ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2016
ÎNSCRIS: 14.09.16
SEP-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 luni

Concediu relativ ok

Am stat la Slavey in perioada 02-09.09.2016 eu, sotul si fetita din dotare de 1 an si 4 luni.

Un minus mare al hotelului este lipsa indicatoarelor care sa te directioneze spre hotel, nu exista niciun indicator de genul, asa ca daca mergeti studiati atent harta inainte. noi dupa un drum cu masina de 13 ore ne-am invartit prin statiune 20 de minute si ne-am umplut de nervi ca nu l-am gasit nicicum. Am sunat la receptie sa cerem indicatii dar degeaba, ne-a explicat ceva domnisoara dar tot nu am reusit sa ajungem.

Pana la urma am platit un taximetrist sa ne duca la el, un [***] de om care ne-a luat 20 leva pt maxim 1,5 km iar cand am intrebat de ce asa mult ni s-a spus ~price for tourist~ si ne-a si injurat ca noi romanii astia toti suntem la fel si nu vrem sa platim. (In holul hotelului era o lista cu preturi informative pt taxi pt localitati invecinate de vizitat, iar pe acea lista pretul Nisipuri-Varna 7km era de 20 leva, asta ca sa va faceti o idee)

Am ajuns seara in jur de 18, dar sunasem in prealabil de pe drum ca intarziem, ni s-a spus ca nu e nicio problema.

Parcarea

Ni s-a oferit un loc de parcare pe marginea drumului si ni s-a specificat ca ei nu asigura siguranta masinii, doar strict locul de sub masina. 10leva/zi. I-am dat baiatului de la parcare 10 leva bacsis si a doua zi ne-a spus sa mutam masina pe trotuar unde era mai ferita, cat de cat mai ok.

Cazarea s-a facut rapid, nu era aglomerat la receptie avand in vedere ca check-in-ul se face incepand cu ora 14.

Am primit o camera large sea view desi noi platisem double sea view la etajul 4, n-am intrebat de ce :D. Camera mare, spatioasa, curata, cu o vedere superbaaaa, perfecta! Dar daca doriti liniste nu recomand. Seara se auzea muzica de la o terasa de pe plaja destul de indepartata, cel putin pana in ora 1 noaptea, atunci noi picam de somn si nu mai auzeam nimic.

Camera a avut balcon cu 2 scaune si masuta, dar nu era baby friendly deloc. Era din sticla si in partea de jos avea un spatiu de vreo 15cm care mi s-a parut periculos pe un copil mic.

(ca o paranteza sa cereti camera la etaj superior, exclus parter- pe la parter se merge/vine de la restaurant si e multa lume galagie, trafic)

Hotelul are 3 piscine exterioare, din care una de 0,60 metri pt copii dar apa era rece, cel putin fetita mea nu vroia sa intre in apa pt ca era rece. La piscina de copii vine umbra ultima data de aceea mai spre dupa-masa erau pe sezlongurile aferente si adulti fara copii. Piscinele se 'inchid' la ora 18 (nu stiu daca si pe timp de vara sau doar acum ca era septembrie si la ora 20 era noapte), la ora 18 incep sa le curete si sa aplice 'including chemical treatament' (asa scria pe o pancarta).

Sezlonguri erau in jurul piscinelor, a fost plin de romani cat am stat noi, deci erau si prosoape aruncate de dimineata buna 'rezervate', dara gaseai sezlong la orice ora, cel putin in perioada in care am fost noi desi hotelul era destul de plin.

Noi am ales hotelul si pt ca avea piscina interioara pt cea mica, dar apa de 1,2 metri era sloi gen cea de la robinet asa ca tot degeaba.

Plaja

Scrie si la receptie, dar eu pe acest site am citit despre cip. Se poate solicita la receptie un cip (lasi 10 leva/sejur pt el, iti returneaza banii cand predai cipul la plecare). Cu acest cip poti intra / iesi pe poarta din incinta curtii hotelului si iti scurtezi drumul spre plaja. Drumul spre plaja dureaza 10 minute pe ceas, este ok ca si durata, ajungi destul de repede.

DAR, hotelul este in panta, de aia sunt si piscinele puse asa, iar pt plaja ai de coborat / urcat 52 de scari pe raza hotelului si inca 68 in afara hotelului. Mai era si varianta fara scari pe exteriorul hotelului dar era un drum in panta plus era mai scurt pe scari. Pt cei cu bebei mici care au de carat carucioare nu recomand, este inuman sa cari un carucior pe 52 de trepte zilnic minim de 2 ori, pe cele din afara hotelui nici nu le mai pun. Fetita noastra nu sta in carucior si am dus-o in sistem de purtat sau in brate, oricum am injurat zilnic acele scari. Plus ca seara sunt defectuos luminate, mai ales o treapta unde sotul s-a impiedicat intr-o seara iar in seara urmatoare o romanca si-a luxat piciorul si am inteles ca au mai fost cazuri de genul.

Plaja la care am mers noi afost cea mai apropiata de hotel, am stat langa o terasa cu muzica house care noua ne-a placut, dar daca vrei liniste pe plaja mergi stanga-dreapta si gasesti. Nisipul era fin dar cu scoici / bucati de scoici si mucuri de tigara, sotul s-a zgariat in talpa intr-o zi, dar nimic grav.

Pe malul marii erau cateva randuri de sezlonguri cu umbrele, apoi vreo 3 randuri numai cu umbrele apoi liber unde te puteai aseza cu prosopul. Preturile: 10 leva/ sezlong, 10 leva/ umbrela, 3 leva/ slatea.

Intrarea in mare nu era foarte lina, in 10 metri aprox de la mal era geamandura. Pana in ora 18 era salvamar, cate un domn mai trecut asa (peste 55 ani) vesnic plictisit. In ultimele zile erau valuri serioase si desi era arborat steagul rosu de 'interzis innotul' in mare era plin.

Mancarea

A fost ok, dar cam unsa, nu fac deloc economie la ulei.

Micul dejun afost acelasi timp de 8 zile: omleta (cu lapte zicea sotul, lichida si mie mi se s-a parut necomestibila, dar lumea manca deci poate a fost doar parerea mea), ou fiert, paine cu ou, carnaciori (de 2 feluri), bacon prajit, unt, margarina, sunca, vreo 4 tipuri de salam (2 tipuri eu zic ca era parizer), cascaval, branza de vaci (sarata), un fel de feta si inca un fel de branza cu gust de plastic, salate variate, un fel de prajitura cu branza, foietaj cu branza sarata, 3 feluri de ceereale, iaurt simplu si cu fructe, compot 2 feluri prune si piersici, gris cu lapte indulcit (delicios pt mine, dar fetitei nu i-am dat deoarece continea ceva zahar), clatite (facute pe loc de un bucataras care la pranz si seara prajea carne si o garnitura), ciocolata alba si neagra, 2 feluri de dulceata, fructe diverse, miere. Ceai, lapte cald si rece, cafea (slabaaa), cacao, suc (ca si cel de tec de pe vremuri), ceva ice tea care era baubil sa zic. Nelipsite de la cele 3 mese erau niste paste si un sos de rosii, masline (negre si verzi), salatele si fructele.

La pranz si cina era tot timpul pizza ok, au fost de fiecare data cartofi prajiti si inca un fel (piure sau natur), gaseai orez si alternativ porumb, baby morcovi, varza de Bruxelles, conopida, brocoli (acestea in urma se voiau natur dar erau oparite, nici fierte, nici crude), ardei copti, vinete.

Carne gaseai pui, porc la fiecare masa fie pe gratar fie fripturici, si vita si peste gaseai cam la orice masa. A fost de exemplu carne de porc cu varza calita sau piept de pui umplut cu orez. De 2 ori a fost servita carne de rata si o data carne de miel. ZIlnic 2 supe diferite pranz/cina, una cu carne una fara, cateodata cea fara carne era supa crema (delicioase) cu crutoane, s-au repetat supele de-a lungul zileleor si erau gustoase dar un pic cam sarate (si eu mananc sarat) dar erau ok.

Salate variate (varza, varza rosie, castraveti si rosii separat si combinate, ceapa, ardei, morcovi dati pe razatoare, salata verde) si fructe (pepene rosu, galben, piersici, nectarine, prune, struguri albi/negri, pere, mere, felii de portoca/gref, banane- poate nu toate o data, dar pe parcursul unei zile prindeai de toate).

Si era sa uit desertul: erau prajituri multe, frumoase, bune, in vreo 2 zile au fost si 2 torturi dar n-am apucat sa le gust ca se terminasera. Au scaune pt copii destul de multe (am vazut vreo 6).

Bauturile erau la mese sucul tec, ice tea-ul la dozator nelimitat, la snack bar aveai gama pepsi care era accepatbila si holul hotelului aveai Pepsi la dozator (erai servit). Dupa cina se facea un pic de coada la bauturi in holul hotelului dar n-am stat mai mult de 3-5 minute. Berea e slaba si la fel bauturile lor locale sunt cam de slaba calitate. Dozatoare cu apa gasesti peste tot, dar iti dau apa la temperatura camerei sau rece, nu dau apa fierbinte.

inghetata era buna de la snack bar, sandvisurile lor erau o felie de toast, una de sunca, una de cascaval cam transparenta, pizza cred ca am vazut o data, nici urma de paste, aveau in schimb fursecuri, bezele, chec si sucuri Mirinda, Pepsi la dozator care erau acceptabile.

Curatenie

Se face zilnic in camera, o data la 3 zile se schimba lenjeria de pat si prosoapele le-au schimbat de cate ori le-am lasat pe jos la dus. Sa va duceti gel de dus de acasa in principiu. Noi aveam in camera 2 sticlute de la ei si 2 sapunele mici, ne-am scos gelul de dus din geanta si sapunul. Cert este ca, cat timp am stat acolo nu am primit alte sticlute sau sapunuri de la ei desi le consumasem pe cele initiale (s-a jucat fetita cu ele si le-a golit). Apoi daca au vazut ca avem de acasa nu ne-au mai pus, habar n-am. Oricum staff-ul este 60 plus, nici vorba de vorbit engleza.

Internet. merge ok in holul hotelului, la restaurant.

Entertainment

Spatiu de joaca.

Dupa cele 52 de trepte este un spatiu cu copaci deci umbra, dar ca si 'jocuri' au: o chestie pe care se urca copii si ii invarte, un tobogan mititel dublu si 2 leagane pt copilasi de 2ani plus si cam atat. Este teren pt fotbal/tenis.

Este o echipa de tinerei (20-30 de ani) care noaua ni s-au parut foarte funny. In fiecare sera este la ora 20 o jumate de ora cu cantece si jocuri pt copii si apoi program pt cei mari. Noi i-am prins abia in ultimele 2 seri dar ne-au super amuzat, nu ne-am asteptat. ii mai vedeam ziua la piscina ca faceau jocuri cu mingea, era ceva volei in apa, dupa-masa tenis de masa, darts, dar noi mergeam la plaja, nu prea zaboveam pe acolo.

Ca vorbitori de engleza sunt cam slabuti, la receptie se vorbeste dar cu un accent greu de urmarit, totusi te intelegi cu ei.

Si in afara de teapa cu taximetristul din prima zi am mai muscat una. Am mers in prima seara cu un trenulet (4 leva/persoana, se taxeaza inclusiv bebelusii, noi am platit si pt cea mica de 1 an si 4 luni) prin statiune, ne-a luat si adus in acelasi loc, vreo 15 minute. In alta seara am zis hai sa ne mai dam, dar am luat alt trenulet din alta parte, n-am bagat de seama. Am intrebat tipul cat costa, isi butona telefonul, a vazut ca suntem 2 adulti si-un copil, 12 leva sa mergem sa ne asezam ca vine el. ne-am pus, a venit dupa o perioada, ne-a incasat, ne-a dat restul si apoi se uita la noi si zice ca e 'one way', l-am intrebat ce presupune asta, a zis ca se merge in celalalt capat de localitate, se sta 10 min si se plateste alti 12 leva ca sa vii inapoi. i-am spus ca e cam mult pt copil si i-am cerut banii inapoi, evident ca a refuzat sa ni dea. Am turbat de nervi si-am plecat, nu am vrut sa-i mai dam bani numai pt ca era [***]. Asa ca mare atentie la bulgari, daca vad ca esti turist, te [***] de bani in ultimul hal, nu-i intereseaza!

Exceptand tepele de la taximetrist si trenulet si nesfarsitele scari, a fost un concediu reusit. Totusi nu putem spune ca ne dorim sa ne intoarcem la Slavey sau la bulgari in general!

Trimis de Ramona201 in 14.09.16 03:33:00
Validat / Publicat: 14.09.16 09:06:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ramona201); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P34 Scena pt animatia de seara. I-am prins doar in ultimele 2 zile, dar ne-am distrat tare bine.

[14.09.16 06:40:43]

@Ramona201: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel:

• pagină generată în 0.041611909866333 sec