ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2016
ÎNSCRIS: 15.08.16
SEP-2016

Ultimul week-end de vara in Mamaia 17-18 septembrie 2016

Fiind astazi 19 septembrie o zi atat de ploiasa si urata, afara, m-am gandit sa va povestesc cum a fost ultimul week-end de vara pe Riviera Romaneasca, la Mamaia.

A fost ultimul week-end cu 30 grade afara si 25 de grade in apa.

Am vrut sa plec cat mai de dimineata sambata 17.09.2016, ca sa fiu prima pe plaja si ca sa pot sa imi intind cearsaful fara sa fiu alungata de cei care “administreaza” plajele din Mamaia. Eu sunt mai clasica si nu imi iau niciodata sezlong cand merg la mare in Romania, imi place sa stau pe nisipul cald si afanat, imi place sa simt briza marii de pe nisip. Cum planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ, din pacate am ratat primul tren si am plecat cu cel de la 09:30 si am ajuns in Constanta abia pe la 12:00. Spre surprinderea mea nu erau foarte multi turisti, sambata in mijlocul zilei, asa cum m-as fi asteptat pentru o vreme atat de frumoasa... probabil pentru ca se terminase sezonul estival? Nu neaparat!

In primul rand foarte multe hoteluri erau deja inchise... vazusem asta si pe booking, pentru ca nu mai puteai face rezervari la anumite hoteluri... Si aici vine intrebarea: Mai exista programul acela faimos promovat in media de tot felul de asociatii si hoteluri, avand in vedere ca foarte multe hoteluri s-au inchis dupa 12 septembrie?

In al doilea rand foarte multe terase si cluburi s-au inchis, lasand in urma lor multa mizerie pe plaja si ocupand plaja cu resturile de materiale de constructie de la terasele demolate, sezlonguri parasite pe plaja etc. Administratia Bazinala de Apa Dobrogea Litoral ce administreaza? Nu ar trebui sa sanctioneze acesti agenti comerciali indisciplinati care efectiv distrug peisajul superb pe care il ofera Marea Neagra?

In al treilea rand, seara, nu gaseai loc la restaurant, deoarece mai erau deschise foarte putine. Oamenii stateau la coada la intrarea in restaunrat daca va vine sa credeti. Ca sa nu mai spun ca am reusit sa mananc 3 feluri de mancare la un restaurant in 3 ore... ospatarii erau depasiti de numarul mare de turisti seara, fiind putine restaurante deschise.

In rest atmosfera de pe plajele noastre a ramas aceeasi ca si in timpul verii: nu au disparut vanzatorii ambulanti, baietii rai se dadeau cu skijet-ul foarte aproape de zona in care inotau turistii, semintele si tigarile erau aruncate in nisip, dusurilor de pe plajele publice lipseau cu desavarsire, cosurile de gunoi de pe plaje lipseau, de asemenea.

Cele doua parti bune au fost ca nu a trebuit sa ma obosesc sa gasesc un loc liber pe plaja, pentru ca erau suficiente locuri si vreamea a fost foarte frumoasa. Din pacate ne-am obisnuit sa ne bucuram de litoralul romanesc doar daca este vreme frumoasa, altfel nu ai ce sa faci la mare... aici mai avem de invatat de la greci si bulgari. Nu am auzit de excursii sau tururi in jurul Constantei, Dobrogei, Deltei Dunarii sau daca sunt poate ca nu sunt organizate asa cum trebuie si nu reusesc sa isi faca reclama necesara incat sa atraga turistii. Chiar si hotelierii romani ar trebui sa mai faca putin schimb de experienta cu hotelierii din Bulgaria si sa invete cum sa conduca un hotel, cum sa-l intretina si chiar sa-l dezvolte incat sa ofere cat mai multe facilitati turistilor.

Cazarea am avut-o la hotel Astoria, aproape de Mamaia Nord. Am ales acest hotel pentru camera destul de spatioasa si amplasarea intr-o zona aproape de plaja si centrul statiunii Mamaia.

In concluzie a fost un week-end frumos, cu vreme perfecta pentru mers la mare, m-am bucurat ca Marea Neagra a fost foarte primitoare si am reusit sa ma simt bine pe nisipul fin de pe litoralul nostru, ignorand celelalte parti mai putin placute.

Trimis de Alexa_77 in 19.09.16 14:59:31
Validat / Publicat: 19.09.16 19:03:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: VALEA PRAHOVEI, SOVATA, CHEILE GRADISTEI, BUCOVINA

VIZUALIZĂRI: 2345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa_77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Ultimul soare de vara a rasarit pe 18 septembrie 2016

webmaster26 [19.09.16 15:34:21] »

@Alexa_77: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cazarea am avut-o la hotel Astoria, aproape de Mamaia Nord

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Alexa_77 [19.09.16 15:40:37] »

@webmaster26: Multumesc mult pentru primire!

Ma bucur foarte mult ca exista acest forum in care ne putem impartasi impresiile si putem afla foarte multe detalii despre locurile pe care le putem vizita si ce hoteluri sa alegem oriunde mergem in tara sau afara.

Succes si voua cu acest proiect!

tata123 🔱 [19.09.16 20:26:29] »

@Alexa_77: Bine ai venit pe AmFostAcolo! Ce coincidență: am postat amândoi articole despre starea stațiunii Mamaia la sfârșit de sezon estival. O situație care nu e prea roz. Deși mai existau turiști dornici de a se relaxa la malul mării patronii au considerat închis sezonul. Vremea excelentă a adus însă plăcerea unei băi de soare, a unei băi în aple Mării Negre și a unei mângâieri ușoare a nisipului.

Am observat câteva anunțuri lipite prin stațiune despre vizite organizate în Dobrogea și Delta Dunării. Există și câteva agenții care organizează tururi de o zi la Cetatea Histria, Cetatea și Monumentul de la Adamclisi, Mănăstirea Sf. Andrei, Enisala, degustări la Crama Murfatlar și reconstituirea unei nunți dobrogene tradiționale la un local. Nu ar strica însă mai multă promovare.

Alexa_77 [19.09.16 21:38:41] »

@tata123: Mi-am dorit foarte mult sa mai vad inca o data in acest an Marea Neagra si nu am rezistat tentatiei... Sunt o persoana indragostita de mare, plus ca am foarte multe amintiri frumoase de pe litoralul nostru. Nu mi-a părut rau ca am mers chiar daca atmosfera din statiune era ca dupa un tsunami.

Avem o tara atât de frumoasă, niște locuri atât de minunate pacat ca nu stim sa le intretinem asa cum trebuie, pacat ca nu suntem mai atenti atat ca turisti cat si ca agenti comerciali fie ei hotelieri, proprietari de restaurante, agentii de turism sau administratii publice locale.

Sa speram ca ne vom schimba cu totii in bine incepand cu anul viitor.

Jimmy15 [01.06.17 23:04:54] »

CAZARE MAMAIA

Frate esti nebun??? Am vrut sa-mi fac rezervare la mamaia in iulie, 10 - 17.07.2017 dar am zis ca nu vad bine!!! Cum adica 9635 lei la un hotel de 5*, in nordul statiunii??? Aoleu, dementa preturilor, bahhh!!! Pai in antalya la "hotelul ramada plaza " la 5*, in aceeasi perioada costa 4223 lei cu demipensiune. Asa da pe booking. Com. Va puteti convingeti singuri. Pai, mergem in antalya, fratica!!! Cum, la romanica sa achit 10000 lei si sa-mi duduie cluburile la cap pana la 6 dimineata??? Asa nu-mi incarc bateriile, le distrug de tot!!!

Azi la inceput de minivacanta de rusalii stirile false de la tv ziceau ca in mamaia nu mai gasesti cazare ca e full dar cand arunci ochii pe plaja vezi cativa oameni, cupluri in general, rasfirati iar pe net gasesti cazare unde vrei la orice hotel, ca la cat de mari sunt tarifele lumea nu e atat de proasta sa vire bani in buzunarele patronilor de hoteluri. Apropo, astia cu hotelurile ii platesc p'aia cu televiziunile sa dea stiri din'astea, cum ca nu mai poti inchiria nicio camera, cand de fapt bate vantul prin hoteluri?

Eu zis sa faceti preturile pe 7 zile la hotel cat o costa o garsoniera, bahhhhh! Atunci sa vedeti cata lume vine la voi! Uite d'aia pleaca astia p'afara bahhhh, ca vreti sa va umpleti gusile in doua luni pentru un an si sa luati pielea de pe oameni cu cazarea voastra.

Alexa_77, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: