ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2016
SEP-2016

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Ambelia, Tsilivi

Dupa cum spuneam, am fost cazati la acest hotel in perioada 3 sept-10 septembrie. Am avut rezervate 2 camere, o dubla si o tripla, situate la etajul 1, noi fiind un cuplu cu copil de 14 ani si inca 2 adulti.

Hotelul este situat la poalele unui deal si este inconjurat de o padurice de maslini, de palmieri si multa vegetatie ca bananieri, lamai si alte plante specifice locului. Ca punct de reper, se afla vis-a-vis de Waterpark-ul din Tsilivi, aproximativ la 500 m de mare.

Intrarea in camere se face direct de afara din curtea interioara, dar nu reprezinta un inconvenient deoarece totodata are si balcon cu vedere in partea opusa, spre mare.

Inauntru gasim o baie tipica cu dus si tot ce trebuie, o chicineta situata chiar la intrarea in camera, destul de mica dar dotata cu tot ce e nevoie: plita, frigider, vesela, tacamuri, pahare, filtru de cafea si fierbator. Tin sa precizez ca erau toate trecute pe lista de inventar de pe usa, asa ca trebuiesc verificate neaparat la check-in si check-out. Fapt pt care se opresc 50 euro garantie cand vi se dau cheile camerei... lucru care noua nu ne-a fost specificat in Romania si destul de deranjant, de altfel! Sincer nu am mai intalnit asa ceva pana acum si nici nu am mai auzit de la altii! O bila neagra! Dar in fine, la sfarsitul sejurului i'am primit inapoi, deoarece am predat camera in perfecta stare.

Camera pot spune ca e decorata simplist dar modern, un pat matrimonial din piele (sau imitatie) de culoare crem cu saltele extrem de bune, noptiere, mobilier cu dulapuri si oglinda, un tv cu ecran plat suspendat pe perete, zugraveala alba dar cu tapet pe portiunea cu patul, uscator de par, aer conditionat (contra-cost), la usa de la balcon plasa de tantari si o draperie anti-lumina. Pe camera noastra, soarele batea doar dimineata, insa eram si protejati de un copac imens ce ne tinea racoare, asa ca nu am fost nevoiti sa folosim aerul conditionat. Doar cand gateam se facea cam cald, insa atunci deschideam usa de la intrare si se facea curent, deci era perfect! :)

Balconul destul de incapator, asa incat sa va imaginati ca am pus doua mese cu scaune pt a putea lua toti 5 mesele impreuna :), ei bine, am avut si camere alaturate, deci ne'am permis!

Lenjeria si prosoapele foarte curate, frumos mirositoare si s'au schimbat la jumatea sejurului.

Hotelul este alcatuit din mai multe corpuri ce inconjoara piscina. De jur imprejurul piscinei sunt vreo 10 sezlonguri de lemn cu umbrelute si masuta, insa nu ai voie sa consumi decat bauturi de la bar, ceea ce iar mi se pare absurd la un hotel cu self-catering, si nici nu am mai intalnit sau auzit. Aiurea politica lor oricum! Inca o bila neagra!

Pe dependetii de net ii avertizez ca wifi-ul merge foarte prost, ajunge cu greu semnalul pana in camere, doar in anumite locuri, cica la receptie in curte si la piscina ar fi mai bun, insa eu n'am prea stat sa cobor de fiecare data. Cat am avut nevoie, am prins si pe balcon sau mai deschideam usa :)) Mai bagam o bila neagra in bol! Si inca ceva, daca aveti ghinionu sa vi se strice frigiderul cat stati acolo, costa numa 200 euro! E specificat pe lista de inventar.

Ca o concluzie, nu pot sa zic ca'l recomand, pt ca eu una nu as mai sta acolo, din multe puncte de vedere! Per ansamblu e frumos, curat, e pozitionat ok, desi cam departe de plaja ar spune unii, insa au o politica tampita! Deci nu mersi! :)

Trimis de CarmenTina in 17.09.16 23:00:18
Validat / Publicat: 18.09.16 09:09:09

VIZUALIZĂRI: 1879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Balconul, favoritul meu :)

[18.09.16 09:08:43]

Mutat în rubrica "Abelia (Ambelia) Studios [Tsilivi], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

adrianaglogo
[18.09.16 09:19:16]

@CarmenTina: Chiar ca e ciudata politica lor. Garantie, taxa pt defectarea frigiderului, verificare la plecare... Nici eu nu am intalnit.

Doar interdictia de a nu consuma decat bauturi de la piscina lor mi se pare normala. Este o practica generala.

Care a fost pretul camerei?

Bine ca ati trecut peste aceste inconveniente si v-ati simtit bine in vacanta.

CarmenTinaAUTOR REVIEW
[18.09.16 09:47:26]

@adrianaglogo: Buna! Noi am mai fost cazati la hotel de 3* de genu cu piscina, insa am avut permisiunea sa consumam propriile bauturi, de asta mi s'a parut un pic aiurea, adica sa fim seriosi daca era un hotel de lux nici nu as fi avut pretentia

Pretul a fost de 502 euro pt o camera tripla, cu tot cu transport, cu autocarul

[18.09.16 20:37:15]

@CarmenTina: rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/mWp3worXD7z.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • CarmenTinaAUTOR REVIEW
    [18.09.16 21:42:36]
    [19.09.16 08:24:59]

@CarmenTina: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

adrianaglogo, CarmenTina