ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2016
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
SEP-2016

Cai verzi pe pereți - Old Times Cafe

Uite că s-a făcut duminică, iar cafenele și terasele din Beiuș sunt pline... (și nu pot să zic că ducem lipsă de așa ceva). Le voi prezenta pe rând, în timp, propunându-mi o oră de răsfăț săptămânal, de fiecare dată în altă locație, așa ca să nu supăr pe nimeni și nici să fac reclamă.

Pentru cei din zonă nu e nimic nou că unele străzi din Beiuș sunt în proces de reabilitare, așa că terminarea de asfaltat a străzii Ep. Mihail Pavel (mai ales faptul că am scăpat de praf) m-a determinat să aleg Old Times Cafe pentru un desert de duminică.

Unde e? Din drumul principal (eternul DN76 - sensul dinspre Oradea), se ia pe o străduță la dreapta, peste drum de Penny Market. Se ia pe jos, pentru că strada e cu sens unic (dar invers, deci acces interzis cu mașina). Mașina se poate lăsa în parcare la Penny, Unicarm sau chiar pe marginea drumului, lucru care se practică în mod curent.

La 15 m de colțul străzii, la subsol, se află locul unde ,,descoperi aroma trecutului și îți încânți sufletul cu bucăți de istorie, în abur de cafea, într-o carte bună și în ambianță plăcută", așa cum e descris localul pe un site de socializare.

La așa descriere, iată provocarea! Intrând și petrecând câtva timp acolo, îți dai seama că nu e departe de adevăr. Așa că, haideți cu mine virtual, poză cu poză, încăpere cu încăpere... Am avut norocul să fie puțină lume (vreo 4 mese, dar suficient ca persoanele respective să mă privească suspicios), așa că am reușit să surprind mai multe aspecte, chiar dacă a trebuit să decupez câteva fotografii.

De la intrare te întâmpină o aromă proaspătă de cafea și poți să pierzi câteva secunde privind cutiile cu ceai de la bar. În stânga sunt patru săli micuțe (sau una compartimentată în 4) cu mese joase, băncuțe și scaune din butoaie mici. Două biblioteci îți pun la dispoziție cărți din literatura autohtonă sau universală, pe care le poți frunzări stând la o cafea, sau în cazul în care subiectul te-a captivat, poți să le iei acasă pentru un timp. Condiția este să le aduci înapoi, dar nu există constrângeri, totul se bazează pe bunul simț al oamenilor că le vor returna.

De la bar înainte este sala de luat masa, continuată cu o terasă închisă. Interesant este modul de decorare, chiar te duce gândul la ,,old times", în încăperi tronând antichități...

Dacă vreodată cineva te-a apostrofat că visezi la cai verzi pe pereți sau că umbli după potcoave de cai morți, trebuie să ieși pe terasă, să-ți faci un selfie aici și îi demonstrezi că nimic nu este imposibil.

Toaleta este foarte mică, dar curată, dotată cu săpun lichid și... cremă de mâini (e prima dată când văd așa ceva la un local).

Lângă bar am zărit un tron (?), un scaun înalt și vechi unde copiii adoră să se cațere, ca să fie împărați pentru câteva minute.

Nicăieri în local nu se fumează, am înțeles că nu s-a fumat nici înainte de intrarea în vigoare a legii...

Mâncarea este interesantă, bazată în general pe produse proaspete (am întrebat de un anumit produs și am înțeles că nu a fost ingredientul principal în piață). Este și mâncare la modă, de tip fast-food (crispy cu cartofi pai), pizza sau spaghetti, dar și tradițională (mămăligă sau cartofi copți).

Noi - trei doamne - am luat brownie cu înghețață, așa să avem grijă de siluetă. Bună negresa, făcută la ei, iar aroma fructelor de pădure din înghețată a învăluit-o perfect.

Selectând fotografiile, am dat peste paginile din meniu și mi s-a făcut poftă... dar de lucruri serioase..., nu de desert.

Trimis de Cdia in 19.09.16 19:36:55
Validat / Publicat: 19.09.16 20:54:28

VIZUALIZĂRI: 3024 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 O șuetă...

[20.09.16 08:39:35]

@Cdia: Imi fac mea culpa si spun ca nu ma asteptam sa aveti acolo asa un loc frumos care ar face cinste oricarui oras din lume.

In mod sigur daca pasii ma vor purta prin Beius acesta va fi un loc de popas. In fine o sa mai vad in functie de ce o sa mai postezi cate zile va trebui sa ma cazez daca si urmatoarele locatii vor fi ca aceasta.

Minunat totul iar produsele par deosebite.

Felicitari, votat cu mare placere.

CdiaAUTOR REVIEW
[20.09.16 08:50:46]

@mishu: Pe noi drumurile ne omoară, se tot repară și nu se mai termină - din 2007. Sperăm că în 2017 să avem și noi drumuri ok, că locuri sunt frumoase.

Cdia, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Beiuş-Meziad? :