ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2016
STATUS: APOLLO
AUG-2016

la PMM* = 49 GBP

Hotel Premier Inn Croydon - Londra

Site-urile de specialitate indică existența la Londra a mai multor hoteluri Premier Inn. Despre cel din Croydon (o suburbie londoneză) - hotel despre care încă nu s-a scris pe AmFostAcolo - voi încerca în cele ce urmează să dau câteva detalii.

La Hotel Premier Inn Croydon - Londra am fost găzduită trei nopți. Trebuie să spun că nu am făcut eu rezervarea și că nici măcar nu a fost alegerea mea. Când pleci într-un circuit organizat de o agenție turistică ești absolvit de grija căutărilor, dar nici nu știi până în ultimul moment unde vei fi cazat. La plecare, în autocar, fiecare turist primește din nou programul excursiei defalcat pe zile, acesta fiind însoțit și de o listă a tuturor locațiilor de cazare (cu adresă și număr de telefon).

Când am aflat că Hotel Premier Inn Croydon - Londra este situat la 20 km de centrul orașului, firește, m-am îngândurat puțin. Asta pentru că la Londra aveam - conform programului - o zi liberă, adică fără vizite în grup și fără a avea la dispoziție autocarul trebuind, deci, să mă descurc singură din toate punctele de vedere. Curând neliniștea mea avea să fie spulberată, în primul rând pentru că suburbia londoneză - cel puțin acolo unde am fost noi - nu seamănă câtuși de puțin cu periferia Bucureștiului și în al doilea rând pentru că legătura cu centrul orașului se face simplu și direct, cu un tren de suprafață care te duce la London Victoria sau la London Bridge în mai puțin de 20 de minute. Stația East Croydon se află foarte aproape de hotel.

După o zi destul de agitată, ajungem la Londra târziu, după lăsarea întunericului. Obișnuitul tur al orașului, de astă dată "By Night", ne-a întârziat și mai mult astfel încât trecuse de miezul nopții când am intrat în hotel. Prima surpriză a fost că la parter nu am găsit nimic altceva decât un holișor cu lift și o ușă de acces la scară.

Recepția. La Hotel Premier Inn Croydon - Londra recepția se află la etajul 1. "Welcome to the home of the Good Night Guarantee" este mesajul cu care am fost întâmpinați. Sloganul este afișat și pe un panou care ocupă o bună parte a peretelui din spate. N-am avut timp și nici dispoziția necesară pentru a observa atunci și alte detalii. Am primit cardurile de acces în camere - un fel de "Sesam, deschide-te! " și pentru accesul pe holuri - și ne-am grăbit la odihnă.

În diminețile următoare am observat că recepționer era un indian și că recepția seamănă mai curând cu un birou IT. Plin cu monitoare și afișaje electronice, acela este locul în care afli inclusiv cele mai recente date meteo, totuși, atunci când am fost noi acolo, la Hotel Premier Inn Croydon - Londra nu exista nici un fel de hartă a orașului sau carte de vizită cu informații de contact hotel. Pentru că (știindu-ne singuri toată ziua) toți eram interesați, am cerut, iar recepționerul - pe mai multe file - a printat aceste informații și ni le-a împărțit. Dacă am spus că recepționerul era indian, poate că aici e locul să spun că personalul era completat de negri (fete și băieți) de serviciu la restaurant și românce care făceau serviciul la camere.

Camera 117. Camera care mi-a fost repartizată se află pe același palier cu recepția, așa încât am fost scutită de un alt transfer cu liftul. Nu are balcon așa cum de altfel nu au nici cele de la etajele superioare. Fiind single, camera cu un singur pat, dublu, mi s-a părut mare. Și chiar era destul de încăpătoare dacă a permis și amplasarea unei canapele. De o parte cu o mică etajeră cu rol de noptieră (pe care era așezată discret Biblia), iar de cealaltă cu o foarte mică măsuță rotundă probabil cu același rol, patul este atât de confortabil încât garantează - conform sloganului - o bună odihnă de noapte. Pentru că perna nu mi s-a părut suficient de înaltă, am atentat și la cea de-a doua, dar trebuie să spun că în dulap existau încă două perne de rezervă.

Birou cu scaun și veioză, un corp de mobilier multifuncțional cu oglindă și suport pentru obiectele personale de toaletă (dedesubt cu uscător de păr), cu compartiment pentru umerașe (fără ușă), sertar, raft pentru serviciul de ceai/cafea cu toate cele necesare, plus un alt raft pe care se afla televizorul, cam acesta era mobilierul. Mai trebuie să menționez că imediat lângă intrare mai există o oglindă mare, că încăperea este dotată cu aer condiționat, că nu are calorifer și că mocheta, draperiile, stofa de la canapea, capitonajul de la marginea patului și chiar și coșul de gunoi sunt toate într-o plăcută nuanță de mov.

În cameră sunt suficiente prize (3 duble și 2 simple, toate cu întrerupător). Bineînțeles, a le folosi pentru aparatele noastre, presupune să fim dotați cu un adaptor.

Baia. Cu cadă și duș fixat în perete, cu chiuvetă modernă (nu cu robinete separate pentru apa caldă și apa rece așa cum mai întâlnisem în alte băi de hoteluri britanice), cu săpun lichid de bună calitate atât la dozatorul de la duș cât și la cel de la chiuvetă, cu 3 prosoape impecabile care au fost schimbate zilnic, ce-ți mai puteai dori?

Micul dejun. Micul dejun se servește într-o sală mare, labirintică, aflată la primul etaj, față în față cu recepția. Mesele sunt mici, doar pentru două persoane, dar din loc în loc se pot vedea și câte două mese alăturate. La micul dejun se intră doar invitat, pe măsură ce se eliberează și se pregătesc mesele.

Meniul este tipic englezesc, cu cârnați, fasole și ciuperci, dar și cu ouă, unt, gem de mai multe feluri, miere, lapte, cereale, clătite și prăjiturele cu miere. Sucul, cafeaua și apa pentru ceai sunt la dozator. Foarte bune s-au dovedit a fi croissantele (simple sau cu ciocolată) și salata de fructe (mere, portocale, ananas, struguri și piersici).

În fiecare dintre cele trei zile am stat la aceeași masă, servind cam aceleași preparate.

Împrejurimi. Parcă n-aș vrea să închei fără a adăuga câteva cuvinte despre împrejurimi. Asta pentru cei care - asemenea mie la început - au o strângere de inimă când află că vor fi cazați într-o suburbie.

Hotelul este foarte bine amplasat. Lângă stația de tren East Croydon, între construcții moderne, unele foarte noi, altele în faza de șantier dar fără a fi deranjant, cu linie de tramvai foarte aproape, cu magazine… Un magazin alimentar (de unde puteai procura un sandwich, apă, fructe, cafea la automat) se află chiar lângă intrarea în hotel, iar programul este cât se poate de lejer pentru plimbăreți așa cum eram noi (6.00 - 23.00). Într-o dimineață, înainte de plecarea în oraș, am dat o raită în zonă. Curățenie, tramvaie silențioase, clădiri noi și mulți oameni care se îndreptau spre stația de tren pentru a ajunge la muncă. Pe o stradă laterală am descoperit un mic centru de vânzare fructe. Frumos ambalate în casolete și diverse cutiuțe, toate fructele aveau prețuri mai mici decât oriunde în altă parte.

Deci, dacă acceptați distanța de 20 km față de centru și cele două stații de tren de parcurs până în oraș, dacă nu vă deranjează faptul că în jurul vostru foiesc persoane de alte rase, Hotel Premier Inn Croydon - Londra este o locație care oferă condiții foarte bune de cazare și un mic dejun pe plac.

Am fost cazată la Hotel Premier Inn Croydon - Londra la 20, 21 și 22 august 2016.

Trimis de iulianic in 13.09.16 15:39:37
Validat / Publicat: 13.09.16 20:56:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 3051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Hotel Premier Inn Croydon - Intrarea principală alături de gangul de acces în parcare.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 GBP pe cameră

[13.09.16 17:57:56]

@iulianic: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Premier Inn London Croydon Town Centre Hotel, LONDRA" (nou-creată pe sait)

iulianicAUTOR REVIEW
    [13.09.16 18:14:27]

@webmaster26: Da, este OK!

[14.09.16 09:51:08]

@iulianic: Mi-a placut chiar foarte mult hotelul, iar receptia am putea folosi un cliseu "prietenoasa".

Nu cred ca mi-as fi putut dori ceva mai mult, si uitandu-ma la poze mi s-a facut dor de duca, dar mai am putin si o sa mai plec intr-o scurta escapada asa ca asta ma mai linisteste.

Cat despre anuntul scris in romana sa inteleg ca de fapt era doar pentru romani pus, ei fiind mai curiosi din fire .

Felicitari, votat cu mare placere.

iulianicAUTOR REVIEW
    [14.09.16 12:41:33]

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri!

Nu, săracii români, nu erau curioși din fire, ci derutați. Mai ales când abia ai venit și nu cunoști hotelul, când nu întâlnești pe nimeni pe holuri, când vrei să ieși, iar pe ușă nu scrie nimic… deschizi acolo unde se deschide.

Am menționat că și pentru a pătrunde pe holul care duce la camere trebuie să folosești cardul de acces (același și pentru cameră). Nu în multe locuri am întâlnit asta și eu îi înțeleg pe români că sunt derutați. În plus, prezența atâtor lucrătoare românce a facilitat scrierea acelui anunț benefic atât pentru administratorii hotelului, cât și pentru vizitatori.

mprofeanu
    [14.09.16 13:10:28]

@iulianic: De reținut această cazare care este benefică pentru mine pentru că voi aborda Anglia într-un timp sper eu cât mai apropiat. Cum sunt amatoare de excursii pe cont propriu orice nouă informație și proaspătă este binevenită!

Trecut la favorite!

iulianic, mishu, mprofeanu