Astoria Hotel

SEP-2016
REGIM MASĂ AL
2000 lei

Mergeți la Astoria!

Tocmai ne-am întors din Bulgaria-Sunny Beach, unde am stat o săptămana la Hotel Astoria. Este a treia oară cand mergem dar dațile trecute am stat câte trei zile. Aveam emoții cu vremea (dar a fost perfecta 27-29 grade exact cum trebuie sa poți sta la plaja fără sa mori de cald), dar si cu hotelul ca nu va mai avea aceleași condiții ca anul trecut.

Dar a fost la fel: prosoape schimbate la doua zile, curățenie zilnic, lenjerie la trei zile, mâncarea din abundentă, ca chiar nu am cheltuit nici un ban in plus decât pentru suveniruri.

Eu am căutat înainte de plecare pe internet prețuri la masaj pe plaja si nu am găsit asa ca va spun:-spate 30 leva; -spate+picioare 40 leva; -tot corpul 60 leva.

Si m-a mai interesat sky jetul si la fel nu am găsit:-10 min 60 leva; -20 min 90 leva; -30 min 120 leva.

In concluzie daca vreți hotel curat, la 20 m de plaja, la 150m de centru, cu bar si șezlonguri gratis pe plaja, mâncare, parcare... tot ce vrei, mergeți la Astoria!

Impresii încărcate de danimlh in 13.09.2016 08:27:00

Validat / Publicat: 13.09.16 09:21:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Burgas, Varna, Sofia, Svistov, Ruse

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (danimlh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 5 voturi) nota2

[13.09.16 09:19:14]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 12&ridAnt=73557

[27.12.16 20:52:26]

@danimlh: Buna, spune-mi, te rog, hotelul are parcare?

[27.12.16 21:59:24]

@mbrandusa: Buna! Hotelul are parcare dar este cam micuța si este posibil sa nu găsești locuri. Noi cand am fost in acest an nu am găsit, iar cei de la receptie au vrut sa ne trimită la un hotel vecin cu parcare contra cost destul de piperat, nu mai stiu exact cat. Dar noi i-am dat 10 euro paznicului si am putut sa parcam (întotdeauna face cumva sa păstreze un loc-doua pt situații de acest gen). Datile trecute nu am avut probleme cu parcarea. Seara buna!

[27.12.16 22:19:35]

@danimlh: multumesc pt, raspunssi daca tot esti dispus sa-mi raspunzi, te rog, mai spune-mi cat cost parcarea, sezlonguri la plaja se platesc sau barul se de la piscina e contra cost? Noi anul trecut amfost la Bellevue unde barul de la piscina se platea.

[27.12.16 22:49:42]

@mbrandusa: Buna! Parcarea nu se plătește noi i-am dat paznicului acei bani pt ca era parcarea plină, dar daca urmăream puteam sa punem mașina cand pleca altcineva. Cred ca am fost de 4-5 ori la acest hotel si s-a întâmplat o singura data sa nu găsim loc. Plaja este la cca 20 metri de hotel si are șezlonguri si umbrele gratis. Pe plaja între 10-18 este o ciuperca unde se servesc bere, sucuri si apa, gratis. La hotel exista piscina cu șezlonguri si posibilitatea sa servești aceleași băuturi in același interval la terasa. Sau altele contra cost. Între 15-17 parca erau gustări la piscina. Noi am avut all inclusiv. Ne place ft mult la acest hotel mâncare ok servicii la fel.

[27.12.16 23:18:39]

@danimlh: multumesc mult pt raspuns

- prichindica
[28.12.16 13:23:05]

@danimlh: Buna ziua! Va rog sa imi spuneti si mie cate ceva despre mancare. Am luat deja biletul pentru acest hotel pentru vara 2017, dar am citit ca unele pesoane au fost total dzamagite de mancare, Am un copil cam mofturos. Exista si gratare? Cam ce serveau asta vara la mesele principale? Intre mese este inghetata? Eu am mai stat in Albena, unde am avut gratare la masa de pri=anz si la masa de seara, peste, porc, etc. Intre mese de la ora 10 la 17 pizza, cartofi prajiti, fursecuri, fructe, inghetata. Doua ciorbe la pranz, etc. Dimineata inclusiv clatite, Am fost f multumiti, dar am dori sa schimbam statiunea. Multumesc anticipat! Sunt putin ingrijorata deoarece am platit avansul deja la bilet...

[28.12.16 16:45:21]

@prichindica: Buna! Tot ce ai enumerat tu se servește si la Astoria. Grătare de pui, porc, peste, câteva feluri de prăjituri, clătite, gogoși, friganele, fructe... Ufff nu mai stiu erau multe. Noi nu am avut nemulțumiri la nici un capitol. Sunt si gustări in timpul zilei sau înghețată dar parca între 15-17.

- prichindica
[28.12.16 20:00:43]

@danimlh: Multumesc! Concedii placute si... LA MULTI ANI, pentru noul an! M-am linistit

[29.12.16 07:59:28]

@prichindica: Mulțumesc, asemenea!

- superdepor
[09.01.17 21:56:32]

ma tenteaza si pe mine acest hotel pentru vara lui 2017, si am si eu cateva intrebari, daca imi poti raspunde:

in primul rand, stiu ca este comun cu hotel orel, de 2 stelute, ceea ce inseamna foarte multi oameni pe aceleasi servicii, de mancare, bautura, sezlonguri... etc... cum ti s-a parut? ... era loc pentru toata lumea?

sezlongurile sunt la distanta de apa? , adica in fata lor, sunt sezlongurile cu bani, sau amplasarea acestora este direct pe malul marii? ... si cum este cu gradul de ocupare al sezlongurilor... daca te duci normal la plaja, in jur de ora 9 dimineata, mai gasesti?

barul de la plaja, fata face clientilor?

mersi pentru amabilitate.

[09.01.17 23:42:55]

@superdepor: Buna! Intr-adevăr este un pic aglomerat, dar nu neaparat ca este comun cu Orel. Aglomerat este in toate hotelurile din Sunny Beach. Nu a fost deranjant.

Imediat lângă apa sunt șezlongurile cu plata si apoi cele ale hotelului. La ora 9 dimineața nu mai găsești șezlong in primul rând si cu saltea si asta pentru ca la ora 7 turiștii merg si își lasa prosoape si vin la plaja la 9-10. Daca ai tupeu sa le dai de-o parte... nu cred ca ai avea probleme ca nu au voie sa facă asta.

La bar se cam sta la coada, pot sa fie si 10-15 persoane, dar bănuiesc ca peste tot e la fel, nu? Pe noi chiar nu ne-au deranjat aceste aspecte, ne-am dus sa ne relaxam, stateam pe rând la coada... Asa e la mare, aglomerație, nu?

Depinde ce vrei; este o stațiune populata, activa. Daca nu vrei aglomerație cred ca mai bine alegi alta locație.

- superdepor
[10.01.17 09:58:35]

@danimlh:... asa este, legat de aglomeratie ai perfecta dreptate, peste tot unde am fost, este aglomeratie, acum depinde de hotel cum stie sa gestioneze situatia.

deci, per ansamblu, raportat la pret calitate, si faputl ca ai unde sa servesti o baututra rece pe plaja, si cu sezlonguri la dispozitie, d-voastra recomandati acest hotel.

Tot legat de sezlonguri, nu ma intereseaza primul rand, ca oricum nu sunt langa apa, ma intereseaza daca gasesc, la ora 9-9.30, sezlong liber, cu umbrela, caaresau nu are saltea, asta nu prea ma mai intereseaza... punem prosopul...:-)

Si eu noi suntem la fel ca d-voastra, intotdeauna vedem partea plina, iar micile neajunsuri, nu ne deranjeaza, doar suntem in concediu... relaxare... mancarea sa fie buna:-)

multumesc de promptitudine

[10.01.17 10:39:50]

@superdepor: :) concediu plăcut!

- cristela
[25.06.17 12:33:02]

Buna!

Care e diferenta intre hotelul orel si astoria? Din ce vad cel de doua stele benficiaza la comun cu astoria la plaja, locuri de joaca, piscina, parcare, restaurant etc... ?

Ma intereseaza ce televizor au in camera (vrem sa luam ceva la noi sa punem filme) si din poze par din alea vechi cu tub.

Wi-fi sti cati leva erau pe zi?

Si o ultima intrebare (cea mai importanta) daca mai erau familii de romani. Nu stiu cu cine ar interactiona fetita noastra de 5 ani daca toti vorbesc in alta limba.

Multumesc!

[25.06.17 12:55:40]

@cristela: Buna! Noi ne-am cazat numai la Astoria nu stiu cum este Orel. Din ce am citit pe forumuri înțeleg ca sunt camerele mai mici dar masa, plaja si celelalte facilitați sunt la comun. Televizorul este cu tub din câte imi amintesc (noi nu prea il folosim si nu mai stiu exact). Internetul nu stiu cat costa, dar in lobby este gratis si daca stai la primul etaj ajunge wifi in camera. Dar nu mai exista roamingul deci puteți sa mergeți pe cel din țara.

Romani sunt mulți in stațiune si chiar daca nu sunt in hotel cred ca pe plaja ar putea pitica sa găsească copii... noi nu avem copii si iar nu stiu ce sa spun.

Vacanța plăcuta! Noi mergem in septembrie 😀

- cristela
[25.06.17 13:30:04]

Multumim frumos de raspunsul rapid! Noi tot la Astoria vom sta (camera dubla cu vedere la mare) de pe 14 august. Sper ca am facut o alegere buna (am fost constransa de timp si am ales hotelul la foc rapid) avand in vedere impresiile de pe booking.com

Noi nu suntem oameni cu pretentii de fel si nu am asteptari prea mari dar citind recenziile de acolo, recunosc ca m-am speriat un pic. 😂

Concediu frumos si voua!

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

• De Evitat (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 3.50 (scris in 04.09.17 de marius_juby din PIATRA-NEAMţ) - NU RECOMANDĂ
  • Dezamagire maxima!!! (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 2.40 (scris in 31.08.17 de danyhuma din PIATRA [BN]) - NU RECOMANDĂ
  • Dezastru (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 4.00 (scris in 27.08.17 de Dragosi din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Cel mai oribil loc in care am fost vreodată (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 4.60 (scris in 26.08.17 de Mot0 din PLOIEşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Mai rău ca la noi! (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 4.80 (scris in 15.08.17 de cristela din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Aiurea (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 4.85 (scris in 15.08.17 de bubu2001 din PIATRA NEAMT) - NU RECOMANDĂ
  • Personal neospitalier (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 6.95 (scris in 12.08.17 de Cata2081 din PITEşTI) - NU RECOMANDĂ
  • INFO: