ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2016
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 02.03.16
AUG-2016

Excursie de o zi din Creta in Santorini

Am fost cazati o saptamana in Hersonissos, Creta, iar in una din zile ne-am hotarat sa facem o excursie in Santorini (o zi). Mare atentie - Nu luati oferte de genul acesta de la agentia cu care ati venit din Romania sau agentii partenere. De ce? Dau si explicatia - aceeasi excursie cu o agentie partenera costa 160 euro/pers, pe gand eu am gasit-o la o agentie locala cu 80 euro.

Din Hersonnisos am pornit la ora 07:00 cu un autocar. In aprox 40 min eram in port in Heraklion de unde am luat feribotul. Am mers cam 2 ore, dupa care am ajuns in portul din Santorini. De cum ajungeti, veti ramane fara cuvinte. La coborare, vor astepta mai multe autocare de la aceasta agentie, cu ghizi in diferite limbi. Initial am optat pentru engleza, dar am avut noroc sa gasim un ghid roman, ceea ce ne-a facut excursia mult mai placuta.

De acolo veti porni spre Oia (Ia), unde veti avea timp liber aprox 1h30.

Urmeaza Thira (Fira) -Capitala - unde la fel veti avea timp 1h30 timp liber. Nu are rost sa descriu aceste doua orasele, pentru ca nu exista cuvinte potrivite, voi posta o fotografie care va spune tot.

Dupa aceste 3 h petrecute pe insula, am avut de ales - vizitarea plajei Kamari sau o excursie la vulcanul Santorini cu o barca de pirati, unde am avut timp sa facem baie in apa cu sulf, sa ne relaxam aprox o ora. Noi am ales excursia (am platit 10 euro in plus) dar cred ca a meritat pe deplin.

Atentie, preturile pe insula sunt destul de mari, o masa la un restaurant modest in Oia ne-a costat aprox 60 euro, o sapca 14 euro, magneti - 3-5 euro.

Intoarcerea spre Creta s-a facut din acelasi port, de data asta mult mai aglomerat. Daca ar fi sa ma reintorc in Santorini, as face-o in orice secunda, chiar planuiesc un sejur pe viitor (poate chiar luna de miere) intr-un hotel din Oia, privelistea iti taie respiratia.

Daca ar fi sa-mi para rau de ceva, imi pare pentru ca nu am prins apusul pe insula, mi-as fi dorit enorma sa-l vad, dar nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul.

Sper ca v-am fost de folos.

Trimis de Pucca in 16.09.16 15:03:41
Validat / Publicat: 16.09.16 15:57:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Paralia Katerini, Thasos, Corfu

VIZUALIZĂRI: 11076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pucca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.16 15:56:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croaziere, minicroaziere, alte opţionale din Creta, #EXCURSII si CALATORII" (deja existentă pe sait)

elena.daniela
[24.09.16 11:54:33]

@Pucca: Buna ziua, va rog daca se poate sa-mi spuneti numele agentiei de unde ati achizitionat excursia in Santorini, eventual unde este situat sediul ei si cum se poate lua legatura cu ghidul roman din Santorini, multumesc

PuccaAUTOR REVIEW
[28.09.16 16:56:52]

@elena. daniela: e o agentie locala, nu mai retin exact, sunt cred ca sute de agentii de unde puteti cumpara aceeasi excursie. Ghidul local era de la agentie, cand se coboara de pe feribot vor fi multe autocare (inscriptionate cu agentia) cu ghizi in diferite limbi, il alegeti pe cel dorit.

elena.daniela, Pucca
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie de o zi în Santorini: