ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2016
ÎNSCRIS: 10.09.11
AUG-2016

Istria cea frumoasa!

As vrea sa adaug si eu multelor impresii parerea mea despre aceasta parte de Croatie.

Vacanta noastra a fost in a doua jumatate de august, plecare din Bucuresti cu popas undeva in Gorj, am iesit pe la Portile de Fier din tara, defileul Dunarii e un drum foarte frumos, autostrada spre Zagreb destul de plictisitoare, insa intre Zagreb si Pula autostrada a strabatut muntii si ne-am bucurat de o priveliste superba. Autostrada se plateste, nu e extrem de scumpa dar depinde de cati km se parcurg. Serbia se traverseaza fara pasaport.

Vremea superba, am avut parte de doua ploite nesemnificative in timp ce ne deplasam dintr-un punct in altul.

Nu o sa dezvolt prea mult pentru ca tot ce s-a scris despre Istria e adevarat. Frumos, deosebit, eu personal m-am simtit ca intr-o fuziune croato-italiana.

Am stat trei nopti in Pula -- ador cum suna asta :))), nu stiu daca am voie sa spun vila, poate in privat pentru cine intereseaza, superba vila, gazda perfecta.

Zona periferica unde am fost cazati in Pula a avut acces extrem de facil la plaja ceea ce e perfect daca dimineata vrei doar sa lenevesti la soare. Dupa-amiezile noi le-am rezervat pentru explorat orasele de pe coasta de est.

Pula e un oras maricel si destul de frumos, dar parca mai pe inima mea a fost Rovinj, o Venetie pe colina, trepte multe, alei inguste, suveniruri si terase la tot pasul, absolut magnific Rovinj, la fel si Porec. Nu as stii ce sa recomand dar stiu ca daca ma intorc in Istria as sta cel putin 2 nopti in fiecare din aceste orase.

Acum sa punctez singurul neajuns al acestei tari, valabil peste tot in Croatia-parcarea! Noi am cautat, cu riscul costurilor mai mari, parcare cat mai in centrul fiecarui oras deoarece nu aveam asa mult timp la dispozitie si voiam sa nu prea ratam nimic. Acolo parcarea chiar si pe trotuar era considerata cu plata! Cand in sfarsit gaseai un loc de parcare amarat pe un colt de trotuar, urma aventura cautarii aparatului automat de taxare, uneori il gaseam repede, alteori 2-3 erau stricate abia al patrulea functiona, deja eram la cateva strazi distanta de unde lasam masina :). Gaseam aparatul dar nu puteam plati decat cu monede (moneda locala kuna).

Alta goana dupa schimbat monede, deja eram obsedati de monede, ajunsesem sa nu mai platim nimic cu monede de teama parcarii :)).

In sfarsit plateam, selectam durata sederii, o ora-doua-scumpa parcarea, dragilor, poate si 1.50 euro ora, cu ticketul de plata trebuia sa ne reintoarcem la masina -asta daca mai tineam minte unde am lasat-o, si sa punem tiketul in parbriz sa fie vazut de omul parcarii :).

Asta e un stres fantastic acolo asa ca va recomand sa vizitati Croatia cu masina personala pentru ca e facil de ajuns in mai multe colturi dar inarmati-va cu rabdare si cu monede pentru parcari! :)

Vacanta noastra a continuat cu parcul Plitvice-superb, apoi inca trei nopti in Sibenik unde voi scrie alt review la Dalmatia.

Ca incheiere, Croatia este o tara absolut superba! Cinci ani la rand daca as face vacantele aici, nu m-as plictisi.

O sa adaug cateva poze ca sa mai "vorbeasca" si ele!

Trimis de janina_olt in 21.09.16 16:14:29
Validat / Publicat: 21.09.16 17:21:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 5477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (janina_olt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 rovinj port

webmasterX [21.09.16 17:18:04] »

Bun revenit pe sait, în calitate de autor, după o jumătate de deceniu!

Nu numai că "e voie", ci chiar Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

elviramvio [21.09.16 17:54:28] »

@janina_olt:

Te-a fermecat ceva de te-ai hotarat sa scrii!

Cum anul viitor am in plan Zadar si altele, ma intereseaza daca pentru plata autostrazilor ai avut card pe care sa-l incarci cu o anumita suma sau ai platit la punctele de taxare cand a fost cazul?

Ai folosit cumva si transportul lor public?

Multumesc.

janina_olt [21.09.16 19:24:04] »

@elviramvio: Toata Croatia m-a fascinat Noi am platit autostrada cu cardul de lei, altfel trebuie sa ai moneda lor kuna, euro nu. La punctele de iesire de pe autostrada dai cardul si tichetul de intrare pe autostrada si gata. Cel mai comod e sa ai card si cam peste tot sa achiti cu cardul si se face conversia online. Oricum nu schimbati euro ca nu prea aveti ce sa faceti cu ei acolo. Transportul in comun nu l-am folosit in niciun oras. Avand masina a fost comod asa, mai greu cu parcarea. te ajut cu drag cand mai ai intrebari!

elviramvio [21.09.16 20:36:18] »

@janina_olt:

Multumesc. Mai am ceva kune ramase de la vacanta feciorului meu si am vazut ca sunt doua sau trei case de schimb care vand, asta pentru unde nu pot plati cu cardul.

Prin iarna, cand voi avea traseul finalizat, te intreb mai multe.

Vacante frumoase mereu!

mishu [22.09.16 11:49:11] »

@janina_olt: Un articol scris pe repede-nainte in care parca ai vrut sa cuprinzi tot. Inca chiar si din putinul oferit razbate frumusetea acestor locuri.

Pozele apoi intregesc imaginea iar poza care mi s-a lipit de suflet este P07.

Felicitari, votat cu placere.

janina_olt [22.09.16 11:57:37] »

@mishu: Multumesc! Sper sa fie cat de cat utila descrierea mea, si eu m-am informat inainte de plecare tot de pe acest site si chiar e important sa stii cateva tipsuri.

elviramvio, janina_olt, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Peninsula Istria: