ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2016
STATUS: APOLLO
SEP-2016
single

Turist in Bucuresti - Bucharest City Tour

Ei bine da, asa cum in articolul anterior vezi impresii v-am povestit cum am mers cu bastonul prin Bucuresti, un tur ceva mai lung nu poate fi facut decat cu masina si cum speranta era de un tur profesionist mi-am zis hai sa fac un tur cu masinile acelea supraetajate sa vad orasul de sus. Cred ca asta a fost marele meu castig si o sa vedeti de ce.

Dar sa incepem cu principalele informatii:

- cardul de calatorie poate fi achizitionat direct din acest autobuz turistic sau in unele cazuri de la receptiile hotelului in care sunteti cazat sau agentii de turism partenere ale Bucharest City Tour (aici am citit o atentionare, el trebuie sa fie stampilat pe verso).

In cazul in care aveti voucher, acesta va fi schimbat la urcarea in autobuzul turistic cu un card de calatorie care va fi validat la fiecare urcare si veti primi de asemenea un pliant din care aflati o multitudine de informatii. Site-ul acestui tur este:bucharestcitytour.ratb.ro/index.html

Aici veti gasi ceva informatii si poate ca inainte de a face acest tur mai intai cititi cate ceva (mai ales daca nu sunteti din Bucuresti ca sa stiti pe langa ce treceti. Sunt insa si formulari alambicate care mi se par putin spre kitch si dau un singur exemplu:

“Cele 14 staţii situate pe traseul liniei turistice oferă o imagine nouă, mult mai atractivă, datorită recolantării totemurilor ce le marchează, cu un design unitar cu materialele informative tipărite. ”

Astfel daca veti accesa fiecare dintre aceste statii veti afla cateva obiective de atins (asa cum sunt cele mentionate aici, cu o observatie personala, am trecut statiile asa cum sun tele trecute pe site dar statiile 6 si 7 sunt inversate si asta se vede cel mai bine pe harta, le-am lasat insa asa cum erau ele trecute) si avem:

1. Piata Presei Libere: Parcul Herastrau si casa Presei

2. Muzeul Satului: Muzeul Satului

3. Arcul de Triumf: Arcul de Triumf, Parcul Herastrau

4. Piata Victoriei: Muzeul Grigore Antipa, Muzeul de Geologie, Muzeul Taranului Roman, Palatul Victoria, Muzeul George Enescu

5. Piata Revolutiei: Biserica Cretulescu, Ateneul Roman, Palatul Telefoanelor, Muzeul National de Arta a Romaniei, Biblioteca Universitara

6. Palatul Parlamentului: Palatul Parlamentului

7. CEC: Palatul CEC, Muzeul National de Istorie, Biserica Stavropoleos

8. Piata Unirii: Patriarhia Romana, hanul lui Manuc, Curtea Veche

9. Universitate: Muzeul Municipiului Bucuresti, Spitalul Coltea, Universitatea Bucuresti

10. Piata Romana: Muzeul Literaturii, Academia de Studii Economice, Observatorul Astronomic

11. Piata Victoriei: Palatul Victoria

12. Piata Charles de Gaulle: Statuia Charles de Gaulle, Parcul Herastrau, Monumentul Eroilor Aerului,

13. Parc Herastrau: Arcul de Triumf

14. Muzeul Satului: Muzeul Satului

Programul este 10.00-22.00, cu interval de succedare intre 2 masini de aproximativ 15 minute si o durata a traseului de aproximativ o ora (in functie de trafic). Tariful este de 25 lei adult, 10 lei copii 7-14 ani si gratuit sub aceasta varsta iar cardul de calatorie are valabilitate 24 ore de la prima validare.

Din pacate insa acest traseu este disponibil doar in perioada primavara – toamna. Traseul cuprinde un numar de 14 statii, iar pornirea este considerata a fi Piata Presei Libere.

Desi site-ul prezentat mai sus mentioneaza “Autobuzele double-decker sunt dotate cu ghid audio în limba română, engleză, franceză și în italiană” nu pot sa nu remarc cu tristete ca nu am primit aceste audio-ghiduri si nici unul dintre turistii cu care am calatorit in aceasta masina indiferent de nationalitate, desi la coborare am vazut un fel de geamantan in care se aflau casti si aparate. Recunosc cinstit ca nu am vrut sa ma enervez si sa intreb de ce nu am primit aceste dispositive, s-ar putea sa aflu ca eu trebuia sa le cer sau ca sunt taxe suplimentare si ca oricum am iesit mai ieftin decat daca faceam acest traseu cu taxiul.

Pliantul primit asa cum spuneam prezinta o multitudine de informatii cum ar fi: trasee de transport local de noapte, liniile expres 780 si 783, numere de urgenta si alte numere utile, locuri de relaxare si distractie (Hanul Gabroveni, Divertiland).

Tot aici vreau sa mentionez inca o data diferenta intra traseul facut si povestit in articolul “Cu bastonul prin Bucuresti”, exista si aici trecute tururi pietonale ghidate gratuite, insa in final se mentioneaza ca se apreciaza recompensarea serviciilor. Aceste tururi sunt destinate in special turistilor carora li se prezinta ceva obiective de interes, si imi vine in minte acea reclama romaneasca (culmea una dintre cele simpatice care ne arata asa cum suntem), in care ghidul (Bobonete) le prezinta Ateneul Roman care a costat 1 leu si apoi ii duce la MacDonalds sa manance “litalsi”.

Nu cred ca este chiar asa, dar in fine.

Ce nu mi-a placut:

- ca nu am primit audio-ghiduri si ca atitudinea domnisoarei cu biletele era una blazata. Mai exista o varianta de inlocuire a audio-ghidurilor, prin instalarea unei aplicatii izi. travel, despre care puteti afla mai multe aici bucharestcitytour.ratb.ro/brosuri.html si care va permite ca in fiecare statie sa ascultati (scanand un cod QR) la telefonul mobil ce este prin zona. Eu am vrut sa descarc aplicatia insa nu aveam spatiu sufficient disponibil pe telefon, asa ca m-am multumit cu privitul doar.

- in autobuz fluturau deja destule frunze uscate ceea ce creea o atmosfera neplacuta, era o usita care delimita accesul dintre etaj si partea inferioara a autobuzului insa avea inchiderea defecta astfel incat usita se balansa in functie de miscarile masinii.

- mi s-ar fi parut potrivit ca indiferent daca este cineva in statie sa opreasca marcand astfel statia si lasand posibilitatea de coborare a celor care decid asta in ultim moment. Este neplacut sa cobori scara in mers, stiu deoarece eu asa am facut observand ca daca nu sunt persoane in statie nu opresc.

Ce mi-a placut (pentru ca este bine sa incheiem cu ce este frumos):

- faptul ca am putut sa vad orasul ceva mai de sus si cum vremea era minunata a fost foarte placut (vremea a fost chiar deosebit de calda pentru inceput de septembrie astfel incat m-am si bronzat, deci daca este cald sa aveti apa la voi in special). Avand in vedere ca stiam oarecum ce obiective vom intalni in drum stiam astfel cam cand si ce sa fotografiez, asa ca despre obiective nu voi vorbi aici ci in poze (daca mi le aduc aminte pe toate).

Daca as mai merge cu acest tip de autobuz? Nu zic inca categoric nu, deoarece este o experienta placuta, dar as fi vrut ceva mai mult profesionalism.

Daca vreti totusi sa va plimbati si asa prin Bucuresti ganditi-va la program, daca vreti ca acest circuit sa dureze mai mult alegeti o ora de varf si o sa aveti timp sa si dormiti cat faceti turul, daca alegeti o ora mai potrivita deplasarea este ceva mai rapida.

Ca bucuresteanca ce-mi sunt m-am bucurat de ce am vazut (doar ca mi-ar fi placut sa ascult si povestile acelor locuri, chiar si pe scurt) si mai ales mi-ar fi placut ca si turistul care este in trecere prin Bucuresti sa stie mai multe despre aceste locuri.

Recomand tuturor sa incerce sa fie turisti in orasul lor si sa-l priveasca ca atunci cand il parcurg pentru prima data. Vor avea o experienta minunata si vor decoperi lucruri pe care parca nu le-au vazut niciodata. Am fost turist de o zi prin Bucuresti si m-am simtit minunat.

Orice ati alege va doresc ca alegerile voastre sa fie cat mai placute, cat despre mine, am coborat la Piata Charles de Gaulle pentru a ma indrepta spre Piata Dorobanti si mai apoi spre Lahovari. Despre ce am facut mai departe? …. data viitoare.

Trimis de mishu in 16.09.16 09:08:38
Validat / Publicat: 16.09.16 10:54:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Bucharest City Tour - Muzeul George Enescu

webmasterX [16.09.16 10:54:08] »

Mutat în rubrica "București City Tour, BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait)

elviramvio [16.09.16 11:12:58] »

@mishu:

S-a invechit, le ceri prea multe si tu. Sau este sfarsit de sezon pentru noi, nu insa si pentru turistii straini care vor mai multe si mai mult dar n-au cu cine.

Cand a aparut, am fost si eu si era mai curat si aveau si ceva mai mult farmec, acum s-au plictisit. Vedem la vara viitoare ce v-a mai fi, doar avem primarita cu idei multe, poate face ceva si pentru turism in capitala.

mishu [16.09.16 11:25:25] »

@mishu: Nu sunt de acord ca trebuie sa picam in blazare, este un mod prin care ne putem promova orasul, trebuie sa stii sa ti-l vinzi (scump) deoarece avem atatea de aratat si stim foarte bine ca cea mai buna reclama este tot prin cei care au fost acolo. Eram cea mai nebuna dintre toti turistii din autobuz pentru ca stiam ce sa fotografiez, incotro sa ma uit, ce urmeaza. Mai erau 2 romani (nu stiu din ce oras vorbeau doar ca apoi merg spre Otopeni la aeroport) si cred ca vreo 6-7 straini care pur si simplu stateau pe scaune si priveau stanga-dreapta.

Multumesc frumos de vizita si vot.

krisstinna [16.09.16 12:02:28] »

@mishu: În urmă cu două săptămâni, pe 31august, mă îndreptam către salonul de tatuaj, eram pe Victoriei și așteptam la semafor. După câteva poze am salutat bucuroasă oamenii din autobuzul etajat care oprise in fața mea. M-am întrebat cum o fi, dacă merită să te bată soarele-n freză pentru a vedea ceva interesant. M-ai convins că nu, nu merită. Mulțumesc frumos draga mea.

mishu [16.09.16 12:14:54] »

@krisstinna: Tocmai tu cu optimismul tau sa nu faci asta? Pai cred ca daca te-ai fi aflat in acel autobuz putin daca te uitai la cei din jur ar fi zambit totul.

Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit, dar am mers cu autobuzul turistic prin Barcelona, Viena, Budapesta, Dublin si daca nu exista ghid (la Dublin era un mosulica din pricina caruia am vrut sa fac turul complet asa de frumos povestea totul) cel putin aveai audio-ghiduri cu destul de multe limbi straine (am gasit si in limba romana chiar) astfel incat pe traseu aflai multe.

Poate totusi cum spunea si @elviramvio noua primarita va gandi ceva si in acest sens. Insa de ce trebuie sa asteptam sa-i vina ideea primarului, cred ca gestionarea acestui fel de turism se face din alta parte, sau doar s-a dat o bifa, obiectiv executat si asta este tot?

Multumesc frumos de vizita si vot.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.09.16 12:49:19] »

Dacă e vorba de planuri, acum cîteva zile au anunțat că pentru la anul vor să cumpere 4 autobuze pentru traseul turistic. Astea care circulă acum sînt închiriate de la Constanța.

Michi [16.09.16 14:21:50] »

@mishu: Pe mine m -ai convins să înscriu turul în lista de aşteptare, probabil la primăvară pentru că acum până la terminarea sezonului sunt full. Traseul e arhicunoscut dar cred că e altceva să vezi Bucureştiul de la înălţime. Mă plâng mereu că nu mai cunosc Bucureştiul atâtea schimbări s-au făcut. Ai avut o idee f. bună cu aceste două reviewuri.

mishu [16.09.16 14:29:46] »

@abancor: E o informatie interesanta, poate mai lucreaza insa si la prezentare.

Multumesc frumos de vizita si vot.

mishu [16.09.16 14:32:51] »

@Michi: Multumesc frumos de aprecieri, este un traseu interesant si mult mai usor pentru cei care stiu deja Bucurestiul. Trebuie avute insa in vedere si celelalte elemente: vremea, ora, ziua din saptamana.

Va doresc o zi frumoasa in continuare.

Dan&Ema [16.09.16 22:50:12] »

@mishu:

Culmea este ca azi cand citesc arricolul tau, in preajma de aniversare bucuresteana, Denisa imi spune ca vrea sa mai mearga cu autobuzul etajat, iar cateva ore mai tarziu Emi imi spun acelasi lucru in contextul in care nu au vorbit intre ei pe tema asta, au fost separati la acele ore si eu am circulat individual cu ei pe rand catre destinatii diferite. Un an intreg nu au pomenit nimic de autobuzul etajat, iar azi au cerut fiecare din ei si colac peste pupaza citesc articolul tau pe aceeasi tema. Maine imi miroase a plimbare cu etajatul!

mishu [16.09.16 23:08:28] »

@Dan&Ema: Ce pot spune, vezi de ora si cam atat ca vremea va fi buna, nu prea pe caldura, eu am fost in jurul orei 12.00 si efectiv m-am bronzat, deci apa la voi, indrazneste tu sa ceri casti poate le si primesti si distractie placuta.

Multumesc de vizita si vot si de ce sa nu recunosc, si eu ma uitam cu jind la aceste masini turistice de cand au aparut asa ca indiferent de varsta copilul din noi mai iese la suprafata.

mprofeanu [17.09.16 13:06:20] »

@mishu: Frumoasă plimbarea ta prin București. Și pozele reușite mi-au readus aminte de orașul studenției mele. Deși stam în Regie zona centrală era zona noastră de bătaie.

Am căzut în oala melanconiei și mi-am adus aminte când dimineața devreme treceam prin Cișmigiu pentru a ajunge aproape de Calea Victoriei pe o străduță unde stam la coadă pentru bilete la film la Cinematecă. Era înainte de 1990...

Ce bine se vede orașul de sus din autocar!

mishu [17.09.16 13:40:07] »

@mprofeanu: Multumesc frumos de vizita si vot, asa este orasul se vede parca mai frumos de sus si mai ales daca cunosti orasul bucuria de a-l vedea chiar si intr-un scurt circuit este alta si intradevar amintirile isi fac aparitia. O zi frumoasa.

tata123 🔱 [19.09.16 13:10:28] »

@mishu: Chiar în după-amiaza apariției articolului am văzut trecând autobuzul turistic, 7-8 persoane erau la etaj și purtau căști - deci audio-ghidurile sunt funcționale, probabil trebuie doar solicitate.

Așa cum scria și @abancor acum câteva zile RATB-ul a publicat anunțul privind achiziționarea a 4 autobuze supraetajate dedicate transportului turistic în Capitală. Este și cazul ca o capitală europeană ce ne pretindem a fi, să avem propriile autobuze turistice și să nu închiriem an de an de la constănțeni (economica.net/ratb-cumpar ... our_125372.html).

mishu [19.09.16 13:18:54] »

@tata123: Am vazut si eu sambata dupa amiaza o masina insa in care din cati erau acolo doar vreo 2 aveau acele dispozitive. Insa mi se pare ca trebuie sa le ofere ei nu sa fie cerute.

Multumesc frumos de completari.

liviu49 [20.09.16 13:12:46] »

@mishu: vot 50!!!

mishu [20.09.16 13:13:51] »

@liviu49: Multumesc foarte frumos, sunt onorata ca l-ati citit.

doina_c24 [25.09.16 20:24:00] »

Mulțumesc pentru o plimbare tare plăcută printre amintiri. Amintiri mai vesele legate de tinerețe și studenție, dar și amintiri mai triste legate de oameni oameni dragi din familie care au trăit în București și acum stau doar în gândurile mele.

Într-adevăr traseul este foarte bine cunoscut cu punctele cele mai importante ale Bucureștiului și totul se vede foarte bine de sus. Am privit pozele de mai multe ori, fiecare având un loc în inima mea.

Ei... dar vine surpriza... poza 12, de care ne leagă aceleași amintiri. Probabil, în timp ce tu erai la cursurile de coloranți, eu eram la cele de chimia polimerilor. Ce vremuri frumoase!

Astă vară fiind prin zonă, am privit printr-o spărtură a gardului curtea invadată de ierburi.

Felicitări pentru plimbare!

mishu [25.09.16 22:59:06] »

@doina_c24: Multumesc frumos de aprecieri, inseamna ca stii si tu acea sala pe care o admiram cu totii, nu mai stiu ce este pe acolo, poate ca ar merita sa-mi incerc o data norocul.

Dan&Ema, doina_c24, elviramvio, liviu49, Michi, mishu, mprofeanu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂBucurești City Tour: