ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2016
DIN: Covasna
ÎNSCRIS: 19.09.16
SEP-2016

Kyrenia

Buna tuturor. Sunt nou aici dar tin sa va fac cunoscute cateva lucruri referitoare la experienta mea in Kyrenia/Cipru de Nord. Am citit depre acesta zona si sincer, ma bucur ca am fost acolo.

Am stat la VUNI PALACE 5*. Cazare ok, masa ok.

Se construieste foarte mult in zona, se pare ca sunt multi investitori. Cazinouri peste cazinouri... probabil si oameni cu bani.

In resort totul frumos, in afara dezastru... saracie, mizerie in cele mai multe locuri... dar masini Mercedes si BMW la greu... cei mai saraci se plimba cu masini japoneze... ce e drept am vazut cateva Renault 12 din anii '70. Probabil le conduc cei de-o varsta cu bunicul...

Experienta neplacuta a fost cu firma partenera a agentiei prin care am mers acolo. Trebuiau sa ne ia de la aeroport... am dat ture ca ventilatorul sa-i gasesc... in loc de numele agentiei era trecut prenumele prietenei mele... bun si asa!!! Apoi a trebuit sa recuperam inca 3 turisti care mergeau in aceiasi directie cu noi... rezolvat intrun tarziu.

Drumul spre Kyrenia din Larnaka a fost frumos, un sofer foarte bun, autostrazi bune, granita din Nicosia - aici am mers doar cu buletinele - apoi mai departe.

Conform celor spuse de agentia noastra de turism partenerii lor care ne-au preluat trebuia sa ne faca oferte de excursii apoi a 2-3 zi de sejur urma sa ne intalnim sa stabilim unde mergem... neam veac... nimeni nimic. I-am cautat eu la telefon si intrun tarziu am dat de ei. Am stabilit o intanire - era deja a 3-a zi de sejur. In dimineata intalnirii am vazut un autocar cu numele agentiei cu pricina luand turisti din hotelul nostru... mi-a crescut tensiunea instant. Am inteles ca daca esti englez, slovac, turc sau altceva - in afara de roman - esti ,,vazut ''altfel. E posibil sa gresesc si-mi cer scuze, dar dupa ce agentia de aici le-a ridicat osanale ca fac si dreg pentru noi, ei vax. Poate e din cauza ca era sarbatoare la ei... =. ca si noi am mancat tot la doua zile miel. dar a fost extrem de bun... ca toata mancarea de altfel. =... kurban bayram... sa fie sanatosi toti.

Apropo, cei care doriti excursii mergeti in port langa bazar... excursiile sunt 20 euro de persoana cu iahturi cu panze, o minunatie, asta include plimbarea, baie unde vrei, pranz, si fresh de fructe de la 11,00-16,30.

La terminarea sejurului la intoarcere alt sofer, mai bun ca primul - gen Schumaher. Doar ca nu ne-a dus catre Nicosia ci catre Famagusta. Cand l-am intrebat de ce-a gresit drumul - era un drum prin munte - ne-a explicat dupa gluma ca am GPS-ul stricat ca la vama prin care am venit se sta 2-3 ore... din cauza kurban bayram-ului lor...

So, drumuri de tara, sofer bun calatorie placuta, ca am avut ce vedea... Ardei crescand in praf si nisip, si nici o urma de vreun rau cat am umblat. Cateva oi, oameni stand la crasma ca la noi, apus de soare frumos, si gata de revenirea in tara.

Cam asta a fost experienta neplacuta [***] din cipru.[***]

Trimis de sorinilie68 in 19.09.16 17:58:27
Validat / Publicat: 19.09.16 20:49:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 2929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorinilie68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Rasarit in Kyrenia...

[19.09.16 20:49:42]

@sorinilie68: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am stat la VUNI PALACE 5*. Cazare ok, masa ok.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

camishor
[25.09.16 19:14:53]

Buna!

A fost foarte cald la final de iulie? Eu as vrea sa merg in 13 august, dar am o dilema legat de temperaturi...

Multumesc!

sorinilie68AUTOR REVIEW
[26.09.16 15:58:53]

@camishor: Buna, eu am fost acum in septembrie si a fost 33-38 grade; din cate stiu septembrie si iunie sunt ok... temperaturi asemanatoare. Iulie este 35-38 si noaptea 25. Poate te ajuta asta...

http://hikersbay.com/climate/july/republiccyprus/kyrenia? lang=ro

camishor