ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2016
    DIN: paris
    ÎNSCRIS: 26.08.16
    SEP-2016

Bine spre foarte bine

Incep cu o precizare foarte importanta - am fost fix in perioada bairamului de 5 zile (Kurban Bayram) cand hotelurile sunt pline de musulmani care pot transforma si cel mai luxos hotel in cocina.

Va recomand ca inainte de a va programa o vacanta in Turcia sa cautati perioada bairamului si sa o evitati cu orice pret.

In prima zi hotelul era ocupat cam 50% si totul era ca in paradis, absolut perfect. Din ziua 2 au venit arabii (turci, israelieni si palestinieni) fata de care rusii erau super manierati si educati. Totusi hotelul a facut fata destul de bine invaziei acestora desi s-au vazut scaderi clare in calitatea serviciilor.

Hotelul este nou si arata ca atare : mobiler si decoratiuni interioare in stare impecabila alese cu suficient bun gust si eleganta, prosoape pufoase noi atat in camere cat si pentru plaja, restaurant foarte mare cu terasa asemenea, o piscina mare si una mai mica "adults only" la etaj, baruri mari cu foarte multe mese si scaune atat pe plaja cat si la piscina si lobby, vegetatie suprinzator de abundenta pentru un hotel nou, mancare buna, 6 lifturi frumoase lustruite in fiecare dimineata, curatenia destul de buna avand in vedere perioada bairamului.

Cateva bauturi de import : J&B, Red Label, Chivas 12, Jim Beam, Havana Rum, Captain Morgan, Smirnoff, Napoleon + Yeni Raki si Tekirdag.

Inghetata Cornetto, Magnum si altele de la Algida (ambalate individual) ziua la piscina si la cupa seara la cina. Ayranul este de asemenea ambalat in pahare din plastic sigilate.

Peste, pui, vita pregatite sub diverse forme, cateodata cateva fructe mare (raci si crabi fara creveti si scoici), diferite tipuri de branzeturi si cascaval, multe feluri de salate si muraturi, multe tipuri de prajituri (fantana de ciocolata cateodata), fructe suficiente (ananas, pepene rosi si galben, prune, mere, pere, banane, portocale).

Cea mai nereusita plaja pe care am vazut-o, plina de pietre si apa tulbure, parca murdara, maro... si o tentativa de ponton de 2-3 metri. Aici chiar au o problema si ar trebui sa investeasca intr-un ponton decent.

Am avut ocazia sa vad cateva lucruri "nemaivazute" pana acum: un singur barbat in slip la piscina/plaja (restul in pantaloni mai scurti sau mai lungi si chiar tricouri), nimeni care sa foloseasca dusurile, foarte putini sa foloseasca toaletele de la plaja/piscina, arabi care lasau pe o masa munti de mancare pe care eu nu o consum intr-un intreg sejur, arabi care au luat direct platoul cu prajituri si l-au pus la ei pe masa, nicio gaura de scurgere in zona piscinei (toata apa era drenata la plante).

Pont - cafeaua la automate e proasta peste tot si in loc de cappuccino curge ness. Exista insa un espressor undeva in zona restaurantelor a la carte care face o cafea mai decenta.

Concluzie - este un hotel bun cu mai multe plusuri decat minusuri, dar nu poate fi numit de lux si nu merita un pret "de lux". Comparand cu celelalte doua la care am fost in aceeasi zona anul acesta pot spune ca este putin sub Granada si mult peste Crystal Waterworld la calitatea serviciilor.

Trimis de adycex6* in 19.09.16 22:48:52
    Validat / Publicat: 20.09.16 08:23:54
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adycex6*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [19.09.16 23:32:56] »

@adycex6: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster [20.09.16 08:21:50] »

A', d'nu ricky, în versiunea de toamnă... :

Vorba aia - să fie primit :-)

adycex6* [20.09.16 13:07:47] »

@webmaster: Interesul pe care il manifestati fata de persoana mea nu poate decat sa ma bucure. Un fan in plus - "sa fie primit" Urmariti in continuare postarile mele cu acelasi interes si nu veti avea decat de castigat ...nu numai impresii si recomandari turistice de calitate , dar si elemente de vocabular, expresii, neologisme, gramatica, glume bune, ironii fine (insesizabile pentru unii slab pregatiti - gen cea cu homofobia) etc.

jerrydan [15.06.18 11:26:06] »

@adycex6: Bună ziua. În august vom merge la acest hotel 8 familii după ce ne au dat overbooking de la aquassis deluxe din didim, scriu cu litere mici denumirea deoarece sunt foarte dezamăgit în urma overbookingului,

am dori câteva sugestii, există bar pe plajă? , deși nu cred, la cum ați catalogat-o, şi Cum se vede din poze, distanța de la piscine sau barul de la piscine la plajă e mare? , berea la baruri este Bună, la sticlă sau pahar de plastic? ,

ce se poate vizita în apropiere? ,

noi mergem cu auto personale, apropo parcarea este mare? ,

de fripturi nu ați spus nimic, deci se fac sau nu prea?

Dacă ne mai puteți da câteva sugestii sunt bine venite. Mulțumesc.

tripyy [26.06.18 23:04:48] »

@jerrydan:

Incerc sa-ti răspund eu, proaspăt întorși de la acest hotel, până când voi scrie un review.

Exista bar si la plajă iar in jurul prânzului se poate si mânca, mai mult ceva din categoria fast food. Noi am zis pas si ne duceam la prânz la restaurantul principal dar ci e vrea sa rămână la plaja poata sa mănânce tot acolo. Berea este draft, singura bere "ambalată" este cea din camera din minibar. In fiecare zi se oferă 2 cutii de Efes.

Accesul la plaja este rapid si se face printr-un tunel subteran.

Un alt bar exista in zona pisicinei exterioare, daca te uiti pe poze este chiar in acel turnuleț, cum mergi pe pod, cel care imita Kiz kulesi.

Barul din lobby este deschis non stop.

Fripturi se fac, am mâncat carne de vită pregatita super bine. Singura problema este coada la care trebuie să stai.

In apropiere sunt câteva bazare, cel mai apropiat este cam la 5-10 minute depinde cat mergi de repede... acolo găsești tot felul de chestii de îmbrăcat, încălțăminte, suveniruri chiar si farmacie... Noi am luat o excursie de la o agenție din acel bazar.

In hotel este coafor, un fel de mini market, magazin de piele si de bijuterii.

Parcarea nu este foarte mare din punctul meu de vedere raportat la capacitatea hotelului (592camere), dar poate ca mai au si in subteran..nu stiu sigur, nu am dat importanta prea mare deoarece noi am fost cu avionul. Sigur insa se poate parca si pe strada, e o strada suficient de lată, într-adevăr nu este păzită ca cea de lângă hotel, dar chiar am numărat patru mașini cu numere românești care erau parcate pe strada. Restul erau turcești. Nu stiu insa daca erau de la Haydarpasha sau de la hotelul alăturat. A nu se înțelege că românii sunt excluși din parcare hotelului, am văzut si acolo masini cu numere românești.

adycex6*, jerrydan, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂHaydarpasha Palace Hotel [Turkler]: