ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2016
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
SEP-2016

Boutique Hotel Tsarevets, Veliko Târnovo

Cu ceva timp în urmă soțul meu a propus o ieșire cu prieteni în Bulgaria, așa că am început să caut o cazare pentru două familii, în zona istorică și, cel mai important, să asigure parcare, știut fiind că Veliko Târnovo este renumit pentru ridicarea mașinilor parcate ilegal (legat de acest fapt, sâmbătă platformele de ridicat mașini transportau la greu auto cu numere de Bulgaria!). Inițial am dorit să ne cazăm la aceeași pensiune unde am stat și în alte vizite și despre care am scris aici dar anul acesta, surpriză, doreau plata prin transfer bancar a întregii sume și chiar în maxim două zile, fapt ce nu mi-a convenit. Am găsit pe booking.com ceea ce căutam, adică Boutique Hotel Tsarevets, pe strada Chitalishtna, nr. 23, aproape de poarta cetății, cu vedere spre dealul Sveta Gora. Are parcare proprie destul de bună pentru numărul de camere și este peste drum de ușa hotelului, strada nefiind cu trafic intens, este supravegheată video și este gratis.

Când am făcut rezervarea, am căutat două camere identice așa că am luat două duble, prețul real pentru o cameră pe 2 nopți este 102 € dar beneficiind de reducerea de 10 % oferită de faptul că sunt client mai vechi booking.com, am plătit 91,80 €, desigur în moneda lor, 179,56 leva pe chitanța pe care am primit-o pe loc, fără să o cer. În confirmarea rezervării am fost înștiințată că-mi vor preautoriza cardul și eventual bloca contravaloarea primei nopți, fapt ce s-a și întâmplat dar tot ei, fără să intervin cu ceva, mi-au deblocat suma a doua zi după blocare. Prietenii s-au răzgândit așa că am renunțat la una din camere, în intervalul de timp permis, deci fără costuri suplimentare.

Nu lipsit de importanță, cele trei recepționere cu care am interacționat, vorbeau bine și foarte bine engleza. Cea pe care am întâlnit-o la check-in, foarte simpatică și frumușică foc (a avut ceva de furcă cu multele mele prenume de pe c. i.) ne-a dat lista cu cele trei restaurante unde, dacă prezinți cardul camerei, obții o reducere a notei de plată: Green / 10%, Ivan Asen 15 % și Shtastliveca 10 %; noi am fost de două ori la Ivan Asen căci Shtastliveca era foarte aglomerat - coada era pe trotuar în așteptarea eliberării meselor, la Green părea ceva mai slăbuță servirea iar la Ivan Asen, excelent, voi scrie separat.

Recepția hotelului este potrivit de mare, curată și luminoasă, are câteva mese unde dimineață se servește micul dejun, la noi inclus în prețul camerei.

Pe mijloc este scara curată îmbrăcată în gresie gălbuie, cu balustradă lucrată în fier și mult lemn, puțin antichizat, clădirea fiind de fapt ridicată în 1891.

La etajul 1 este un loc de socializare prevăzut cu canapea, fotolii plăcute, două birouri și priză pentru internet prin cablu.

Palierele sunt îmbrăcate în mochetă foarte bine întreținută și care atenuează zgomotul făcut de turiști.

Camera în care am stat este la etajul 2- la ei este cumva mai aparte numerotarea și a fost etaj 3 - destul de spațioasă pentru două persoane care au venit să umble prin afara hotelului.

Imediat ce intri este pe peretele băii o oglindă mare iar pe partea opusă un dulap de haine unde am găsit pături suplimentare, o pernă, umerașe, perie de haine și seif cu cheie.

Patul este mare, suficient de lat și lung încât se poate dormi bine dacă este și un copil mai mic. Saltea bună și curată, lenjerie albă curată, pilote bune, asemeni și cele trei perne mari de pe pat. Tot în cameră este biroul pe care se află televizorul - programe bulgărești destul de variate - mapa de informare, două pahare, telefonul și un pix cu o foaie pe care să acorzi note hotelului și serviciilor. Încadrat în birou este minibarul, destul de bunișor, cu lista prețurilor la vedere. În spatele biroului se află un coș de gunoi cu capac. De o parte și alta a patului sunt noptierele fixate în tăblia de lemn, pe ele două veioze funcționale; în cameră există și un lampadar ce ocupă ceva spațiu dar care dă o lumină plăcută și este încă o oglindă mare. Pe podea este mochetă sintetică foarte curată.

Peretele exterior al camerei are un brâu de înălțimea unui scaun, loc unde poți sta sau poți depozita ceva și pe care se află și sistemul de aer condiționat, mai aparte dar care ne-a fost foarte util la răcirea vinului, sucului și strugurilor ce nu aveau loc în minibarul prea "mini".

Tot în cameră este și un suport pentru valiză și un cuier.

Baia este suficient de mare având în vedere că nu are cabină de duș, doar o perdea ce este destul de mică totuși, pentru mine acesta a fost singurul inconvenient. Chiuveta și oglinda curate, pe chiuvetă două săpunele și patru sticluțe cu gel de duș și șampon, nu excelau. Prosoape șase la număr, trei albe și trei roșii, curate iar în spatele chiuvetei atârna o hârtie parfumată; uscătorul de păr bun și funcțional iar deasupra ușii de la baie, o priză cu protecție. Apă caldă tot timpul. Fiind etajul ultim, de fapt mansarda, geamul este ceva mai mic decât cele de la et. 1 dar avea draperie bine aranjată să putem împiedica soarele puternic să ne deranjeze.

La capătul holului micuț de la acest etaj, o ușă ducea pe terasa unde se află o masă cu scaune și balansoar, loc permis și pentru fumat. Un alt loc unde se putea fuma sau bea o cafea este lângă clădire, o terasă micuță cu câteva mese, foarte curată.

Micul dejun servit în holul hotelului în sistem bufet, nu impresionează dar are suficiente feluri și este aprovizionat constant pe parcursul celor 2.30 ore alocate acestei mese, apoi totul este readus la forma barului ce funcționează, ca și recepția, 24 de ore. Mi-au plăcut în mod deosebit clătitele cu gem foarte bun. Cafea nu am gustat iar sucul nu m-a atras văzând ce au alții în pahare.

Sâmbătă dimineață când am coborât, recepționera m-a întrebat dacă totul e o. k. și dacă dorim să ne facă curat camerista sau să schimbe prosoapele, eventual cearșafuri. Nu era cazul, însă gestul mi-a plăcut, căci întrebarea se punea tuturor celor ce coborau la masă sau plecau la plimbare.

Wi-fi foarte bun, gratuit.

Eu am plătit cash dar se poate plăti cu câteva tipuri de carduri specificate pe pagina hotelului. Atât la plata cazării cât și la plata consumației din minibar, dau restul la ban mărunt chiar dacă-l refuzi, rămâne pe blat până la plecarea clientului. De asemeni se oferă servicii de schimb valutar și, la cerere, se poate aduce mâncare la cameră de la restaurantele cu care colaborează hotelul.

Camera, hotelul în general și parcarea au corespuns întru totul cu prezentarea de pe booking.com. Este un loc pe care-l recomand pentru tranzit dar și pentru o ședere de câteva nopți. Este ușor de găsit chiar și fără gps, totuși dacă vreți să ajungeți fără a trece prin zona aglomerată a orașului, este necesară folosirea acestuia. Din 10 camere câte are locația, șase au fost ocupate de români în cele două nopți petrecute de noi acolo.

Poate nu lipsit de importanță, clădirea din dreapta hotelului, a fost demolată de curând și vineri se instala un mic șantier pentru construcția uneia noi. Pentru un sfârșit de săptămână nu cred că este deranjant dar în zilele lucrătoare sigur este mai multă gălăgie pe timpul iernii.

Trimis de elviramvio in 19.09.16 12:41:05
Validat / Publicat: 19.09.16 15:24:08

VIZUALIZĂRI: 2857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Terasa de langa intrarea in hotel.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.90 EUR pe cameră

[19.09.16 13:13:27]

@elviramvio: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

elviramvioAUTOR REVIEW
    [19.09.16 13:32:49]

@webmaster26:

Da, este acolo unde apare punctul rosu.

[20.09.16 08:34:09]

@elviramvio: O cazare minunata astfel incat sa te simti bine.

Felicitari, votat cu mare placere.

calatorul
    [07.10.16 22:17:00]

@elviramvio: Am rezervat si eu aici vara trecuta si am renuntat din cauza parcarii limitate, dar data viitoare ne mai gandim, multumim.

elviramvioAUTOR REVIEW
    [07.10.16 22:25:29]

@calatorul:

Am impresia ca au atatea locuri cate camere sunt in hotel, asa am numarat. Dar e bine de intrebat la rezervare daca asigura parcare, eu am o idee fixa - cum se numesc oamenii cu idei? - ca totul se poate schimba in bine sau rau iar Hadji Nikoli este un exemplu.

calatorul, elviramvio, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂTsarevets Boutique Hotel and Spa: