Elotia Hotel [Agii Apostoli, Kato Daratso]

SEP-2016
REGIM MASĂ DP

Sejur Creta, Agii Apostoli, Chania

Buna,

Tocmai am venit dintr-un concediu de 7 nopti in Agii Apostoli, Chania, Creta.

Insula este foarte frumoasa, ai impresia ca nu nu ai vazut destul chiar si dupa ce ai vizitat-o. Am fost cazati la hotel Elotia, in Agii Apostoli, langa Chania.

Voi structura astfel incat sa fie mai usor:

1. Localitate si plaja: Agii Apostoli, Chania

Puncte forte:

- zona foarte linistita,

- in septembrie nu este aglomerata

- cateva magazine cu suveniruri si 2 supermarketuri (Inka si Lidl), ultimele 2 se inchid la 21.30h, iar duminica sunt inchise toata ziua.

- plaje (3) cu nisip fin, sezlonguri si umbra naturala pentru cine doreste (pe fiecare plaja exista cate o padurice), salvamar, dusuri, toaleta, cabina de schimbat, cosuri de gunoi pe plaja

- intrare lina in apa, cu nisip fin

- curatenie pe plaja si in apa

- aproape de Chania (autobuzul 21 face 15-20 de minute pana in oras, circula pana la 23.30 h)

- biletele pentru Chania le poti cumpara de la sofer (2,5E/ bilet) sau, mai ieftin (1,2 E/ bilet) de la magazine sau din oras

- preturile sunt cam ca in Romania.

Puncte slabe:

- daca nu esti foarte obosit, risti sa te plictisesti😀

- in apa de pe plaja Agii Apostoli (care ni s- a parut cea mai frumoasa plaja din statiune) sunt pestisori Garra Rufa, care iti fac pedichiura😂. Noi nu am stiut si ne-am cam speriat. Cei mari ciupesc, dar nu sunt periculosi deloc.

- mancarea, chiar si la restaurant (noi am avut demipensiune), nu este extraordinara. Noi am mai mancat in Chania si la tavernele Andreas si Pergola din statiune. La Andreas este mancarea mai buna.

2. Cazare- hotel Elotia, 3 stele, demipensiune

Puncte forte:

- foarte bine amplasat, aproape de cele 3 plaje

- camera si baie- mari

- foarte curat: lenjerie alba, apretata si calcata, schimbata la 2 zile, curatenie zilnica, balcon, masa si scaune pe balcon, uscator de rufe, frigider (silentios😁) in camera

- multa verdeata

- wi fi gratuit

Puncte slabe:

- camera noastra era la parter, pe partea cu intrarea in hotel si strada, nu era prea bine izolata, de aceea era cam zgomot dupa-amiaza

- doamnele care faceau curat nu aveau un program si dupa-masa te cam deranjau, mai ales daca doreai sa dormi. Ne- am facut noi un bilet cu " please, do not disturb", nu au mai batut la usa, dar au spalat aleea😂😂😂, deci tot n- am dormit.

- nu aveau uscator de par in camera

- mancarea nu a fost grozava, dar pentru noi nu a fost o prioritate, asadar nu ne-a deranjat

- gazda: cam ursuz, dar amabil daca doreai ceva. Ce nu ne-a placut a fost ca parea ca te urmareste cat mananci😏.

- camerele de langa piscina sunt foarte calduroase

Toate punctele slabe de mai sus sunt iertate datorita curateniei😄 si, oricum, nu te muti acolo ca sa devina cu adevarat suparatoare. Pe noi chiar ne- au amuzat!

Oamenii sunt primitori, amabili si nu te sacaie cu intrebari daca vad ca nu ai chef de vorba. Si foarte cinstiti! Noua ne-a spus controlorul autobuzului 21 sa cumparam bilete din statia din Chania pentru ca sunt mai ieftine!

In alta zi am cumparat ceva si vanzatoarea nu avea sa ne dea rest. Ne- a zis sa revenim si sa ii platim noi mai tarziu!

Insula este foarte frumoasa, pitoreasca, iar plaja Elafonisi este divina! Cred ca este prima data cand am dori sa revenim intr- un loc!

Impresii încărcate de jules in 15.09.2016 17:11:15

Validat / Publicat: 15.09.16 18:26:45

• A fost prima sa vizită/vacanţă în GRECIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (jules); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 11 voturi) nota2

[15.09.16 18:26:07]

@jules: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=73651

@jules, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

Mutat în rubrica "Elotia Hotel [Agii Apostoli, Kato Daratso], CHANIA" (nou-creată pe sait)

- liviu_robertini
[19.09.16 16:19:16]

@jules: Multumim pentru informatii!

Si noi vom merge in Agia Apostoli, la H Golden sun (doua strazi mai spre Chania) si pentru a ne deplasa catre/din Chania vom merge tot cu 21. Nu stiu daca vremea ne mai ajuta sa mergem la plaja, drumetii, etc.

- jules
[19.09.16 23:28:04]

@liviu_robertini: Noi am avut o vreme superba! Sper sa aveti acelasi noroc! Pentru drumetii... puteti inchiria o masina de la agentia locala, este mai ieftin si aveti libertatea de a merge oriunde doriti. Sunt multe locuri frumoase de vizitat si chiar merita.

De dvs. va fi mai aproape plaja Chrissi Akti, insa noi am preferat-o pe cea din Agii Apostoli.

Vacanta placuta!

Publicitate    [19.10.18 06:34:32]