ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2016
ÎNSCRIS: 20.07.11
SEP-2016

Un sejur reusit in Villa Un Bel Posto, Nea Vrasna - Grecia

Am pastrat un sejur de 7 zile (11 - 18 septembrie a. c.) in Nea Vrasna la Villa Un Bel Posto (pe site Booking = UNBELPOSTO).

Acum, cand va povestesc, am trecut de mult de teama tuturor » cum va fi vremea? Nici daca ne-am fi dorit, nu cred ca am fi capatat mai mult de la insorita Grecie pe tot parcursul celor 7 zile.

Drumul ales de noi a fost in favoarea autostrazilor prin Bulgaria si Grecia. Desi mai lung cu circa 65 km. am castigat enorm la "timp" prin folosirea autostrazilor pe o ruta pe care eu am preferat-o mereu » Bucuresti - Russe - Sofia (centura de Sud) - Kulata - spre Serres / Salonic si apoi intrare in A2 spre Kavala / Asprovalta / Nea Vrasna. Se platesc 2 toll-uri a cate 2,40 euro fiecare (pe sens). Drumul se poate face f. lejer in circa 11 ore (depinde de cate popasuri se fac).

Cazarea ne-a costat 315 euro / 7 nopti iar locatia aleasa - Villa Un Bel Posto - pe malul marii, a fost de exceptie. De altfel si alti membrii AFA au avut in general numai cuvinte de lauda la adresa acestei vile. Deci, iesi din "casa" si dai pe plaja (propie) unde trebuie sa consumi "oarece" ca sa acoperi costul sezlongurilor si umbrelei (4-6 euro/2 persoane)

Vila functioneaza in sistem self-catering, marea majoritate a apartamentelor-studio avand chicineta destul de bine dotata (atentie - nu au deloc ustensile de spalat/curatat/sters, deci trebuie luat de acasa).

Camera a fost f. spatioasa cu o terasa enorma pe 2 laturi cu vederea la mare, baie suficient de incapatoare cu totul functional si apa rece/calda non-stop. Aparatul de AC functioneaza perfect, un mic TV cu cateva canale (nu prea ai timp/chef sa te uiti la ele). Asternuturi, prosoape curate, mobilier bun.

NEGATIV » nu s-a facut curat in camera nici macar 1 zi! dar nici nu ti s-au asigurat ustensile minime de curatenie.

« Exista lift pentru etaje ceea ce a fost un mare plus.

De jur-imprejurul vilei gasesti restaurante/taverne, mini-shopuri cu de toate, chioscuri racoritoare, pizerrii, cofetarii, etc.

Atentionare pentru tantari caci nu exista plase la usi/geamuri, deci obligatorii ca accesorii ar fi pastilele si spiralele contra "vampirilor", pe cat de mici pe atat de insistenti si "rai"

Micul dejun il luam in camera, apoi pranzul si/sau cina la una din locatiile care sunt la indemana pretutindeni - asa cum au spus si alti colegi »pentru fiecare buzunar «

Restaurantul din fata vilei - NOSTOS- este ceva mai "piparat" dar are si cele mai sofisticate meniuri.

Plaja din fata vilei este foarte larga cu un nisip putin mai grunjos care te fereste sa ti se urce in cap insa atentie ca apa se adanceste brusc imediat de la mal (atentie cu copiii mici).

Nea Vrasna este practic unita cu Asprovalta printr-o faleza superba, pe malul marii (circa 1 km. din "centru" in "centru" asa ca toata lumea se plimba de dimineata pana seara tarziu, de colo-colo.

Pentru o-un sejur de "odihna", statiunea micuta si cocheta este ideala -nu va ganditi ca veti gasi baruri/disco/etc.

Ceva mai animat este in Asprovalta care este chiar "cocheta" si extraordinar de bine si frumos ingrijita - mai ales spatiile verzi -

Recomand cu mare caldura aceasta vila si statiune, in ciuda acelui MARE NEAJUNS (curatenia in camera).

Site-ul vilei corespunde ca descriere/poze cu realitatea. WI-FI este gratuit atat in cuprinsul vilei cat si pe plaja propie si are un semnal f. bun (cel putin noi nu am gasit vreun cusur nici in camera, nici pe plaja). Parcarea este chiar in fata vilei si este gratuita, iar daca nu gasesti in "fata" este suficient loc si "la spate".

La revenirea acasa, am facut deja o noua rezervare pentru septembrie 2017 cu mai multi prieteni.

Trimis de BEBEPETRESCU in 21.09.16 16:09:00
Validat / Publicat: 21.09.16 17:00:12

VIZUALIZĂRI: 3412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BEBEPETRESCU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Un alt rasarit

[21.09.16 17:00:00]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Villa UnBelPosto [Nea Vrasna], VRASNA & ASPROVALTA" (nou-creată pe sait)

[21.09.16 17:24:06]

@webmasterX: Coordonatele GPS sunt corecte >chiar in fata vilei, la parcare

calatorul
[21.09.16 20:08:09]

@BEBEPETRESCU: Felicitari pentru vacanta greceasca petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[22.09.16 09:01:16]

@calatorul: Multumim mult pentru urarile de viitor! Va dorim si voua la fel!

theo63
[21.08.17 17:34:09]

@BEBEPETRESCU: Salutare! Incercati si Stavros, este foarte aproape de Vrasna si nu are intrarea in mare asa de abrupta. Este o locatie foarte buna, zic eu, pentru un sejur relaxant! O seara buna si vacante pe masura!

[21.08.17 17:45:38]

@theo63: Multumesc pentru sfat! -dar e deja prea tarziu - ai vazut finalul meu din review... am facut deja rezervarea de anul trecut tot la Unbelposto (de data asta pentru 3 studiouri) - asa ca pe 10 septembrie... punem "cap compas " pe Nea Vrasna, dar nici o problema, Stavros e la "2 pasi" asa ca daca "vrea" femeile la "mai lin"... o luam agale pe plaja pana in Stavros.

theo63
[21.08.17 17:59:29]

@BEBEPETRESCU: Distractie maxima! Va asteptam cu impresii si poze. O seara buna si vacante pe masura!

[22.08.17 08:43:09]

@theo63: Multumim mult!