ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2016
SEP-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Insulele Eoliene - Lipari si Vulcano

Cum spuneam intr-un review anterior, Insulele Eoliene aflate in patrimoniul Mondial Unesco sunt unul dintre obiectivele principale pe care nu trebuie sa le ratezi atunci cand ai ajuns pe coasta nordica a Siciliei. Arhipelagul cuprinde 7 insule principale, toate vulcanice si toate diferite. Uneori le puteti intalni sub numele de Insulele Liparice, luandu-si numele de la cea mai mare si mai populata insula, Lipari.

Insulele Eoliene fac parte din cea mai activa falie vulcanica din Europa care tine de la Vulcanul Vezuviu din nord, de langa Napoli pana in sud la Etna, pe coasta estica a insulei. Aspectul actual al insulelor este rezultatul activitatilor vulcanice de pe aceasta falie de-a lungul unei perioade de peste 250.000 de ani; momentan arhipelagul cuprinde doi vulcani activi: Vulcano si Stromboli, cel de-al doilea fiind cel mai activ vulcan din Europa (unii spun ca din lume) el fumegand aproape constant. Aveam doua variante de excursii de o zi, Lipari+Vulcano sau Panarea+Stromboli. Am optat pentru prima datorita duratei mai reduse, chiar daca sunt convins ca o excursie noaptea la Stromboli ofera niste imagini senzationale cu vulcanul aflat intr-o eruptie constanta.

Fiind cazati la Hotelul Santa Lucia din Cefalú am gasit la receptie si unele oferte ale unei agentii partenere, avand o persoana de legatura vorbitoare de limba germana. In oras exista mai multe agentii turistice locale care au preturi mai mici, 50€ / pers fata de 60€ cat era la hotel, si se fac in zilele de Luni, Miercuri si Vineri. Preturile pentru Panarea si Stromboli erau 80€/pers si se faceau Martea si Joia.

Noi am ales ca data de plecare ziua de vineri 9.09, in zilele precedente a si plouat putin si marea parea putin agitata. Realitatea avea sa fie alta...

Ne-au luat de la Hotel la 7:30 (cu o intarziere de 30') si in vreo 15 minute eram in port. Plecarea s-a facut la ora 8:10 cu un feribot pe care incapeau vreo 75-100 de persoane, cred. Ambarcatiunea era pe doua niveluri, iar cel de sus avea o portiune acoperita complet si cealalta descoperita. Pe puntea inferioara era si un minibar si doua bai.

Noroc ca ne-am asezat din start jos, fiindca abia ce pornisem si marea era atat de agitata incat dupa maxim 5 minute se intorceau oamenii uzi leoarca de afara. Valurile erau asa de mari incat urcau pana sus pe punte, iar barca se clatina din toate incheieturile. In maxim 15 minute cred ca 25-30% dintre oameni devenisera galbeni la fata si foloseau cu folos saculetii pusi pe fiecare scaun in caz ca ti se facea rau. Drumul pana la Lipari a durat 2 ore si in majoritatea timpului cam asta s-a intamplat, oamenii de la echipaj luau sacii folositi, oferind altii noi... unele persoane au varsat chiar si de 4-5 ori. Noi am scapat doar cu teama, faptul ca am stat tot drumul cu ochii inchisi a fost de bun augur.

Lipari

Asadar, pe la 11 si cateva minute am ajuns in Portul Marina Corta din Lipari fiind anuntati ca la 14:30 vom pleca spre Vulcano. Asadar, vreo 3 ore de plimbare. Timpul asta l-am folosit explorand orasul Lipari. Am baut o cafea si am mancat o felie de pizza la un bar din port, apoi am luat-o pe strazi. Imediat ce iesi din micutul port intri in centrul vechi cu strazin in panta si case cochete, magazine si restaurante la tot pasul. Foarte animat si placut, mai ales daca revii dupa ce cohorta de turisti a parasit locul pe care vrei sa il vezi.

Am remarcat Catedrala Sf Bartolomeu, aflata langa un Castel ce adaposteste Muzeul de Arheologie al insulei. Am vizitat catedrala care e foarte frumoasa, dar la muzeu nu am intrat. Apoi am trecut printre niste ziduri vechi ale castelului si am ajuns in Piazza Municipio, piata primariei care are o vedere excelenta asupra marii. De aici se coboara niste scari si poti ajunge la nivelul marii pentru o scurta balaceala de pe niste stanci. Apa e de un albastru senzational, malurile sunt stancoase si insula plina de vegetatie, asadar elementele ideale pentru fotografii reusite.

Pe insula se gasesc, dupa cum spuneam, diferite restaurante, patiserii si magazine cu suveniruri. N-am vrut sa mancam tare mult fiindca mai aveam de calatorit cu barca in ziua respectiva si ne doream sa nu avem mari probleme, asa ca ne-am ales doar cateva suveniruri. La ora stabilita ne-am prezenzat in port pentru imbarcare la 14:15 iar la 14:30 fix am plecat spre Vulcano.

Vulcano

De data asta am avut un drum de doar 15 minute pana la cea de-a doua insula si tot vreo 3 ore pentru explorarea ei. Vulcano e o insula mai mare dar mai putin populata si animata decat Lipari. E mai salbatica, vulcanul inalt de 500m fiind plin de vegetatie pana putin mai sus de jumatate, apoi apare imaginea unui munte chel cu craterul in mijloc. Frumos, mai ales pentru cei care nu au mai avut ocazia sa vada un vulcan pana acum :).

Insula are doua localitati, Volcano Porto (care cuprinde si portul orasului) si Volcano Piano care e pe partea opusa. Pe Vulcano vin si persoane la tratament, aici existand niste bai cu sulf care fac bine persoanelor cu diferite afectiuni din mai multe domenii medicale.

Intrarea la baile de sulf costa 3€/pers, iar baile propriu zise sunt o balta rotunda cu un diametru de vreo 15m, se poate vedea din exterior lucrul asta. Mirosul de sulf este foarte intens, asa ca daca nu vrei sa intri nu prea iti face placere sa stai prin preajma. Am mers si noi in directia plajelor si aici vreau sa intru putin in amanunt fiindca exista doua plaje superbe:

- Spiaggia Bianca (Plaja alba) e din categoria plajelor "Blue Flag"

- Spiaggia si Sabbia Nera (Plaja cu nisip negru) - e impresionanta. Am stat cam o ora aici si a fost foarte placut. Nisipul este de fapt lava vulcanica intarita si maruntita de trecerea timpului. Culoarea neagra ajuta mult si la incalzirea apei, nicaieri nu am mai vazut apa de mare atat de calda ca aici, cred ca avea cam 30 de grade.

Pe plaja existau toalete, cabine de schimb si dus, vreo doua restaurante/baruri unde te poti racori la umbra. O idee excelenta pentru cine sta mai mult de 3h pe insula este urcarea pana la craterul vulcanic. Noua ne-au spus ca ar dura cam 1h30' dus-intors, dar dupa experienta cu Rocca di Cefalú care "se urca in 30' " ne cam indoiam ca ne incadram in timp, avand in vedere ca trebuie sa mai adaugam si eventualele abateri de la drum pentru poze sau pur si simplu din cauza ca nu cunosteam drumul exact.

Nu mi-a placut ca agentia nu ne-a oferit nici macar o harta a insulelor, sa vedem si noi obiectivele principale si sa ne orientam mai bine. Pana la urma insa ne-am descurcat!

Timplu a trecut repede, ne-am mai oprit la o terasa sa mancam niste Cannoli si sa bem o bere rece (prea rece) si apoi ne-am imbarcat si am plecat spre casa. La intoarcere, aceeasi problema cu marea, de data asta oamenii erau mai obisnuiti cu sentimentul si n-au mai avut atatia probleme. Cei care au mancat insa n-aveau cum sa reziste 2 ore in ritmul ala, asa ca pentru cei care se gandesc sa faca o excursie atata de lunga pe mare vin cu recomandarea sa o faca daca se poate pe stomacul gol, nu stii la ce sa te astepti de la mare care poate fi total diferita de la o zi la alta, si e pacat sa iti strici excursia din cauza asta.

In concluzie, recomand cu mare caldura insulele Lipari si Volcano. Sunt convins ca merita vizitate si celelalte, Stromboli arata frumos din departare; poate altii vor avea noroc de o mare mai lina, singurul regret al excursiei ar fi ca n-am putut face poze de pe puntea superioara. Deci, concluzionez spunand ca nici de data asta cei de la Unesco nu s-au inselat, Insulele Eoliene sunt un adevarat paradis vulcanic care e pacat sa nu il explorati, macar pe durata unei excursii de o zi asa cum am facut noi!

Trimis de giuliani in 21.09.16 12:48:43
    Validat / Publicat: 21.09.16 14:47:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 8288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Lipari - un colt linistit langa piata primariei

[21.09.16 14:47:19]

Mutat în rubrica "Descoperă Insulele Eoliene (Liparice), [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[30.06.17 19:38:09]

• SOCIALs