Delphin Palace DeLuxe Collection

înscris/ă în 13.09.16
AUG-2016
REGIM MASĂ UAI
+ COPII: 2 -- varsta: 8 si 9

Un alt concediu reuşit la Delphin

CONTEXTUL

Familie cu 2 copii de 8 si 9 ani. Incep prin a spune ca sejurul nostru a fost extraordinar, importiva tuturor ideilor preconcepute avand in vedere contextul politic actual. Este al treilea sejur in Antalya dupa 2011 si 2012 si al doilea in hotelurile Dephin dupa Delphin de Lux din Alanya. Hotelul avea o rata de ocupare de aproximativ 70% si sentimentul de nesiguranta nu l-am avut nici un moment.

Publicul era oarecum diferit de acum 4 ani: daca inainte rau 80% rusi, acum erau 20% turci, 10% nemti, 10% englezi, 10% romani, 15% rusi si restul amestecati. Totusi vizibil mai multi musulmani; daca in 2012 nu am vazut nici un burkini, acum erau cam 10-12 turiste ivesmantate corespunzator ceea ce era totusi destul de batator la ochi...

AVIONUL

Eu calatorind din Franta si neavand charter direct, compania a organizat un zbor de linie Turkish Airlines cu escala la Istanbul. Compania aeriana este ok, fara intarzieri la curse si mancare excelenta. Diferenta intre cele 2 zboruri a fost de 3,5 ore initial crezand ca ne vom plictisi asteptand. Acum spun ca daca nu era atat de mare pauza, probabil am fi pierdut legatura Istanbul-Antalya deoarece pentru verificarea pasapoartelor am asteptat 3 ore si apoi am fugit pentru a intra din nou prin filtrul de securitate si a ne imbarca. Morala: nu voi mai pleca in vacanta cu escala la avion decat daca sunt destinatii gen Japonia sau Caraibe!!!

HOTELUL a fost in standardul déjà cunoscut al lantului Delphin. Probabil unul din cele mai vechi, ar necesita o improspatare la nivelul mobilierului camerelor si al echipamentelor baii dar totul a fost functional si confortabil. De precizat ca am platit camera quadrupla cu vedere la mare dar la sosirea la hotel am primit un « upgrade » pt camera familiala adica un mic apartament cu baie si 2 camere separate : una cu pat dublu kingsize pentru parinti si 1 camera cu 1 pat single + 1 pat canapea (cam tare) fara spatar amenajate pentru copii. Ambele camere cu minibar completat zilnic si televizor.

Wi-fi gratuit fara parola cu o viteza acceptabila dar acces dificil in unele zone ale camerei.

Nimic de reprosat la capitolul curatenie.

Piscinele sunt mari, cele pentru copii fiinfdputin mai reci pentru ca sunt la umbra.

RESTAURANTUL a fost punctul forte al sejururilor la Dephin. O oferta imensa de optiuni pentru cele 3 mese principale. Standul cu prajituri si mai ales cel cu baclavale iti ramane intiparit pe retina luni bune dupa concediu…. Intre mesele principale, in zona piscinelor la diferite ore se poate servi : kebab, cartopi copti cu diverse umpluturi, aripiare de pui cu cartofi prajiti, wafe, placinte etc.

Restaurantul mai mic din curte este la pranz o optiune buna pt ca este suficient de variat si nu impune tinuta cat de cat decenta la fel ca in restaurantul principal.

RESTAURANTELE « A LA CARTE » (am incercat cel tucesc si cel chinezesc) nu m-au impresionat. Copiii invatati la all inclusive nu sunt dispusi sa astepte prepararea à la carte si cum de obicei nu sunt foarte inspirati in alegerea facuta, sfarseam de fiecare data prin a mai manca inca odata in restaurantul principal.

ECHIPA DE ANIMATORI, a fost sub cea de la Delphin de Luxe din Alanya. Isi dadeau interesul dar le iesea mai putin decat celorlati atmosfera de voie buna. Spectacolele putin mai « ieftine » decat acum 4 ani… Mai mult cu resurse proprii gen « miss » si « mister » Delphin dar si spectacole super reusite ale unor trupe de street dance sau acrobati.

DELPHIN IMPERIAL SI DIVA

In ultima zi am visitat cele 2 Delphinuri invecinate mult mai noi si aratoase din afara. Probabil ca interioarele sunt mult mai moderne si nu stiu nimic despre meniuri dar piscinele, curtea si atmosfera exotica data de padurea de palmieri de la Palace nu se regaseste deloc la cei doi Delphini mai noi. Domeniile sunt mai mici, piscinele mai inghesuite, palmierii sunt rari si mic (normal, hotelurile fiind probabil construite cu 20 ani mai tarziu).

Intre cele 3 as alege Delphin Palace pt ca timpul petrecut in camera este mult prea mic fata de cel petrecut la piscine.

Impresii încărcate de almidor in 13.09.2016 16:47:32

Validat / Publicat: 13.09.16 17:28:42

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Iberostar Belek Delphin de Lux Alanya

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (almidor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 13 voturi) nota2

[13.09.16 17:27:58]

@almidor: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... =6&ridAnt=73577

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[13.09.16 18:18:15]

Pe viitor daca mai esti interesat de Antalya poti face in felul urmator:

Vii in Romania cu o zi inainte, te cazezi la un hotel in apropiere de aeroport si pleci de aici.

Iei charter direct Bucuresti-Antalya cu transfer inclus. Nu te-ar fi costat mai mult de 2200-2400 euro plus biletele din Franta in Romania care cu siguranta sunt sub 1000 euro pentru 4 persoane.

- almidor
[13.09.16 19:32:23]

@Andox: multumesc pt sfat dar situatia personala e mult prea complicata. si plecand din Romania adaugi alte riscuri: falimentul agentiilor de turism care te lasa cu ochii in soare, asigurari care nu asigura nimic etc...

- Lisa
[25.06.17 08:23:54]

Buna ziua, peste doua zile plecam si noi la Delphin Palace, am vazut ca ati vizatat si cele doua hoteluri, Imperial si Diva, cum se procedeaza, nu sunt restrictii de acces? Mi-ar place sa vad Imperialul pentru ca am oscilat multa vreme intre Palace si Imperial si vreau sa vad daca am ales bine si poate anul viitor vom merge la Imperial. Deci cum intrati?

Publicitate    [24.06.19 21:36:40]