ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2016
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
SEP-2016

Cazare intermediara Kucukkuyu

In trecut cand mergeam la mare faceam oprirea intermediara in Canakkale la un hotel imediat pe dreapta cum coboram de pe ferry (nu retin numele). Anul acesta am hotarat sa ascult de sfaturile celor mai umblati ca mine si am stabilit ca oprirea sa o facem la Kucukkuyu.

Cum cele doua hoteluri foarte recomandate din zona, Cetinkaya si Rena aveau preturi mult prea mari pentru o singura noapte de cazare (mi-au cerut peste 500 lei pentru “echipa” noastra) am inceput sa caut altceva. Am selectat cateva locatii de pe booking si am inceput analiza. Unul dintre hoteluri nu acepta copii (ceva cu miros de masline era acel hotel) asa ca a cazut din start ca doar nu era sa doarma printesa noastra in masina si noi in hotel. Altul avea baie comuna, altul avea probleme cu parcarea asa ca tot taind de pe lista au ramas 2 locatii. Neavand cum sa le diferentiem am dat cu banul si a cazut pajura adica Ergul Motel.

Acum sa va spun ce voiam de la hotelul unde sa ne cazam in tranzit: in primul rand sa fie curat, in al doilea rand sa fie curat, in continuare mai doream sa aiba aer conditionat (nu pot uita o intamplare din ‘96 la Edirne cand ne-am cazat la un hotel fara AC si nu am dormit toata noaptea in camera fiind peste 30 grade iar peretii ardeau), sa asigure micul dejun si, daca se poate, sa avem posibilitatea sa facem o scurta baie (sa ne muiem “paciorutele” in mare cum astepta cea mica). Ergul Motel parea sa indeplineasca conditiile.

Am facut rezervarea. Au fost probleme ca nu au acceptat la plata nici unul dintre cele 3 carduri folosite, dar am primit un mesaj de la booking ca daca ajung pana in ora 18 rezervarea mea ramane.

Ajunsi in Kucukkuyu am gasit repede hotelul, este un drum imediat pe langa prima benzinarie de pe partea dreapta. Am mers putin pe acel drum si am intrat intr-o curte plina de pomi si flori, absolut superba. In aceasi curte sunt doua moteluri. Am parcat masina langa alte cateva masini cu numar de Istanbul si am coborat cu foaia de la booking in mana. Imediat a aparut langa mine o turcoiaca si eu am inceput sa ii povestesc ca am rezervare. Bineintelesc ca ea nu stia engleza asa ca a rezolvat problema in stil turcesc: ceai? Suyu? Am luat cate un ceai si o limonada pentru printesa. Intre timp telefonia mobila si-a facut datoria si a aparut cineva care stia engleza. M-a intrebat direct daca sunt mister…, am povestit despre patania cu cardurile neacceptate si am platit cu unul din ele la POS (avea asa ceva desi era o locatie mica) fara nici o problema. Pana sa platesc fetele s-au repezit la mare de unde au venit un pic dezamagite.

Am primit cheia si ne-am dus curiosi sa vedem ce am primit in schimbul a 180TL. Am ramas muti de uimire. O camera imensa (in jur de 40mp), pentru o astfel de locatie, cu un pat dublu si unul simplu, stralucind de curatenie. In holul de la intrare un frigider mare (nu racitor), vesela, un mic aragaz astfel ca iti puteai incalzi ceva sau puteai tine la rece jumatatea nemancata din sandwichurile preparate pentru drum. Baia si ea mare. In camera mai era un LCD dar nu erau masa si scaune care se gaseau in schimb pe balcon. Tot acolo era loc pentru intins rufele la uscat. Foarte multumiti de ce am gasit am luat echipamentul de baie si am fugit la mare. Aici gazdele ne-au pus la dispozitie sezlonguri, dar in mare se intra pe scari si erau pietre. Nisipul era doar in poze. Totusi am facut o scurta baie (era si apa cam rece) multumiti ca ne-am putut totusi muia “paciorutele” in mare. La intoarcere am admirat din nou gradina superba in care erau puse cateva masute cu scaune pentru a te odihni in aer liber.

Cum deja se facuse seara am iesit la o mica plimbare pe faleza pentru a respira din aerul litoralului turcesc.

Dimineata un mic dejun bun cu 2 feluri de branza, masline, oua, mezeluri, gem, miere, ceai, lapte, cereale. Adica suficient si neasteptat de bogat nefiind mai mult de 5-6 camere ocupate (motelul nu are mai mult de 15-20 de camere).

Dupa masa am reluat drumul spre hotelul “final” din Didim, odihniti si multumiti de cazarea gasita.

Trimis de nrs † in 11.09.16 16:31:11
Validat / Publicat: 11.09.16 16:58:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.09.16 16:57:46]

@nrs: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=73511

Mutat în rubrica "Ergul Motel, KUCUKKUYU" (nou-creată pe sait)

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [11.09.16 17:32:58]

@nrs, votat cu placere! Stii unul dintre motive, da?! Faptul ca ai ales o zona aerisita si nu "balamucul"din Canakkale! Sunt convinsa ca v-a fost mai confortabil, iar hotelul am sa-l iau si eu in calcul!

nuvreau
    [11.09.16 19:46:35]

Puteti lua in calcul pentru calatoriile viitoare si o cazare intermediara in Ayvalik. E drept, mai sunt de mers vreo 75 de kilometri dar locul e dragut. O statiune mica si cu multe hoteluri numai bune pentru o noapte de tranzit. In plus, plaja e cu nisip. Am stat o noapte acolo, la Grand Milano Hotel pe la sfarsitul lui iunie.

Cam aceleasi criterii am si eu in alegerea cazarii intermediare: posibilitatea unei balaceli, sa si pot ajunge in timp util pentru respectiva balaceala, demipensiune (deh... 2 copii) si nu prea multi kilometri de parcurs in ziua urmatoare.

[11.09.16 20:40:20]

@nuvreau:

Am stat o noapte acolo, la Grand Milano Hotel pe la sfarsitul lui iunie.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[12.09.16 15:33:23]

@nuvreau:

Ergul a fost tocmai bine, la Ayvalik ajungeam pe la 19-19.30 si se cam ducea posibilitatea de balaceala (este totusi septembrie si pe la 20 e aproape intuneric). daca voi pleca mai devreme in alt an se poate lua in considerare, eu am plecat la 3.20 si am ajuns la 18 in Kucukkuyu dupa fix 975 km parcursi

[12.09.16 15:38:29]

@maria55

a fost foarte bun hotelul. a lipsit nisipul la malul marii, dar cum nu ne-am propus sa facem concediul acolo a fost un inconvenient atat de mic incat l-am uitat de cum am intrat in apa. in trecut mie imi placea Canakkale, dar acum inteleg ca este cam "balamuc" si problema cu parcarea asa ca de aceea l-am ocolit nici macar nu am trecut prin el ci prin Gelibolu

[14.09.16 16:35:48]

@webmaster26:

nu prea e ok. eu nu am gps deci nu pot da coordonatele exacte, dar pe langa prima benzinarie se faceo straduta, chiar pe langa gardul acesteia si pe acolo este. de fapt este si o pancarda cu ERGULMOTEL pe gardul benzinariei

calatorul
    [01.11.16 22:01:00]

@nrs: Multumim pentru informatiile utile, citit si votat cu placere.

[01.11.16 22:11:57]

multumesc de vizita si sper sa pot da informatii utile pentru comunitate

calatorul
    [01.11.16 22:14:50]

@nrs: Cu placere si interes, si eu multumesc asemenea.

calatorul, maria55, nrs, nuvreau

• pagină generată în 0.043629884719849 sec