ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2016
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2016

Conditii exceptionale pentru familii sau cupluri, la un pret corect

Weekend-ul de mijloc de Iunie petrecut la Marina City a fost o surpriza deosebit de placuta din toate punctele de vedere.

In Februarie am rezervat o noapte aici planificand o escapada in care sa impuscam doi iepuri dintr-un foc: sa vedem si noi Balcicul, mai exact Castelul si gradinile si sa le scoatem si pe mamele noastre (mama si soacra) "la ceva frumos" :)

Fiind multi, 4 adulti si un copil de opt ani, am hotarat sa cautam un apartament cu 3 incaperi in principal din cauza de... sforait :) Astfel, frunzarind un anumit site international si cautand ceva mai de lux, mai comod, cu parcare si piscina exterioara, m-am oprit la Marina City unde mi-au atras atentia atat review-urile, cat si fotografiile, pe langa plasarea exact in fata portului de iahturi si apropierea de Castel.

Pentru noi, a fost a doua experienta la Aparthotel, prima avand-o anul trecut, in 2015, la Budapesta unde de asemenea am avut un sejur exceptional si din cauza locului de cazare.

Revenind la Marina City, am ajuns in jur de ora 11.30 si dupa ce am lasat masina in parcarea privata aflata exact pe o latura a complexului si am platit 10 leva la paznic, am purces la check-in. La apartament ne-a condus managera locatiei pentru ca era foarte complicat de ajuns, cladirea fiind foarte mare, cu mai multe corpuri interconectate unitar intre ele.

Apartamentul cu doua dormitoare, doua bai si sufragerie cu bucatarie americana a fost impecabil din toate punctele de vedere, inclusiv terasa foarte larga cu scaune, masa si cu vedere direct la mare, dar si la piscina exterioara plasata si ea direct in fata marii. De VIS!!! (vedeti imaginile atasate) Piscina are poolbar, sejloange si este deschisa non-stop. Da, se poate face baie la lumina Lunii si a litoralului :) Unde mai gasiti asa ceva!?

Totul era nou si bine intretinut, baile spatioase, curate si moderne, iar bucataria avea tot ce ti-ar trebui pentru a te gospodari singur o zi doua, hai trei, dar sa fim seriosi: cine sta atata in Balcic?

Singurul lucru neplacut a fost micul-dejun, care se plateste separat de cazare si pe care sincer nu ar fi trebuit sa-l luam direct de la ei. Acesta se serveste la o terasa cu vedere superba din imediata apropiere apartinand de alt hotel, insa acolo, ospatarul ne-a oferit doar omleta si o bautura la alegere. Ulterior, plangandu-ne de acest aspect la managera locatiei noastre, aceasta ne-a spus ca trebuia sa ne ofere meniu pentru a alege ce mancam si bem dimineata. Deci, atentie la ce si cum vorbiti. Daca stiam ca avem toate conditiile in apartament, ne-am fi adus de acasa un mic-dejun indestulator si nici nu am mai fi dat bani :) Dar, de, comoditatea...

Chiar daca am avut foarte mare noroc cu amplasamentul apartamentului nostru, as recomanda total locatia pentru o relaxare de un weekend. Despre Castel si gradini nu are rost sa vorbesc aici, facand-o alti colegi de forum. Evident ca sunt putine apartamente care sa aiba vederea pe care am avut-o noi, dar poate cu rezervare din timp reusiti si voi sa va bucurati in asemenea masura de imaginea de Paradis avuta de noi.

Piscina in Balcic este un MUST, pentru ca nu au plaje. Singura plaja care totusi exista este un cosmar, atat ca aglomeratie si mizerie, cat si ca peisaj... industrial, incat nu se pune ca ar fi.

PS: a doua zi, la pranz, inainte de plecare, am facut o plimbare prin asa-zisul orasel, care e de fapt o mizerie :(si am nimerit... dupa miros, in capatul de sus unde incepe faleza si promenada, chiar la plaja mare, la un bufet "cherhana" de guvizi. O "bomba" de -1*, dar unde era plin de familii de localnici (lucru bun) unde nu se prepara nimic altceva decat guvizi proaspeti. La tejghea, un bulgar batran lua comenzi si le pasa in spate la alti doi bulgari in varsta care prajeau la foc continuu deliciul Marii Negre. M-am inteles cu el in limba universala a gesturilor, dupa care am avut partea de cea mai tare experienta autentica de mancat guvizi la bodega, pe malul marii, cu barcile pescarilor la doar 3 metri de noi, intr-o atmosfera naturala :) plina si de omniprezentele pisici miloage. 4 portii zdravene de peste proaspat prajit, cu paine, impreuna cu 3 beri si 2 sucuri, egal 4 beri si un suc cu o seara inainte pe una dintre numeroasele terase elegante din fata locului de cazare :)

LE: pe masa era sticluta de helas :)

Trimis de georgetoader in 20.09.16 08:59:45
Validat / Publicat: 20.09.16 09:33:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgetoader); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Din gradinile Castelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.57 EUR pe cameră

[20.09.16 09:33:47]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[20.09.16 10:32:03]

@georgetoader: Foarte frumos locul si as pleca chiar acum acolo. Merita retinut. Cat despre afirmatia "Despre Castel si gradini nu are rost sa vorbesc aici, facand-o alti colegi de forum", te contrazic, fiecare povesteste in felul lui. Astfel incat avand in vedere ca oricum nu puteai amesteca cazarea si castelul astept un alt articol in care sa povestesti despre castel. Fiecare vede lucrurile in felul lui asa ca asteptam si povestile tale.

Felicitari, votat cu placere.

[20.09.16 12:28:27]

@webmasterX: Nu e bine deloc Locatia este exact unde o da Google si anume putin mai la stanga, in fata portului de iahturi. Google marcheaza cu un patratel in dreptul caruia chiar scrie ApartHotel Marina City, langa Hotel Mistral.

Promit sa scriu despre cazarea din Budapesta

[20.09.16 12:32:17]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri.

Din pacate, de cele mai multe ori mi se aplica zicala: cand am chef nu am timp, cand am timp, nu am chef

Pe AFA ma rezum totusi la recenzii de cazari. Dar cine stie!?

[20.09.16 14:34:30]

@georgetoader: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[20.09.16 14:37:44]

@webmaster26: Eu zic asa: 43°24'19.7"N 28°09'38.9"E - ulitsa "Geo Milev" 4190

Balchik, Bulgaria. Acum imi dau seama ca si pe harta afisata de voi imi apar de fapt toate stelutele puse de mine si doar eu le vad, nu si voi

Acum, folosind vizualizarea Satelit, in locul mentionat de mine mai sus se va vedea o piscina ovoidala si un restaurant El Simpatico. E, acel restaurant este sub piscina complexului. Tot ce e in jurul piscinei apartine de Marina City. Exact la intrarea pe pontonul din portul de iahturi. Sunt patru cladiri alaturate si undeva in mijlocul lor Google da un bancomat ATM United Bulgarian Bank / ATM United Bulgarian Bank. Alea patru cladiri sunt Marina City. Daca imi dai o adresa de mail iti pot trimite un printscreen eventual. Bafta

georgetoader, mishu