ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2016
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2016

Un loc „exclusiv” și de bun gust – Exclusive Hotel & More

Am ales anul acesta să petrec câteva zile în minunatul oraș Sibiu; vroiam să revăd locuri dragi, să aprofundez vizita la câteva obiective, să mă delectez cu o înghețată la cornet pe pietonalul Bălcescu, să fiu în mijlocul forfotei din piețele istorice. Am început căutările pe Booking cu circa o lună de zile înainte ghidându-mă după câteva dorințe: o unitate de cazare de calitate (cel puțin 4 stele), poziționare cât mai centrală, parcare, mic dejun inclus, un preț echitabil. Căutările îmi returnau pe primele locuri hoteluri ori unități din lanțuri celebre: Ramada, Ibis, Continental Forum, Împăratul Romanilor, Golden Tulip Ana Tower, Best Western Silva Hotel.

Imaginile, denumirea și notele de top mi-au condus alegerea către Exculsive Hotel & More, un hotel modern și elegant, deschis la sfârșitul anului 2014.

Amplasare și acces. Adresa la care găsiți hotelul este: str. Ion Luca Caragiale, nr. 1A – în apropierea Pieței Cibin. Dacă studiați puțin GoogleMaps veți ajunge ușor în zona hotelului: venind dinspre București pe E68, traversăm centrul orașului, coborâm pe lângă Bastionul Soldisch și la un sens giratoriu, chiar înainte de a traversa râul Cibin, facem dreapta pe malul râului (sens unic – str. malului), trecem pe lângă fabrica Mondex iar în dreptul pieței Cibin cotim stânga pe un pod nou peste râu și după 200-250 m ajungem în dreptul Parcului Reconstrucției unde este amplasat hotelul. Locuri de parcare găsiți în fața unității de cazare (circa 6-7 locuri), dar și pe latura estică a parcului sunt peste 20 de locuri de parcare gratuite. Adresa web a hotelului este: hotelexclusive.ro.

În cele câteva zile în care am poposit la Exclusive Hotel am renunțat 90% la deplasările cu autoturismul. Distanțele până în diferite puncte turistice sunt rezonabile – de la hotel și până la Podul Minciunilor sunt circa 800 m de parcurs: 12-13 minute de mers lejer. Strada Turnului ne conduce către centrul istoric al orașului, trecând pe lângă amplasamentul unei foste porți a orașului: Poarta Sag.

Hotel. La parter există o recepție elegantă unde veți găsi mereu pe cineva. Un panou electronic ne prezintă permanent certificatele de clasificare și prețurile camerelor, pe desk se află o carafă de limonadă pentru oaspeți, pliante de prezentare ale hotelului și fluturași cu evenimentele din oraș. Rezervarea electronică a fost regăsită imediat în calculator de tânărul din spatele biroului, în două minute notează datele personale și ne oferă cartela camerei 103. Puteți alege cazare în cele 10 camere duble cu balcon, 6 camere duble fără balcon ori 3 apartamente (fără balcon).

Culorile interioare se asortează, peste tot se vede mâna unui designer de interior. Mai multe scaune înalte, tapițate, și câteva canapeluțe formează un mic lobby. Dinspre recepție se accede direct la bar și spre restaurantul hotelului, restaurant cu regim deschis. Un lift modern asigură accesul către etaje, există și scări placate cu marmură și mână curentă de inox. Corpurile de iluminat de pe holuri sunt dotate cu senzori, pe jos e mochetă.

Hotelul dispune și de o sală de conferințe de circa 60 mp care se poate amenaja în diverse feluri (teatru, u-shape, class); există aer condiționat, echipament tehnic inclus (ecran de proiecție, flipchart, internet wirless) și echipament cu plată (proiector, laptop, sonorizare).

Camera. A constituit o surpriză extrem de plăcută pentru noi. Am apropiat cardul de panoul electronic de lângă ușă (care are și simboluri ce indică dorințele clientului de a nu fi deranjat sau de a se efectua operațiuni de curățenie) și am pătruns într-o cameră dublă superioară de mari dimensiuni, situată pe colț la etajul 1 al imobilului. Un hol mic facilitează accesul în camera propriu-zisă și în baie; pe perete se află un cuier și panoul pentru card. Tot aici găsim și dulapul pentru îmbrăcăminte; în interior se află seiful, umerașe, pilote și perne de rezervă, papuci, kit de cusut, perie de pantofi, limbă pentru încălțat. Într-un colț al șifonierului se află minibarul – umplut cu circa 10 produse (băuturi și dulciuri – prețuri rezonabile).

Camera de dimensiuni generoase beneficiază de lumină naturală din plin doi pereți fiind constituiți numai din sticlă. Draperii și perdele de calitate acoperă geamurile. Peste tot unde îți arunci ochii domnește curățenia și toate sunt așezate de mâna unui specialist. Culorile asortate, materialele de calitate, mărimea încăperii, vederea spre centrul vechi (turnul Catedralei Evanghelice) te impresionează. În cameră găsești cam tot ceea ce ar trebui: noptiere cu veioze și prize de alimentare, suport pentru bagaje, fotolii și măsuță, pahare, mapă de prezentare și informații, telefon interior, lcd Samsung de 81 cm, oglindă, birou. Aerul condiționat se reglează de la un panou (temperatură și viteza ventilatorului); nu funcționează cu ușa de la balcon deschisă.

Balconul se întinde pe cele două laturi ale camerei; afară avem două scaune și o măsuță unde putem degusta o cafea cu ochii spre centrul vechi al Sibiului și adulmecând mirosul suav de levănțică ce se ridică din spațiul verde aflat în fața hotelului.

Baia. Mărimea rezonabilă a încăperii și culorile plăcute îți atrag atenția. Oglindă mare, feon, pahare, două dispensere pentru săpun lichid și gel de duș, hârtie igienică (+ două rezerve), pungi de unică folosință, prosoape albe de diverse dimensiuni, calorifer-uscător de inox – sunt dotările băii. „Cabina de duș” este amplasată direct pe podea, scurgerea este bună, duș fix și mobil, există paravan de sticlă de protecție și cuier pentru prosoape.

Micul dejun. Inclus în prețul rezervării micul dejun era servit între orele 07.00-10.00 într-un colț amenajat în fiecare dimineață în restaurantul hotelului. Variat, bogat și cu produse de calitate – așa pot descrie masa de dimineață. Cașcaval simplu și afumat, salam uscat de două feluri, mușchi și șuncă, ouă preparate în diferite feluri (ochiuri, omletă simplă, ouă fierte, omletă cu șuncă), bacon prăjit, cârnăciori afumați, somon, măsline, ciuperci umplute, legume sotate, sucuri (portocale, lâmâie și mentă), cafea espresso comandată la bar, etc., etc.

Personal. O notă maximă acord personalului hotelului și restaurantului. Oameni tineri, mereu cu zâmbetul pe buze, amabili, săritori la orice doleanță a clientului – nota 10. La sosire mi s-a oferit o hartă a orașului, se pot cere indicații turistice de la recepție, au pliante cu evenimentele în curs de desfășurare în oraș, am fost mereu întrebați dacă totul e în regulă ori dacă mai dorim ceva. Tineri, dar bine instruiți – felicitări tuturor.

Recomand cu încredere Exclusive Hotel & More pentru o vacanță reușită în Sibiu. Calitatea serviciilor e super, amplasarea e ok, personalul e prompt și zâmbitor. Raportul calitate-preț e perfect.

Trimis de tata123 🔱 in 13.09.16 14:51:21
Validat / Publicat: 13.09.16 18:04:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Balcon și spații verzi în fața hotelului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.12 EUR pe cameră

webmaster26 [13.09.16 18:04:28] »

@tata123: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Exclusive Hotel & More, SIBIU" (nou-creată pe sait)

tata123 🔱 [14.09.16 09:56:32] »

@webmaster26: Poziționarea este corectă.

rifff [29.12.17 17:58:27] »

Descrierea este intocmai cu realitatea. Am fost cazat acolo de curand si am ramas placut surprins de calitatea serviciilor oferite si amabilitatea personanlului.

webmasterX [29.12.17 18:46:52] »

@riff: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂExclusive Hotel & More: