ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2016
ÎNSCRIS: 16.07.11
SEP-2016

Noutati pe traseul Giurgiu - Sofia - Salonic

Desi suntem la sfarsitul sezonului estival, vreau sa fac cateva completari referitoare la drumul spre Grecia, ruta Giurgiu-Sofia-Salonic. Este al treilea an la rand cand folosesc ruta si fata de anul trecut au aparut cateva modificari si e bine sa tineti cont de ele.

In luna septembrie inca se mai lucra la podul Giurgiu-Ruse, lucrarile fiind spre final. Taxa de pod este 13 lei pe sensul Giurgiu-Ruse si 2 euro sau 4 leva pentru trecerea in sens invers, exclus lei.

Dupa ce treceti de controlul la frontiera trebuie sa va luati vigneta pentru Bulgaria. Sunt mai multe gherete unde pretul nu este afisat, se vinde doar in lei, 45 lei pentru o saptamana. Eu am achizitionat 2, pentru 2 saptamani. Am inteles ca se pot achizitiona in leva de la benzinariile Shel si OMV.

Fata de anul trecut, bulgarii au reusit sa lege la nord de Sofia autostrazile A2 si A3, tot printr-o autostrada. Trebuie doar sa fiti atenti si imediat dupa intersectia cu centura Sofiei sa va incadrati pe partea dreapta si sa urmati indicatoarele.

Ca noutate in 2016 s-a prelungit autostrada A3 pana la Blagoevgrad iar dupa Sandanski veti intra iar pe autostrada pana la vama Kulata.

Atentie ca atat varianta de ocolire a Sofiei, cat si cele 2 tronsoane noi de autostrazi nu apar pe GPS-uri, doar pe Google Maps le-am gasit.

Noi am ajuns intr-o sambata, in jurul orei 13.00 la vama si am stat peste 2 ore la coada. Erau cozi si pe sensul catre Romania dar mai mici. Bulgarii intrau in fata pe drumul vechi. La intoarcere, in cursul saptamanii, nu am prins cozi.

Si alta noutate, la circa un km de vama, grecii au introdus o statie de taxare, unde am mai stat vreo 15 min., taxa fiind 2,40 euro. Pana la Salonic mai intalniti lucrari unde se circula pe o singura banda.

La greci nu este obligatoriu sa circulati ziua cu faza scurta, in schimb pt. depasirea vitezei cu 30 km peste limita legala puteti ramane fara permis si 350 euro amenda!

Atentie pe unde parcati, am vazut cu ochii mei cum politistii demontau placutele de inmatriculare daca nu gaseau proprietarii masinilor ca sa-i amendeze!

Trimis de marianmm in 21.09.16 13:28:17
Validat / Publicat: 21.09.16 16:01:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marianmm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 coada pe autostrada la intrarea in grecia

[21.09.16 16:21:54]

@marianmm:

Nu stiu de unde ai luat tu vinetka la bulgari dar eu cumpar doar de la chioscuri, mi se pare rapid si foarte comod. Am trecut de trei ori anul acesta, ultima data la sfarsit de saptamana, pe 16 septembrie. Taxa drum am platit in leva la pret oficial, fara probleme si rapid chiar la chioscuri, am primit chitanta.

Cei cu numere de Bulgaria care se cred si smecheri, de multe ori sunt romani, am avut de-a face cu ei pe pod cand incercau sa forteze intrarea in coloana noastra. Cativa soferi nu i-au lasat si au dat inapoi pana au gasit fraieri.

M-ar interesa daca poti sa-mi spui de ce a durat atat la toll -ul nou in Grecia? In mai era doar cabina instalata de aceea nu stiu cum se trece acolo.

[21.09.16 18:17:00]

@elviramvio: vigneta am cumparat-o in fiecare an de la gheretele respective. anul acesta, in jurul orei 5, era foarte aglomerat la primele chioscuri si am traversat la unul dupa sensul giratoriu, pe drepta. la niciunul nu am vazut pretul afisat. ne intrebam unul pe celalalt la coada cat costa. am citit pe alt forum ca ar fi mai ieftine in benzinarii, [...]

cat despre coada de la granita, noi am tras concluzia ca poate asa e in weekend, personal mai putin, chestii de-astea.

am incarcat o fotografie la vreo 3 km. de vama, unde incepea coada.

[21.09.16 18:31:27]

@marianmm: Acum m-am lamurit cu vinetka. Acolo sunt mai dubiosi putin, n-am cumparat de la ei dar ii stiu.

Vacante frumoase in viitor!

[21.09.16 18:46:28]

@elviramvio: multumesc, la fel!

Dragoș_MD
[21.09.16 19:06:19]

@marianmm:

Vinetka la bulgari costă (după cum se vede) 15 leva pe săptămână, sau 30 pe o lună. Dacă unora le convine să dea 90 lei pe 30 de leva, mă înclin. Dar eu prefer să cumpăr de la benzinărie, plătesc cu cardul și nu am niciun fel de griji.

Ciudat... pe GPS-ul meu apăreau. Ideea este să folosești programe de rutare care au hărțile actualizate la zi. Cele bazate pe hărți OpenStreets se actualizează lunar și până acum nu am avut probleme.

La greci nu este obligatoriu sa circulati ziua cu faza scurta

Corect, cu excepția tunelelor. Acolo chiar au semn care îndeamnă să se aprindă farurile. (vezi foto).

calatorul
[21.09.16 20:10:15]

@marianmm: Multumim pentru informatiile impartasite, binevenite si utile celor care aleg acest traseu spre Grecia.

[22.09.16 07:44:07]

@marianmm: Confirm cele spuse aici legat de parcare.

Am patit-o noi in Ioanina. Orasul e f aglomerat si dupa indelungi cautari am parcat pe o straduta unde mai erau si alte masini. Nu a abservat nimeni ca in capatul strazii era un semn cu stationarea interzisa.

Am gasit masina fara numere si amenda 40 E. Am platit a doua zi la posta 20 E si am recuperat numerele. Ce ar putea fi o problema : daca se intampla sambata sau duminica, posta e inchisa iar comandantul e liber. Doar el restituie numerele.

Ai voie sa circuli in prefectura respectiva, dar nu mai departe.

Si in Lefkada, la Katisma, am vazut o masina fara numere.

De mentionat ca masinile cu nr de Grecia nu aveau nici amenda pe parbriz si nici nr luate...

Eu nu comentez amenda, am gresit si am platit... Dar grecii sunt scutiti??

[22.09.16 08:03:29]

@adrianaglogo:

Pentru ca am fost in Ioannina anul acesta, iti raspund cu ce stiu eu.

Parcare gratuita exista undeva spre marginea orasului. Sunt cateva cu plata si in centru, trebuie sa cauti pe net sau sa intrebi eventual in statiile taxi, in general raspund cu amabilitate. Noi am avut parcare inclusa in pretul camerei, am primit un card (era de fapt o hartie cu numele hotelului si un cod), s-a insistat sa-l punem la vedere in parbriz, abia a doua zi am aflat ce important e peticul acela pentru hotelier, fiind dat de primarie si platit, nr locurilor de parcare fiind limitat la nr. camerelor. Peste tot in orasele turistice europene localnicii au alte drepturi dar fii sigur ca nu abuzeaza nici ei ca o patesc, de exemplu sambata trecuta in Veliko Tarnovo se ridicau la greu masinile bulgarilor, romanii, destul de multi in oras atunci, aveau lectia invatata.

Nu vreau sa interpretezi gresit ecoul meu dar m-am invatat sa caut cazare cu parcare incluza sau sa ma asigur ca hotelul/pensiunea ma asista in gasirea unei parcari publice platita sau gratis, nu de alta dar timpul si banii intr-o excursie conteaza mult iar in privinta parcarilor, situatia este din an in an mai complicata.

Vacante frumoase sa ai!

Cesere
[22.09.16 08:52:32]

@elviramvio: eu pe unde am fost în grecia nu am văzut decât 3 echipaje de politie în 3 ani consecutivi... 2 în Paralia Katerini (e normal acolo la ce trafic si ce turiști sunt) si 1 în sithonia.

Anul asta pustiu.

Cand mă gândesc pe unde am parcat prin Pelion si volos mă ia groaza...

Poate sunt eu norocos????

calatorul
[22.09.16 08:56:25]

@adrianaglogo: Cu parere de rau pentru neplacerile intampinate, ati scapat usor. Era sa o patesc si eu in Italia dar am avut noroc, dupa care am invatat sa las masina doar in parcarile semnalizate, nu pe marginea drumului ca la noi. In Europa de vest e mult mai rau, iti ia masina cu totul si dureaza cateva zile pana o recuperezi, am vazut cu ochii mei cum ridica macaraua masini nemtesti la Munchen si mi/au explicat gazdele cum e mecanismul.

Si imi amintesc si de bulgari, unde pe litoral, in zona turistica, ridica masinile romanilor din parcarea hotelului, in intelegere cu hotelierii si paznicii din zona. E o haiducie intreaga, la care participa si politisti, cu cat e masina mai buna cu atat risti sa nu o mai vezi deloc. Succes si alegeri inspirate!

[22.09.16 09:09:40]

@Cesere:

Asa este cu politia, crezi ca nu apare dar nu conta pe asta, m-am convins de cateva ori ca apare tocmai cand nu crezi, in Kavala de ex. am primit informatia de la un localnic ca umbla in civil cei cu supravegherea.

Noi am parcat si la politie dar ne-am asigurat ca venim inainte de ora 16 cand se termina dreptul de a parca acolo, in rest nu riscam sa nu ne doara prea mult capul umbland aiurea pe la tot felul de gradati.

[22.09.16 11:18:13]

@elviramvio: Noi eram cazati in Perama, la 6,5 km de oras. Stiam de parcarile cu plata, Gps ne-a aratat trei parcari. Insa in niciuna nu erau locuri. La ultima chiar am asteptat vreo 15 minute, sperand sa se elibereze vreun loc. Vina este a noastra, nu am observat acel indicator. Ce m-a intrigat a fost faptul ca daca se intampla vineri seara eram blocati acolo pana luni...

Cesere
[22.09.16 11:41:18]

@elviramvio: acum după concediu mă distrează anumite întâmplări dar la cald...

Am zis că voi evita Bulgaria spre Grecia, chiar dacă ocolesc prin Japonia...

Ieșim seara pe la 10 din Grecia și până în simitly spre Sofia pac blocaj... multe tiruri și un bulgar cu șapcă ne zice... "ocolirătătă i tozi automobil", adica să ne luăm după un bulgar pe varianta ocolitoare.

Bulgarul merse si il pierduram si ajunserăm în pustietate în poleto un cătun...

Întrebam pe unii la un bar... ulita za Sofia? se uitau ca la urs... mai veni si un nene cu un suv de București, domne ce facem? al draq gps nu arată nimic, dar ce sa arate acolo? Mă nene hai sa ne întoarcem draq de aci ne mănâncă bulgarii ăștia...

Va dați seama cu 2 copii, drum lung, noapte...

Dă-i si întoarce și la blocaj zic la politia... mă gospodine ești nebunătătă, unde ne-ai băgat?

El zice-scuzătătă mamaligiki, trebuia la stânga nu la dreapta... ????

Eu zic-idiotătă! si plecăm cu nenea de bucuresti după noi pe o mică scurtatura de 2-3 km si ajungem pe drumul bun.

Rasu-plansu' la bulgari.

[22.09.16 12:13:31]

@calatorul: Sa stii ca nu ne-a afectat deloc patania asta. Mai ales ca eram vinovati. Fiind doua familii, 10 E nu au contat. Toata vacanta ne amuzam pe tema asta, zicand ca daca parcam aiurea, punem nr in portbagaj sa nu mai aiba ce ne lua!!! Bineinteles ca ne uitam de doua ori daca nu e vreun semn ascins!!!

[22.09.16 13:30:37]

@Cesere:

Hai ca m-ai distrat, zau. Am patit si noi, chiar in vara asta spre Nessebar, sotul si-a propus sa vada "Bulgaria autentica", adica pe drumuri neumblate de romani, eram fara gps care oricum nu ne-ar fi fost decat de încurcat (l-am resuscitat pentru drumuri in Romania!!) si nu pot sa-ti spun cum a fost, am ras cateva saptamani dupa.

Acum daca stii un drum ocolit prin Japonia sa ajung în Parga, sufla-mi și mie, dar sa fie scurt, 24 ore ocolirea!

Vacante cat mai frumoase!

[22.09.16 13:33:26]

@adrianaglogo:

Se spune ca nunta fara cearta si inmormantare fara distractie nu are cum sa fie. Noi ce comentam acum sa ne binedispunem daca nu pataniile din vacante?

Multe vacante frumoase sa ai!

[23.09.16 10:09:05]

@Dragos: la ce benzinarie ai platit vigneta? la lukoil langa vama? mai erau si ceva benzinarii de-ale lor. sa stim si noi, sa nu-i imbogatim pe speculanti. stiu sigur ca se poate achizitiona cu cardul de la omv, langa gara, dar trebuie sa te abati din drum putin. cat despre povestea cu gps-urile, pe langa actualizarea automata, cu o zi inainte le-am dat si reactualizare manuala-garmin si scout, iar amicul meu avea igo si inca ceva, era aceeasi poveste ca anul trecut cu ocolirea prin petrich, aproape de kulata care nu aparea decat pe google. pana la urma am descarcat hartile pt. zonele offline de la google si nu am avut probleme.

Dragoș_MD
[23.09.16 10:55:07]

@marianmm: dacă te uiți pe porțiunea asta de hartă, o să vezi două benzinării: un EKO (bg) și un OMV. Ambele vând vinieta; în cazul puțin probabil că nu merge / nu au modelul dorit la EKO, treci de stop și iei de la OMV.

Eu acolo mă opresc în parcarea încăpătoare de la Kaufland și scot leva din ATM (au două bancomate: unul la Tehnopolis, altul la Kaufland). Astea-s pe drumul de Varna. Pe drumul de V. T. / Sofia - am luat de obicei de la Shell (aici). Aici nu e niciun bancomat, din păcate.

Cât despre GPS-uri... mai sus spuneam despre hărți, nu de modele de aparate. Aparatele folosesc programe de rutare (majoritatea proprietare / omonime), dar pentru a-și face treaba au nevoie de hărți. Iar acum sunt doar câțiva producători de hărți (Navteq, OpenStreet - free, Tele Atlas etc.) care le livrează. Din câte știu, doar OpenStreet au actualizări lunare - restul cam la trei luni sau mai rar. Și cum șoseaua rapidă de ocolire a Sofiei s-a dat în folosință cam prin iunie, nu-i de mirare că încă nu apare pe hărțile „serioase”.

[23.09.16 16:06:20]

@Dragos: ok, multumesc!

[23.09.16 17:20:32]

@elviramvio: Mare dreptate ai! Acum 10 ani eram proapeti posesori de GPS. Cineva a tastat Petramona in loc de Petralona si am ajuns unde i-am cerut. Apoi sotul a uitat sa scoata optiunea celui mai scurt drum si ne-a dus la pestera peste niste munti rosietic, pe care tocmai ii admirasem si studiasem cu binoclul! Am mers pe un drum bun, lat, care semana mai degraba cu o poteca. Praful era rosu si nici nu ne vedeam (eram doua masini) Dupa admonestari adresate sotului si cuvinte dulci GPS-ului, am ajuns la ceva ce semana a drum si in curand in parcarea de la pestera. Care bineinteles ca era inchisa. Nu o sa uit niciodata cum ne-am dat jos si am inceput toti sase sa radem ca nebunii. Cred ca asa ne-a crezut si un grec, care era acolo. S-a uitat ce s-a uitat la noi, s-a urcat in masina si a plecat.

Si acum radem de patania asta. Si Petralona tot nu am vazut-o!

adrianaglogo, calatorul, elviramvio, marianmm
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Katerini: