:24] »

Wow, pai cred ca noi eram ), sunteti din Hunedoara?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [21.09.16 21:58:30] »

@janina_olt: aha... deci chiar erați voi. Da, mami și iubi (fata ei) sunt din Hunedoara. Eu mi-s bucureștean.

elviramvio [22.09.16 07:11:04] »

@janina_olt:

P03 banuiesc ca este o vedere din hotel?

Frumoasa miniintalnirea AFA!

mishu [22.09.16 11:55:52] »

@janina_olt: Foarte frumoasa intalnirea cu alti membri AFA si aici intrebarea, ori lumea este mica ori AFA este mare, voi ce ziceti?

In ceea ce priveste acest articol, cred ca pozele tin loc de comentarii, ne-ai spus cat de frumos este si atat in schimb ai pus niste poze spectaculoase.

Felicitari, votat cu placere chiar daca am doar votul 13.

janina_olt [22.09.16 12:04:00] »

@mishu: Multumesc! 13 e doar un numar

chriss08 [08.11.16 19:46:25] »

@janina_olt: pe ce traseu a/ti mers la Sibenik

janina_olt [08.11.16 21:06:36] »

Noi in Sibenik am ajuns din Pula, iar traseul Sibenik-Belgrad a fost trecand prin Bosnia, Sibenik-vama Strmica-Banja Luka-apoi am iesit in Croatia din nou in nord si am intrat pe autostrada Belgrad-Zagreb.

predasim [15.01.18 10:12:43] »

Buna! Imi poti spune te rog, cum eate cu parcarea in Belgrad, se plateste mult, este la ca noi in Bucuresti unde gasesti si locuri de parcare gratuite? O sa facem si noi un drum pana in Croatia cu opriri in Belgrad si Sarajevo. Multumesc frumos!

janina_olt [15.01.18 10:30:19] »

@predasim: Buna! in Belgrad am avut nevoie de parcari chiar in centru, o data am parcat in parcare platita, nu-mi amintesc pretul dar nu era scump deloc, similar cu Bucuresti. O alta a fost langa o ambasada unde am dat 1 eur pentru doua ore paznicului de acolo si a fost ok, era chiar langa Fortăreaţa Kalemegdan, nu aveam mult timp la dispozitie de vizitat si voiam parcare cat mai aproape de parc. Sarbii au fost amabili si ne-au sfatuit unde sa parcam. Noi tocmai veneam din Croatia unde e cumplit cu parcarea. SI scumpa, si taxata, pe orice colt de trotuar te parchezi, e cu bani. Deci mare grija in Croatia!!! Prima data nu am stiut si in Zagreb am parcat undeva, parea gratis, am intrebat un croat a parut a zice ca e ok, cand ne-am intors dupa 2 ore aveam amenda in parbriz, 17 euro!!! Daca nu ai in parbriz bon ca ai platit 1H sau 2H, controlorul te taxeaza pentru 24H. In Sarajevo nu stiu cum e cu parcarea, noi am avut cazare ultracentral si masina a ramas in parcarea hotelului cat am vizitat. Daca te mai pot ajuta cu sfaturi, cu mare drag!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [15.01.18 11:22:48] »

@predasim: @predasim: am scris eu detaliat cum e cu parcarea în Belgrad, aici.

Pe scurt, nu prea ai fără plată loc, mai ales în zona centrală.

Pe larg:

Parcarea în oraș e cam peste tot pe bani; există ceva parcări amenajate (unele etajate, pe structură metalică) dar și altele „la bordură”. Atenție la semnele de parcare, unele specifică faptul că trebuie achitată o taxă, și chiar și în schimbul acelei taxe, durata în timp a parcării e limitată la una, două, respectiv trei ore, în funcție de zonă (e marcată clar pe semnul de circulație). O listă completă a parcărilor și garajelor cu plată (plus tarifele aferente) se găsește pe saitul oficial al firmei care se ocupă de treaba asta. În afara metodei de plată prin SMS (nepractică pentru noi, dacă nu cumva se cumpără o cartelă special pentru asta), se mai poate plăti cu niște taloane ce se cumpără de la chioșcuri (o oră pe zona roșie/1, una sau două pe zona galbenă/2 sau una, două ori trei ore pentru zona verde/3), sau se achită la parcometru, fie cu bani, fie cu o cartelă preplătită, achiziționată în prealabil tot de la chioșcuri (1300 de dinari ~ 11 €, din care 300 e costul cartelei și 1000 credit; creditul se poate reîncărca, dar numai în vreo trei locuri) sau chiar la paznicii parcărilor, dacă se întâmplă să dați peste unul (înainte să dea ei peste mașina lăsată fără o dovadă a plății sub parbriz).

chriss08, elviramvio, janina_olt, mishu, predasim
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: